studim

  Post Office Travel sugjeron destinacionet me te lira te momentit per turistet ne mbare boten. Sipas studimit qytetet me te mira e me me pak shpenzime qe mund te vizitohen kete periudhe rezultojne ne pjesen me te madhe ne Europe. ne vend te pare renditet Porto ndjekur nga Valencia, Beogradi dhe Bukureshti. Studimi mori […]

  Shqiptaret jane shquar nder vite si “qejflinje” pas veshjeve dhe kepuceve. Sipas nje studimi interesant nga INSTAT duket se shqiptaret nuk e kane humbur traditen per t’u veshur bukur dhe konkurrojne per shpenzimet edhe me qytetaret e Bashkimit Europian. Korçaret kryesojne listen per sa i perket shpenzimeve per veshje dhe kepuce, sipas te dhenave […]

  Nuk eshte aspak per tu habitur se nje nga shkaqet me te medha te divorceve jane pikerisht parate. Sipas nje studimi te mbi 2,000 te rriturve nga SunTrust Bank, paraja eshte shkaku kryesor i stresit ne nje marredhenie. Hulumtimi zbuloi se 35 per qind e njerezve thane se financat zene vendin kryesor te problemeve […]

  Ed Sheeran vijon te mbaje vendin e pare si artisti me i pasur ne bote. Kengetari 27 vjeçar ka mbledhur 85 mije euro ne dite me nje perfitim prej pothuajse 31 milione euro. Pas Forbes tashme edhe prestigjozja “The Sun” ka pohuar se pavaresisht se ka paguar 6 milione euro taksa ne Mbreterine e […]

  “Henley Passport Index” ka renditur te gjitha pasaportat e botes sipas numrit te vendeve qe mbajtesit e tyre mund te vizitojne pa viza.Ata kane perdorur te dhenat e mbledhura nga International Air Transport Association.Japonia ka pasaporten me te fuqishme ne bote, pasi poseduesit e tyre mund te udhetojne pa viza ne 190 vende te […]

  Çdo vit SplashData krijon një listë të fjalëkalimeve më të përdorura që janë vjedhur dhe bërë publike. Edhe per kete vit  shumica e këtyre fjalëkalimeve u përdorën në Amerikën e Veriut dhe në Europën Perëndimore. Më të njohurat, jane ende “123456” dhe “password”, të cilat mbeten të pandryshuara nga tabelat e vitit të kaluar. Regjistrimet […]

  Platforma e rezervimeve Airbnb ka bere se fundmi nje studim per cmimet e akomodimit ne 48 shtetet e Europes. Nga studimi ka rezultuar se Tirana eshte qyteti europian me i lire me nje mesatare akomodimi prej rreth  25 euro. Me nje diference te ngushte, Tirana ndiqet nga Shkupi e Ankaraja. Listen e destinacioneve me […]

  Nje studim i ri pohon se nje diete anti –inflamatore qe perfshin çokollaten, veren e kuqe dhe birren mund te jete çelesi per nje jetegjatesi me te gjate. Nje ekip studiuesit ne Universitetin e shkencave ne Poloni zhvilluan nje studim prej rreth 70,000 burra dhe gra, stilet e te cileve u shqyrtuan nga afer […]

  Sipas nje studimi te kryer se fundmi dhe te publikuar ne Daily Mail, disa prej destinacioneve europiane qe kane pasur taksat me te larta per turistet kete sezon jane Majorka, Ibiza, Menorka, Formentera, Barcelona, Roma dhe Berlini. Shume turiste ne keto destinacione kane paguar vec te tjerash edhe ate qe njihet si “Taksa Ekologjike”. […]

  Organizata Boterore e Turizmit ka publikuar listen me vendet qe vitet e fundit kane pare rritjen me te larte te numrit te turisteve. Vendin e pare e mban Franca me 86,9 milione turiste nderkombetare ne vit. E vijojne renditjen Spanja, Italia dhe Britania. Nderkohe nen hijen e ketyre kombeve, po rriten destinacione te reja. […]


Current track

Title

Artist

Background