risi

  Per çiklistet te cilet nuk duan te ndalen me pedalim vetem ne toke, tani ata mund te vazhdojne edhe me nje sport ujor. Nje zgjidhje e re dhe e padegjuar deri me tani, tashme eshte ne dispozicion. Nga prodhuesit ajo eshte quajtur Shuttle Bike dhe eshte bicikleta e pare qe mund te perdoret edhe […]

  Apple ka perfunduar me sukses blerjen e Shazam-it, aplikacionit popullor te identifikimit te kengeve. Kompania konfirmoi se po blinte Shazam-in dhe ekipin e tij te zhvillimit per 400 milione dollare dhjetorin e kaluar. Blerja u pezullua perkohesisht per shkak te nje hetimi nga Bashkimi Evropian, por gjithçka u zyrtarizua ne shtator te ketij viti. […]

  Automjetet qe jane prodhuar me shume se 10 vjet me pare dhe per makinat e reja, ato qe nuk permbushin normen EURO 5 dhe lart, nga 1 janari nuk do te lejohet qe te hyjne ne Shqiperi nga jashte. Eshte prezantuar se fundmi projektvendimi “Per masat kunder ndotjes se ajrit nga shkarkimet e mjeteve […]

  Arkeologet kane gjetur nje anije 400 vjeçare ne brigjet e Portugalise. Ky u kondiserua nga nje specialist si “zbulimi i dekades”. Anija e mbytur u zbulua ne Cascais, prane kryeqytetit Lisbone dhe mbante stemen e Portugalise. Ekipi i shkencetareve beson se anija po kthehej nga India kur u mbyt diku midis viteve 1575 dhe […]

  Jahtet jane simbol i madh statusi per njerezit e pasur, por gjithashtu ato harxhojne sasi te medha gazi. Nje kompani suedeze e quajtur Solar Impact shpreson ta ndryshoje kete me nje varke te mrekullueshme qe nuk do kete nevoje as per nje pike karburanti. Sipas BGR, ky jaht eshte nje mrekulli teknologjike dhe eshte […]

  Evazioni fiskal ne ekonomine e Greqise vijon te rritet, ne nje vend qe varet shume nga te ardhurat e sektorit te turizmit, vleresohet te jete rreth 1/5 e PBB. Pikerisht per kete arsye, inspektoret tatimore te Ministrise se Financave ne vendin fqinj, kane intensifikuar nderhyrjet ne zonat me te frekuentuaraq nga turistet. Kete sezon, […]

  Rrjeti gjigant i fotografive, Instagram ka bashkepunuar me Giphy per te sjelle nje opsion te ri per perdoruesit.Tani mesazhet mund te shoqerohen edhe me “GIF” te cilat dergohen ne mesazh individual apo ne grup.Nderkohe, GIF-et mund te kerkohen per te nxjerre dicka specifike. Perditesimi eshte bere mbremjen e 20 shtatorit tek aparatet celulare IOS […]

  Porche do te ndaloje ofrimin e versioneve te makinave me nafte. Deklarata ka ardhur nga shefi ekzekutiv i Porche ne nje interviste per Bild, i cili ka vene theksin te makinat hibride dhe elektrike ne te ardhmen. Kompania qe po investon me shume se 6 miliarde euro per makinat elektrike deri ne 2022,tha se […]

  Kembana me e madhe ne bote, e cila peshon 55 ton, e prodhuar posaçerisht ne Poloni per Baziliken e Atit Hyjnor te Perjetshem ne Trindade, nje vend i rendesishem pelegrinazhi ne Brazil, u prezantua se fundmi ne Krakov te Polonise. Pergatitjet dhe testet per kete kembane zgjaten pothuajse kater vjet. Metali eshte nje bashkim […]

  Amazon filloi kete jave aktivitetin e shitjeve edhe ne Turqi, duke ofruar produkte ne 15 kategori per klientet anembane vendit. Shperndaresi me i madh i tregtise elektronike do te shese libra, pajisje elektronike, orendi te ndryshme dhe mallra per femije, duke perfshire keshtu gamen e mbi 1.000 bizneseve turke. Amazon tha se sherbimi i […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background