paris

  Nis sot ne Paris panairi nderkombetar i turizmit francez IFTM 2018, ne te cilin marrin pjese mbi 31 mije profesioniste te turizmit nga vende te ndryshme te botes, midis te cileve edhe nga Shqiperia. Ky event vjen ne edicionin e tij te 40 ne qendren e ekspozitave Port de Versailles kete vit me shume […]

  Policia e Parisit konfiskoi 20 tone figura ne miniature te Kulles Eiffel pas nje hetimi qe perfundoi me shperberjen e nje rrjeti te “organizuar”, anetaret e te cilit kryen shitje pa leje.Nente persona u arrestuan, duke perfshire kater “ndermjetesues” dhe dy shites, me prejardhje afrikane dhe pa dokumentet e nevojshme. Ne krye te ketij […]

  Parisi shume shpejt mund te ndaloje rezervimet turistike ne Airbnb per shtepite ne qendren historike te qytetit. Lajmerimin e kane bere autoritetet e komunes se Parisit qe theksojne se per shkak te rezervimeve masive per qira te shkurtra ne qendre e kryeqytetit francez , po largohen vit pas viti gjithnje e me shume vendas. […]

  Nje person eshte vrare dhe dy persona jane plagosur rende pas nje sulmi me thike ne nje rrethine te Parisit te njohur si Trappes. Sulmuesi eshte qelluar nga policia dhe para se te qellohej ai ka bertitur Allahu Ekber. Sipas autoriteteve franceze behet fjale per nje 37-vjeçar, i njohur nga policia pasi disa vite […]

  Organizata Boterore e Shendetsise ka bere studimin e fundit ne lidhje me qytetet me te ndotura ne bote. Studimi merr parasysh ndotjen e ajrit dhe te mjedisit duke dhene edhe nje keshille per vizitoret mbi destinacionet qe per shkak te ndotjes duhet te evitojne momentalisht. Ne vend te pare ndodhet shteti indian me qytetet […]

  Franca regjistron  nje rekord turistesh per 8 mujorin e ketij viti. Sipas te dhenave nga enti i turizmit ne France numri i turisteve te huaj qe kane vizituar qytetet e vendit eshte rritur me 4% me shume se nje vit me pare. Fluksi me i madh eshte vene re ne Paris nderkohe qe autoritetet […]

Franca ndalon makinat ne 5 zona turistike,perfshire Parisin! Franca shpall nje ndalese te gjere te qarkullimit te automjeteve ne pikun e sezonit turistik ne vend. Duke pare edhe perkeqsimin e cilesise se ajrit autoritetet franceze kane menduar te zgjerojne zonat e ndalimit te qarkullimit te automjeteve private ne 5 zona turistike. Ato jane Parisi, Strasburgu, [...]
Cfarë nuk po shkon me Kullën Eiffel ?! Kulla Eiffel në Paris u mbyll të mërkurën dhe të enjten e kësaj jave sepse punonjësit e saj dolën në grevë mbi një rregull të ri të vendosur së fundmi, si pasojë e së cilit po shkaktohen rradhë tejet të gjata turistësh.  Por bordi menaxhues i Kullës [...]

Current track

Title

Artist

Background