natyre

  Turizmi i vezhgimit te shpendeve ujore, qe ne instiktin e tyre kane te qendruarit ne grup, po kthehet eshte levruar shume edhe kete vit ne Shqiperi. Popullimi i lagunes se Karavastase dhe te Nartes me flamingo, qe se fundmi jane shfaqur edhe ne Kune-Vain ka shtuar numrin e vizitoreve ne keto atraksione turistike. Ministri i […]

  Investimet ne infrastrukture kete sezon veror, ndikuan ndjeshem ne rritjen e numrit te vizitoreve ne qytetin alpin te Pukes dhe zonat rreth tij. Kete vere qyteti mirepriti mjaft vizitore, te cilet jane larguar nga Puka me mbresa teper te mira per ajrin, klimen dhe pastertine e mjedisit. Sipas te dhenave nga bujtinat, shtepite pritese […]

  Ka perfunduar  konkursi per hartimin e projektit te parkut ujor per zhvillimin e qendrueshem turistik per zonen Drilon-Tushemisht. Bashkia e Pogradecit ben te ditur se u zgjodh nje nga pese projektet e paraqitura nga pese kompani shume prestigjioze nderkombetare. Me hartimin e ketij projekti sigurohet nje shnderrim total i fytyres se zones Drilon-Tushemisht, duke […]

  Zvicra, destinacioni i famshem per rezortet e skive dhe peisazhet e bukura malore po perballet me fenomenin e humbjes se debores, nje fakt ky shume shqetesues dhe i verifikuar gjate koheve te fundit. E gjithe kjo situate qe po ndodh ne Zvicer si pasoje e goditjes se rende qe ky shtet ka marre nga […]

  Bukurite natyrore te Parkut Kombetar te Qafe-Shtames po terheqin gjithnje e me shume vemendjen e turisteve te huaj.Ditet e fundit dhjetra turiste gjermane vizituan kete park, i cili ofron nje mozaik natyror dhe kulturor. Turistet gjermane te apasionuar pas çiklizmit kaluan disa ore aventure ne masivin pyjor te parkut, . Mes nje natyre te virgjer […]

  Numri i vizitoreve ne Zonat e Mbrojtura ne vend, ka shenuar nje interes te larte gjate ketij sezoni veror. Drejtori i Pergjithshem i Agjencise Kombetare te Zonave te Mbrojtura tha se veç te tjerash si hapesirat e reja, shtigjet e hapura per levizjen e vizitoreve, sherbimi ne çdo kohe nga specialistet e AdZM-ve te […]

  Me nje hap te pazakonte 700 studiues franceze i drejtojne nje apel bashkesise boterore per kercenimin e katastrofave nga ndryshimet klimatike.Ne apelin e publikuar nga gazeta “Liberation” ata kerkojne me urgjence hapa te shpejte per te kufizuar ngrohjen globale. Sfidat e ndryshimit te klimes mund te tejkalohen vetem me “ndryshime te menjehershme ne kuader […]

  Lugina e Valbones ka qene  zona turistike me e vizituar ne rrethin e Tropojes edhe per kete sezon madje nga me te vizituarat ne Alpet shqiptare pas lugines se Thethit. Sipas vendasve qe presin turistet ne bujtinat e tyre kete vit ka nje trefishim te numrit te vizitoreve ne krahasim me vitin e shkuar. […]

  Divjaka mbetet ne qender te vizitave turistike persa i perket turizmit natyror dhe atij te vezhgimit. Ruajtja e pyllit nga demtuesit apo zjarret ne periudhen e nxehte, pastrimi i tij nga druret e vjeter apo shkurret parazite, hapja e shtigjeve te reja per vizitoret e natyres, kujdesi per faunen e eger qe rritet ne […]

  230 mije turiste kane vizituar Zonat e Mbrojtura ne Qarkun Shkoder kete sezon turistik. Kete shifer e konfirmojne specialistet e Administrates se Zonave te Mbrojtura Shkoder. Shkodra ka disa pika me akses turizmin natyror dhe ate te vezhgimit, por me te vizituarat kete sezon veror kane qene Velipoja dhe Thethi. Kete vit rajoni verior […]


Current track

Title

Artist

Background