Lifestyle

  Tirana eshte vendi me i lire ne rajon per te pire nje birre, dhe nje nder vendet me te lira ne Europe. Nje birre ne kryeqytetin shqiptar vleresohet se kushton mesatarisht 1.19 euro, nderkohe qe ne vendet  e tjera te rajonit eshte me i kripur. Ky eshte  nje tjeter element qe e ben Shqiperine […]

  Nje gazetare ne Arabine Saudite eshte bere gruaja e pare qe ka drejtuar nje buletin kryesor lajmesh ne kanalin televiziv shteteror te vendit.Weam Al Dakheel ‘beri histori’ pasi bashke-prezantoi buletin e lajmeve ne Al Saudiya bashke me nje koleg mashkull. Gazetarja ka marre lavderime ne mediat sociale, ku perdoruesit e Twitter kane pershendetur punen […]

  Qyteti i Venecias mund te zyrtarizoje se shpejti nje ligj qe do te ndaloje turistet te ulen ne rruget e qytetit. Sipas kryebashkiakut te qyetit lagunor kjo do te behet per te frenuar sjelljet e pahijshme qe turistet e shumte mund te bejne ne rruget e Venecias. Prej shume vitesh Venecia eshte ne listen […]

  Qyteti i Ptuj-it ne Slloveni eshte cilesuar si qyteti me veshtiresine me te madhe ne shqiptim nga turistet e huaj e sidomos ata angleze. Sipas nje studimi te fundit te kryer nga Daily Mail ne lidhje me qytetet te cilat shqiptohen me me veshtiresi, qyteti piktoresk i Ptuj-it ne Slloveni, ishte ai qe u […]

   Njerezit e zgjuar priren te jene me te çrregullt, te flene vone dhe te thone me shume fjale te pista. Ky eshte perfundimi i arritur nga tre studime te ndryshme, te bazuara ne zakonet e njerezve qe kane koeficient inteligjence me te larte se mesatarja. Studiuesit vune re nje lidhje mes inteligjences se larte […]

  Ne Berkeley, ne Kaliforni, SHBA, dita e pare e javes cdo jave pra e hena eshte zyrtarizuar si vegane. Nuk behet fjale per nje iniciative te atyre qe ndjekin dieten vegane, por per nje zgjidhje te aprovuar nga Keshilli Bashkiak i qytetit. Pra, me ligj, nje here ne jave, qytetaret do te duhet te ushqehen […]

  Italia ka nisur aplkimin ne rruge te vijave te bardha 3D. Qellimi i tyre eshte qe te ngadalesojne shoferet, te cilet duhet te ulin shpejtesine. Vijat e bardha 3D jane aplikuar ne rrugen Marchesetti, ne Trieste te Italise, ne nje pjese rruge shume kritike per kalimtaret qe duhet ta kalojne.Iluzioni eshte i tille, sa […]

  Me siguri qe nuk e kishit menduar se numri i dhembeve qe keni humbur do t’ju tregonte se sa vite do te jetoni. E gjitha kjo ka te beje me stresin qe perjetoni çdo dite mne situate te ndryshme.Sipas nje studimi te fundit te publikuar ne revisten “The Sun”  njerezit te cilet deri ne […]

  Ne qytetin spanjoll Pontevedra eshte zeruar perdorimi i makinave. Kryebashkiaku i qytetit ka nje filozofi te thjeshte: pasja e nje makine nuk te jep te drejten te zaptosh hapesiren publike, nderkohe qe kjo e fundit duhet te jete ne dispozicion te te moshuarve apo femijeve. Vetem nje muaj pasi ai erdhi ne pushtet, vendosi […]

  Coca Cola po konsideon hyrjen ne biznesin e pijeve te kanabisit. Kompania thote se eshte duke monitoruar industrine e re dhe eshte e interesuar ne “CBD”, perberesin per pijet jo-psikoaktiv ne marijuane. Coca Cola eshte ne bisedime me prodhuesin kanadez te marijuanes Aurora Cannabis per te sjelle ne treg pije te reja qe sic […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background