kosova

  Kosova dhe Shqipëria lidhen tashmë përmes rrugës së Borjes, ku është edhe pika e kalimit kufitar pranë fshatit Glloboçicë në Kosovë.Pika kufitare shërben për kalim të këmbësorëve dhe shfrytëzohet nga banorët në të dy anët. Sipas FShZH, për të lidhur këto dy anë të kufirit kanë investuar qeveritë e të dy vendeve. Nga ana […]

  Kosova ka qene kete vit nje destinacion i preferuar per shume turiste te huaj, qe kane shenuar nje rekord te ri. Ne tremujorin e dyte te ketij viti, numri i vizitoreve ne hotelet ne Kosove ishte 69 mije, prej tyre 37% pjesa tjeter te huaj. Ne raportin e publikuar mbi statistikat e hotelerise ne […]

  Komisioneri Europian per Zgjerim, Johannes Hahn, deklaroi se Kosova dhe Shqiperia, do te bashkohen se shpejti me marreveshjen e roaming ne rajon.Por, pavaresisht kesaj deklarate te Hahn, pengesat jane te medha. Kjo iniciative, e miratuar ne Bullgari, pritet te nxise ndjeshem sektorin. Paketa e pare e investimeve e miratuar eshte ajo mes Brukselit dhe […]

Shqiperia eshte kthyer nje nga destinacionet e preferuara per pushuesit vendas dhe te huaj dhe kete e tregon qarte fluksi ditor qe kane pikat doganore shqiptare, te cilat kalohen nga mijera qytetare.Vetem diten e djeshme ne Piken Kufitare te Morines kane kaluar 38 000 shtetas, 100 autobus si dhe rreth 8500 autovetura. Lajmi u konfirmua […]

Kosova do te rehabilitoje rruget drejt Prevalles dhe Brezovices Nje investim prej 4 milione euro do te hidhet nga qeveria e Kosoves per rehabilitimin e rrugeve rajonale, degezime qe te dergojne per ne destinacionet e njohura Prevalle dhe Brezovice. Investimi pritet te afroje me shume turistet me Kosoven dhe keto zona te cilat jane teper [...]
Bjeshkët e Namuna me kompleksin më të madh të skive në Ballkan Projekti i kompleksit me te madh te skive ne ballkan eshte gati dhe ai do te ndertohet  ne Bjeshket e Namuna te Komunes se Pejes.   Investimi prej me teper se 60 milion Euro do te realizoje si fillim ne fazen e pare [...]

Current track

Title

Artist

Background