Japonia

  Universitetet kineze po kryesojne ne renditjen globale te Azise, ndersa institucionet lindore te arsimit te larte po ngushtojne hendekun me homologet perendimore, por ne anen tjeter India mbetet prapa.Universitetet britanike “Oxford” dhe “Cambridge” mbeten ne vendin e pare dhe te dyte respektivisht, ne renditjen boterore te “Times” per universitetet, me institucionet amerikane qe dominojne […]

SHBA kryesojne renditjen e vendeve qe kane fitimet me te medha nga industria e turizmit. Sipas te dhenave te fundit te Organizates Boterore te Turizmit ne kontinentin amerikan fitimet nga udhetimet turistike arrijne ne 210 miliard dollare. Vendin e dyte e mban Spanja me 68 miliard dollare ndjekur nga Franca ne vend te trete me […]

  Japonia eshte goditur mengjesin e sotem nga nje nga stuhite me te forta te 25 viteve te fundit, Typhoon Jebi.Te pakten 10 vete kane humbur jeten, ndersa rreth 300 te tjere jane plagosur dhe po marrin ndihmen mjekesore ne qendrat shendetesore, sipas burimeve zyrtare.Stuhia goditi pjesen perendimore te Japonise, duke perfshire qytetet e medha […]

  Linja me e gjate hekurudhore ne bote, hekurudha Trans-Siberian, nisi udhetimin e pare nga Rusia per ne Yokohama te Japonise me nje dergese mallrash. Sipas ministrave te dy vendeve projekti do te behet simbol i miqesise ruso-japoneze dhe nje ure midis vendeve. Dergesat do te kryhen ne kontejnere te pajisur me sensore te temperatures, […]

Japonia synon te arrije mbi 40 milione turiste brenda dy viteve te ardhshme dhe per kete po mbeshtet fushaten turistike tek blogerat e famshem dhe “influencer”-sat  njohur te rrjeteve sociale nga me shume se 30 vende. Personat e famshem do te udhetojne ne Japoni dhe do te promovojne atraksionet me te famshme te ketij vendi […]


Current track

Title

Artist

Background