greqi

  Greqia, nje vend qe njihet per numrin e larte te turisteve, ka vendosur nje ligj kunder vizitoreve obeze.Shume prej turisteve qe vizitojne ishujt e bukur, si Santorini, pelqejne te bejne xhiro dhe foto me gomere.Perdorimi i kafsheve per terheqje te tilla turistike ka hasur kundershtime te shumta nga mbrojtesit e tyre, sidomos per rastet […]

  Siguria dhe cmimet e mira kane qene karakteristikat kryesore mbi te cilat u mbeshtet sherbimi ndaj turisteve kete sezon veror ne Greqi. Per kete arsye ky destinacion u rendit nga Tripadvisor si nje nder 10 me te preferuarit per turistet europiane kete vit. Sipas autoriteteteve greke te turizmit kete vit rezervimet e parakoshme kane […]

  Moti i keq alarmon Greqine. Cikloni mesdhetar i ashtuquajtur “Ksenofon” ka prekur vendin. Ai shoqerohet me erera te fuqishme e dallge deri ne 10 balle duke shkaktuar probleme sidomos ne transportin detar. Ne shume porte te Greqise eshte ndaluar lundrimi. Vetem ne Prefekturen e Atikes jane regjistruar qindra peme te thyera e te shkulura […]

  Evazioni fiskal ne ekonomine e Greqise vijon te rritet, ne nje vend qe varet shume nga te ardhurat e sektorit te turizmit, vleresohet te jete rreth 1/5 e PBB. Pikerisht per kete arsye, inspektoret tatimore te Ministrise se Financave ne vendin fqinj, kane intensifikuar nderhyrjet ne zonat me te frekuentuaraq nga turistet. Kete sezon, […]

  Rreshqitjet e shkembinjve pas nje termeti ne ishujt e detit Jon ne Greqi, kane detyruar mbyllen e disa zonave piktoreske, gje qe ka ndikuar turizmin vendas. Me date 13 Shtator, rreshqitja e shkembinjve ne plazhin popullor Navagio ne ishullin Zakynthos, nje nga destinacionet me te preferuara te Greqise, demtoi 7 turiste.  Nje tjeter reshqitje […]

  184 milione euro do te investohen muajin e ardhshem ne ishullin Skorpios ne Detin Jon, nga manjati rus Dmitry Rybolovlev, per ta kthyer ishullin ne nje resort fantastik. Projekti do te perfshije ndertimin e 12 ose me shume vilave luksoze, secila me nje siperfaqe totale prej 500 deri ne 1.200 m², me nje kapacitet […]

  Nje masiv shkembi u shkeput ne nje zone turistike ne Greqi. Ngjarja ka ndodhur ne zonen Navagio, nje plazh shume i njohur ne ishullin Zakynthos.Shkak per shkeputjen e masivit shkembor eshte bere nje dallge e madhe qe u perplas ne breg dhe per pak sa nuk shkaktoi nje tragjedi te vertete.Ne momentin e ngjarjes, […]

  Largimi i emigranteve drejt Greqise ka krijuar fluks, ne piken e kalimit kufitar me Greqine, Kapshtice. Fluksi eshte shenuar kryesisht  ne dalje nga territori shqiptar.Pala shqiptare ka hapur 4 sportele per te perballuar radhen e gjate dhe per te shmangur pritjen. Autoritetet doganore presin qe fluksi ne dalje te mbetet i larte deri ne […]

  Nje vjeshte e nxehte per turizmin ne Greqi shihet kjo e ketij viti. Sipas raporteve te fundit te autoriteteve greke pas nje sezoni veror me nje numer rekord turistesh prenotimet jane teper surprizuese dhe te kenaqshme edhe per muajt shtator dhe tetor. Shoqata e kompanive turistike greke tregon se prenotimet e minutes se fundit […]

    Territori i Greqise eshte tronditur nga lekundje te forta termeti, te cilat jane ndjere edhe ne disa qytete te Shqiperise. Sipas sherbimit nderkombetar te lekundjeve sizmilogjike termeti me magnitude 5.1 balle u regjistrua ne oren 9.12 minuta.Epiqendra ishte 73 km nga Janina dhe 25 km nga Triakala, me nje thellesi 10 km.Termeti ishte […]


Current track

Title

Artist

Background