europe

  Jane pozitive te dhenat e fundit te publikuara nga Komisioni Europian i Turizmi ne Europe sipas informacioneve ka ecur me ritme te mira kete vit. Rritje rekord te numrit te turisteve ka treguar Spanja, nderkohe qe dhe Greqia pritet te mbylle nje  vit teper te mire per turizmin me me shume se 34 milione […]

  Europa mbetet destinacioni me i preferuar i turisteve amerikane edhe per kete sezon te vjeshtes. Sipas Komisionit te Udhetimeve ne Europe raporti i fundit Trans Atlantik tregon se mbi 4 milione turiste amerikan pritet te udhetojne drejt Europes gjate muajve te vjeshtes. Edhe gjate muajve te veres shifrat e amerikaneve ne destinacionet europiane kane […]

  Prurjet turistike ne Europe jane rritur shume gjate ketij viti. Te dhenat i bejne te ditura publikimet e fundit te bera nga Komisioni Europian per industrine turistike te kontinentit per vitin 2018. Periudha me e sukseshme per 32 vendet me te vizituara te Europes ka qene ajo midis majit dhe gushtit. Ne krahasim me […]

  Numri i turisteve nderkombetar u rrit me 5% ne periudhen janar – qershor 2018. Te dhenat e Organizates Boterore te Turizmit tregojne se destinacionet priten 650 milione turiste ose 30 milione me shume se e njetja periudhe e nje viti me pare.  Sipas sekretarit te pergjithshem te kesaj organizate Turizmi po tregon se eshte nje […]

  Sektori i energjise se eres ne Europe eshte i vendosur per nje rritje te qendrueshme gjate pese viteve te ardhshme. Studimin e ka bere Wind Europe. Kapaciteti i energjise se eres ne kontinent do te rritet me nje mesatare prej 17.4 gigawatt ne vit. Deri ne vitin 2022, Europa mund te kete 258 GW […]

  Sipas nje sondazhi te Pew Research ne 15 vende, Finlanda eshte kombi me krenar qe eshte europian. 87% e te intervistuarve thane se ata ishin “shume” ose “disi” krenare qe ishin europian, ndjekur nga Portugalia dhe Norvegjia. Ndoshta nuk eshte befasues fakti qe pasi votoi per t’u larguar nga Bashkimi Europian, Mbreteria e Bashkuar […]

  Vonesat ne fluturime dhe anulimet e udhetimeve kete vere ne Europe i kane kushtuar industrise se turizmit rreth 5.5 miliarde euro. Sipas nje studimi qe ka bere websiti refund me demet kane qene te dy aneshme qofte per kompanite e udhetimit dhe linjat ajrore ashtu edhe per pasagjeret. Vonesat me te medha jane vene […]

  Londra , Parisi dhe Berlini. Keto jane qytetet me prenotimet me te larta hoteliere kete vit ne Europe. Raporti i fundit i Europe Cities Marketing tregon se kryeqyteti londinez numeron 80 milione prenotime , 4.7% me shume sesa viti i kaluar. Parisi edhe pse ne vend te dyte ka nje me diference te theksuar […]

  Ne Europe aktualisht sot me shume se nje milion makina elektrike. Shitjet u rriten me me shume se 40 per qind ne gjysmen e pare te vitit.Sipas shifrave me te fundit, Europa ka arritur kete shifer pas Kines, qe ka nje treg me te madh makinash, por para Shteteve te Bashkuara, qe pritet te […]

  Turistet shqiptare shpenzojne me shume ne udhetimet e tyre ne Europen Perendimore sesa mesatarja europiane. Te dhenat e fundit te Instat tregojne se nje turist shqiptar shpenzon mesatarisht gjate nje udhetimi per pushime 262 euro dhe kalon jashte vendit per pushime mesatarisht 5.7 dite. Keto shifra ne krahasim me shpenzimi mesatar ne nje destinacion […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background