durres

  Viti 2018 shenon rritjen me te madhe te numrit te turisteve te huaj qe kane hyre ne vendin tone, ku vetem nga porti i Durresit shenohet nje rritje me 15% e turisteve te huaj.  Kete deklarate e beri se fundmi Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, gjate analizes se sezonit turistik ne Durres.  Ministri vleresoi […]

  Sektori i turizmit ka shenuar nje rritje te madhe qofte ne xhiron e regjistruar ne zonat turistike me 11 %, por edhe ne ate te punesimeve me 13 % krahasuar me sezonin e nje viti me pare. Keto jane rezultatet e deklaruara nga administrata tatimore ne permbyllje te zbatimit te planit sektorial ne kete […]

  Numri i jahteve turistike qe jane ankoruar ne kalatat e portit me te madh te vendit qe nga fillimi i vitit 2018  ka tejkaluar ndjeshem shifren vjetore te vitit paraardhes. Pjesa me e madhe e mjeteve lundruese turistike jane ankoruar kryesisht ne kalatat e Terminalit Perendimor. Nga te dhenat operative te Sektorit te Statistikave […]

  Mbi 58 mije udhetare kane preferuar te lundrojne me tragete gjate periudhes 1-16 shtator te ketij viti.Nga te dhenat operative te Autoritetit Portual te Durresit mesohet se megjithese ka perfunduar kthimi masiv i bashkeatdhetareve qe kaluan pushimet verore prane familjeve ne vendin tone, Kosove dhe Maqedoni, numri ditor i udhetareve me tragete mbetet i […]

  Sezoni turistik ne javen e pare te muajit shtator ka sjelle kete te diele ne Portin e Durresit kroçieren “Seven seas vojager” me flamur nga Bahamasi, qe ka 694 pasagjere turiste amerikane dhe kanadez. Qyteti i Durresit eshte mbushur me turistet qe kane mberritur me kroçieren dhe jane ndare ne grupe te ndryshme duke vizituar […]

  Kroçera “Gemini” me 670 turiste nga Turqia ka mberritur ne Durres per te dyten here, qe nga fillimi i muajit korrik.Anija turistike eshte ankoruar ne kalaten 5 te portit me te madh te vendit. Krocera me gjatesi 164 metra dhe flamur nga Bahamasi ishte nisur nga nje prej ishujve te Greqise dhe ka qendruar […]

  Numri i jahteve turistike qe jane ankoruar ne kalatat e portit me te madh te vendit gjate 8 muajve te pare te vitit 2018 e ka tejkaluar shifren vjetore te vitit paraardhes prej 294 jahtesh te ankoruara gjithsej.Qe nga fillimi i ketij viti deri ne fund te muajit gusht ne portin e Durresit jane […]

  Kalatat 1 dhe 2 te portit me te madh te vendit do te behe shpejt pjese e je projekti rehabilitimi. Konfirmimin e dha Presidenti  i BERZH qe vizitoi se fundmi portin e Durresit. Ai u prit nga drejtori i Pergjithshem Ekzekutiv i Autoritetit Portual Durres si dhe kryetari i Keshillit drejtues te APD. Presidenti i […]

  Sot paradite ne portin e Durresit mberriti veliera “Sea Cloud” me 56 turiste te huaj ne bord, 51 prej te cileve nga SHBA, si dhe nga Kosta Rika, Kanadaja dhe Gjermania. Shume prej udhetareve me te mberritur ne port u nisen drejt Krujes dhe Tiranes, ndersa te tjeret do te vizitojne qendrat historike dhe […]

  Emigrantet shqiptare qe u kthyen ne atdhe per pushime jane duke u larguar. Fluks te shtuar ka ne pikat e kalimit kufitar tokesor, por fluksi me i madh duket se eshte ne portin e Durresit aty ku çdo dite lundrojne drejt Italise me mijera emigrante shqiptare qe jetojne ne perendim. Vetem pasditen e djeshme […]


Current track

Title

Artist

Background