destinacione

  Post Office Travel sugjeron destinacionet me te lira te momentit per turistet ne mbare boten. Sipas studimit qytetet me te mira e me me pak shpenzime qe mund te vizitohen kete periudhe rezultojne ne pjesen me te madhe ne Europe. ne vend te pare renditet Porto ndjekur nga Valencia, Beogradi dhe Bukureshti. Studimi mori […]

  Organizata Boterore e Turizmit ka publikuar listen me vendet qe vitet e fundit kane pare rritjen me te larte te numrit te turisteve. Vendin e pare e mban Franca me 86,9 milione turiste nderkombetare ne vit. E vijojne renditjen Spanja, Italia dhe Britania. Nderkohe nen hijen e ketyre kombeve, po rriten destinacione te reja. […]

  Kompania britanike “Thomas Cook”, e njohur per ofrimin e sherbimeve te udhetimit ne vendet me atraktive turistike ne Europen Veriore, e ka futur Shqiperine si nje destinacion te ri turistik per veren e vitit 2019. Kryeministri i vendit  i pranishem dje ne mbremje, ne ceremonine e prezantimit te sherbimeve qe “Thomas Cook” do te […]

  Zvicra , Singapori, Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Hollanda, Japonia, Hong Kongu, Suedia dhe Mbreteria e Bashkuar jane renditur 10 vendet me ekonomine me konkurruese ne bote. Ky eshte rezultati i studimit te Forumit Boteror Ekonomik qe paraqiti raportin mbi konkurrencen e lire dhe ekonomine e shume vendeve te botes. Faktoret qe u moren parasysh […]

  Traveller, websiti popullor i turizmit ka bere nje studim dhe artikull interesant ne lidhje me destinacionet me te mira per tu vizituar gjate veres se vitit te ardhshem. Pasi kemi lene pas nje sezon te ngarkuar me udhetime Traveller sugjeron paraprakisht vendet te cilat bejme mire ti vizitojme ne veren e 2019. Ne vend […]

  Trendi i destinacioneve ekzotike duket se eshte kthyer serish jo vetem per turistet e huaj por edhe per ata shqiptare. Maldivet, Kuba, apo Tajlanda jane destinacionet qe kerkohen me shume kete periudhe. Agjencite konfirmojne kerkesa ne rritje kryesisht nga çiftet e reja shqiptare qe duan te kalojne muajin e mjaltit ne keto vende. Preferencat […]

  Shqiperia po kthehet ne nje destinacion te kerkuar per turizmin fetar. Si nje vend ku jane nderthurur qyteterime te ndryshme, romake e bizantine, e me tej ndikimi prej 5 shekujsh i perandorise otomane po i terheqin ndjeshem turistet e huaj.Rreth 58% u rrit numri i turisteve qe vizituan vendin tone ne tremujorin e pare […]

  Gjirokastra , Berati dhe Prizreni jane future ne listen e fundit te keshillave qe Corriere della Sera ka dhene per destinacionet me te mira te vjeshtes duke publikuar nga nje foto per secilin destinacion. Ne galerine e fotove jane pershkuar 20 vendet per te vizituar ne Ballkan kete vjeshte per fundjaven e pare te […]

  Edicioni i vitit 2018 i “Readers ‘Choice Awards” i Conde Nast Traveler, kurorezoi Tokion si qytetin me te mire ne bote per kete vit. Ne nje ankete ku votuan me shume se 300,000 lexues, Tokio u konsiderua si qyteti qe kurre nuk i zhgenjen vizitoret e tij duke i lene ata te frymezuar dhe […]

  184 milione euro do te investohen muajin e ardhshem ne ishullin Skorpios ne Detin Jon, nga manjati rus Dmitry Rybolovlev, per ta kthyer ishullin ne nje resort fantastik. Projekti do te perfshije ndertimin e 12 ose me shume vilave luksoze, secila me nje siperfaqe totale prej 500 deri ne 1.200 m², me nje kapacitet […]


Current track

Title

Artist

Background