butrint

  Butrinti ka pritur kete fundjave notare nga vende te ndryshme te botes qe kane zhvilluar nje gare nderkombetare per here te pare ne brigjet e Butrintit per te mberritur ne brigjet e Korfuzit. Drejtori i Agjencise Kombetare te Bregdetit, Auron Tare tha se ne kete gare marrin pjese 58 notare angleze, franceze, dy greke dhe […]

  Zbulimi i mozaikeve te rinj ne Butrint ka bere qe ne kete park arkeologjik te kete dyndje turistesh, kryesisht te huaj. Behet fjale per mozaikun e Baptisterit dhe mozaikun e Dhomes se Zhveshjes i cili ndodhet tek Termat Romake. Nen kujdesin e Institutit te Monumenteve te Kultures dhe Parkut Kombetar te Butrintit, mozaiket do […]

    Butrinti vijon te mbetet nje nga monumentet me te vizituar te trashegimise kulturore ne vend. Fluksi i turisteve te huaj mbetet i larte gjate sezonit veror. Vetem ne 6 mujorin e pare te ketij viti numri i vizitoreve eshte rritur me 20% krahasuar me vitin e kaluar duke shkuar ne 30 mije. Stafi […]

Zbulohet tjeter mozaik ne Butrint Zbulohet dhe nje tjeter mozaik ne Butrint, mozaiku i Termave.Nen kujdesin e Institutit te Monumenteve te Kultures dhe Parkut Kombetar te Butrintit, mozaiket do te jene te hapur deri ne fund te gushtit, per vizitoret dhe artdashesit e trashegimise kulturore. Figurat e tij gjeometrike bardh dhe zi, dalin ne pah [...]
Trashegimia kulturore terheq rekord turistesh ne vend   Trashegimia kulturore po kthehet ne nje nga pikat kyçe te ofertes turistike ne vend.Kjo vihet re ne shumefishimin e numrit te vizitoreve te huaj ne kala, parqet arkeologjike dhe muzete e vendit.Gjate tre mujorit te dyte te ketij viti, numri i vizitoreve drejt ketyre vendeve eshte rritur [...]

Current track

Title

Artist

Background