Atraksione

Shqiperia me 3390 burime turistike! Shifra e gjithe burimeve turistike ne Shqiperi sipas nje bilanci te bere se fundmi dhe te publikuar nga Ministria e Turizmit dhe Mjedisit eshte 3390. Qarku me pasurite me te medha eshte ai i Gjirokastres, me 697 burime qe nis me Kalane e qytetit, qe eshte me perfaqesuesja dhe mbyllet me […]

Culture Trip: Shqiperia nje nder vendet me te bukura ne Europe! Culture Trip kushton ne prag te sezonit shkrimin e radhes per Shqiperine duke u ndalur tek plazhet e jugut te vendit. Sipas websitit turistik riviera shqiptare eshte nje nga vendet me te bukura ne Europe per t’u vizituar. Ne shkrimin e fundit shoqeruar dhe […]

“Ulza Eco Park”,  nje model per ekoturizmin! Parku Natyror i Liqenit te Ulzes do te shnderrohet ne “Ulza Eco Park”, modelin e pare te destinacionit te ri ekoturistik. Ne 5-vjetorin e shpalljes se Liqenit park natyror, Ministri i Turizmit dhe Mjedisit nenshkroi marreveshjen per krijimin e ketij parku se bashku me Agjencine Kombetare te Zonave […]

Abu Dhabi fokusohet tek kultura, prezanton nje platforme te re!   Abu Dhabi Culture eshte iniciativa me e fundit e autoriteteve te turizmit ne Abu Dhabi per te promovuar sitet kulturore dhe muzeumet e vendit per turistet e huaj. Behet fjale per nje platforme qe do te debutoje per here te pare kete sezon per […]

Gjeorgjia nis bashkepunimin me Wizz Air per te terhequr turiste!   Gjeorgjia ka zbuluar planet per promovimin e destinacioneve me te mira natyrore dhe kulturore vendase per turistet e Ballkanit  dhe per kete ka nisur nje bashkepunim me linjat low cost. Wizz Air do te filloje nga vera e ketij viti fluturimet direkte Rumani – […]

KLSH: Abuzim me perlat natyrore te alpeve! Kontolli i Larte i Shtetit ka zhvilluar se fundmi nje auditim ne Administraten e  Zonave te Mbrojtura ne Shkoder dhe ka dale ne perfundimin se shumica e perlave natyrore te kesaj pjese kane mbetur jashte vemendjes, duke lejuar te abuzohet. Zona e Thethit, sipas KLSH, eshte lene ne […]

“greenMe” tashme promovon plazhet me te mira te jugut! Vijon promovimi i Shqiperise nga mediat italiane. Revista “greenMe” pas promovimit te plazheve me te mirate detit Adriatik ka bere nje artikull te radhes ku ka propozuar destinacionet bregdetare me te mira per turizmin familjar ne jug te Shqiperise. Zonat me te mira sipas revistes kete […]

Vlora nder destinacionet me te mira low cost per italianet! Vlora renditet nder 10 vendet me plazhet low cost me te mira ne Europe nga mediat italiane. Kete here eshte ViaggineWs.com qe e ka renditur Shqiperine dhe Vloren ne vecanti si destinacion teper te bukur me kosto te uleta per pushime. Sipas webit italian ne kete […]

Turizmi lulezon ne Meksike!   Turizmi po lulezon ne Meksike kete vit. Ne gadishullin Yucatan dhe ne detin e Karaibeve numri i rezervimeve vijon te rritet ashtu si dhe numri i resorteve te reja. Aktualisht ne Meksike 70 hotele te reja luksoze jane ne ndertim e siper. Te dhenat i sjell TopHotelProject. Nje tjeter destinacion […]

Bullgaret, te paret per pushime ne rajon!   Bullgaria kryeson kerkesat e turisteve ballkanas per pushime brenda rajonit. Ne vitin 2017, mbi nje milion turiste ballkanas vizituan Bullgarine, duke i bere ata te huajt me te shumte ne numer ne vendin fqinj per vitin e 8-te me radhe. Me se shumti Bullgaria u preferua nga […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background