aktualitet

  Nje projekt i fundit i Bankes Boterore kerkon sherbime konsulence per rritjen e pervojes turistike ne qytetin jugor te Gjirokastres, nje vend i Trashegimise Boterore te UNESCO-s. BB do te vendose nje hua ne dispozicion per projektin ne fjale dhe fton te gjithe ekspertet qe te shprehin interesin e tyre deri me 2 tetor […]

  Te dhenat e fundit nga China Luxury Advisors tregon se vizitoret kineze gjate udhetimeve te tyre kete vit prite te shpenzojne me shume se 229 miliard dollare ne shtetet e huaja nderkohe qe kjo shifer deri ne vitin 2020 pritet te shkoje ne 422 miliarde. Kjo do te jete nje dore shume e mire […]

  Ne kuader te “Dita e Biçikletave” ne Shkoder organizata “The Door”, ne bashkepunim me Drejtorine Rajonale te Kultures Kombetare dhe me mbeshtetjen e bashkise Shkoder kane programuar nje sere aktivitetesh, te cilat do te fillojne me hapjen e nje ekspozite fotografike, ku te skicuara jane menduar qe te jene biçikletat e Shkodres. Ky aktivitet […]

  Policia e Parisit konfiskoi 20 tone figura ne miniature te Kulles Eiffel pas nje hetimi qe perfundoi me shperberjen e nje rrjeti te “organizuar”, anetaret e te cilit kryen shitje pa leje.Nente persona u arrestuan, duke perfshire kater “ndermjetesues” dhe dy shites, me prejardhje afrikane dhe pa dokumentet e nevojshme. Ne krye te ketij […]

  Rrjeti social me popullor, Facebook, mund te perballet me sanksione pasi ende nuk eshte ne perputhje me rregullat e konsumatoreve te BE, ndersa AirBNB ka bere ndryshimet e nevojshme nisur nga kerkesat e perdoruesve. Platformat online jane ne presionin e Europes per shkak te dominimit te tyre dhe praktikave anti-konkurruese te biznesit, te cilat […]

  Kane nisur sot punimet e rehabilitimit edhe ne segmentin nga kthesa e Prezes deri ne kthesen Rinas ne aksin rrugor Vore – Fushe Kruje. Per kete arsye, ky segment rrugor do te jete i bllokuar per trafikun. Mjetet qe udhetojne nga veriu ne segmentin Shkoder – Milot – Fushe Kruje ne drejtim te Tiranes […]

  Ka nisur sot zbatimi i tarifes per kalimin ne Rrugen e Kombit ashtu sikurse ishte paralajmeruar me heret nga kompania koncesionare dhe qeveria. Te gjithe ata qe kalojne nga ne kete rruge do paguajne nje tarife te paracaktuar me heret e cila do te varioje nga lloji i mjetit qe disponojne. Keshtu per automjetet […]

Bashkimi Evropian do te heqe dore nga ndryshimi dy here ne vit i akrepave te ores, e per kete u ka dhene vendeve anetare kohe deri ne prill te vitit te ardhshem per te vendosur nese duan te qendrojne me oren verore apo ate dimerore.Megjithese nje vendim i shumepritur dhe i votuar nga shume shtetas [...]

Nis sot Viti i Ri Shkollor 2018- 2019! 480 mije nxenes pritet te ulen sot ne bankat e shkolles, nderkohe qe nga te dhenat e Ministrise se Arsimit rezulton se rreth 32 mije nxenes sot nisin klasen e pare. Ky vit shkollor do te kete dy risi ne arsimin parauniversitar: Ndalimin e celulareve dhe librat […]

  “Air Albania”, kompania e pare ajrore shqiptare, ka nisur sot fluturimin e pare Tirane-Stamboll, me ne bord studentet shqiptare te ekselences. Studentet fluturuan me avionin “Lasgush”  A 319. Linja ajrore me flamur shqiptare “Air Albania” u inagurua zyrtarisht mbremjen e djeshme  ne pisten e aeroportit nderkombetar te Tiranes. Ne ceremoni moren pjese figurat me […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background