Smogu nga ngrohja, problematike e madhe mjedisore ne Ballkan!

Written by on 06/12/2018

Ndersa qindra vende jane mbledhur ne Poloni per nje samit mbi klimen, nen patronazhin e Kombeve te Bashkuara kete jave, banoret ne Ballkan  po vuajne nivelet e larta te ndotjes se ajrit sidomos kete stine te vitit ku nevojitet ngrohja.Nivelet e ndotjes kane arritur nivele alarmuese qe ne fillim te dhjetori ne shumicen e vendeve te Ballkanit. Agjencia e lajmeve “AFP” thekson se kryeqyteti i Maqedonise, Shkupi eshte renditur i treti mes qyteteve me te ndotura ne bote, ndersa Sarajeva e pesta. Prishtina, kryeqyteti i Kosoves, qe varet tek impiantet me qymyr per me shume se 95 per qind te nevojave energjetike, nuk qendron larg tyre. Impiantet energjetike ne te gjithe rajonin, shume prej te cileve jane te vjeter e ndotes dhe djegia e qymyrit per ngrohje ne shtepi, e mbushin ajrin me toksina.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background