Problemet demografike mund të zhdukin kontinentin europian. Ja cili është shteti më i rrezikuar!

Written by on 11/10/2019

Ndërsa popullësia pritet të vazhdojë rritjen në dekadat e ardhshme shumë vende po përballen me probleme serioze demografike. Nivelet e ulëta të lindjeve dhe rritja e emigracionit çojnë në plakjen dhe tkurrrjen e popullsisë.Në 20 vendet me tkurrjen më të shpejtë të popullsisë, vendin e parë e mban Bullgaria dhe pas saj Lituania. Ndërkohë që në fund të listës është Italia, e cila parashikohet të ketë rënien më të ulët të popullsisë deri në vitin 2050.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background