Cdo dite nga nje peme, “njeriu pyll” qe gjelberoi ishullin e thate!

Written by on 10/08/2018

Nje indian kaloi 40 vjet te jetes se tij duke mbjellur cdo dite nga nje peme ne vendin ku banonte duke e kthyer nga nje ishull te shkrete ne nje pyll te dendur me te madh se Central Park ne New York. Jadav Payeng ka bere nje pune te mrekullueshme ne ishullin e izoluar Majuli ne Assam te Indise. Ishulli i mbetur i thate pas nje serie rreshqitjesh se dherave gjate viteve 80’ eshte lulezuar cdo dite nga puna e Payeng , qe atehere ishte nje 16 vjecar me nje ide fantastike. Te mbillte cdo dite nga nje peme ne vendlindjen e tij! Por gjithe kete pune ai e bente ne menyre te fshehte deri sa nje dite u zbulua nga nje fotograf ne vitin 2007. Tashme pylli i Payeng ka nje siperfaqe prej 1360 hektaresh dhe vec nje shumllojshmerie pemesh e bimesh eshte shtepi e tigrave Bengali, rinocerontave dhe 115 elefanteve. Per Jadav eshte bere edhe nje dokumenat me titullin “Njeriu Pyll”!

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”4″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background