Negociatat për në BE, më afër sesa ishte menduar

Written by on 11/09/2019

Kryetarja e Komisionit Europian ka Ursula von der Leyen ka prezantuar kabinetin e ri. Ajo në fjalimin përshëndetës ka përmendur Komisonin si edhe çështjet kryesore që sipas saj duhe të marrrin drejtimin e duhur. Për shqiptarët më rëndësi është komisioneri për zgjerim, post në të cilin është zgjedhur hungarezi Laszlo Trocsanyi.  Ai ka shërbyer më parë si amabsador i Hungarisë në Francë si dhe ka mbajtur postin e minstrit të Drejtësisë për pesë vite. Ndërkohë komisioneri Johanes Hanh i cili ka mbajtur këtë detyrë, qëndron ende në qeveri pasi i është caktuar posti i Komisionerit për Buxhetin.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background