Cfare kane zbuluar arkeologet ne jug te kryeqytetit egjiptian, Kairo?

Written by on 15/04/2019

Zbulohet varri I Autoritetet egjiptiane zbuluan të shtunën në Kairo varrin e një zyrtari të lartë që daton nga dinastia e V e stolisur me relievë me ngjyra dhe mbishkrime. Sipas autoriteteve varri me mbishkrimin “Khuwy”, i cili mendohet të ketë mbajtur postin e një zyrtari të lartë gjatë dinastisë së V-të, u zbulua në mars në nekropolin e madh të Saqqara, në jug të kryeqytetit egjiptian. I njëjti ekip arkeologësh ka zbuluar disa varre që datojnë nga Dinastia e V dhe kohët e fundit zbuloi një mbishkrim në një kolonë graniti kushtuar mbretëreshës Setibhor, e cila ishte bashkëshortja e sundimtarit te tetë te kësaj dinastie.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background