Uncategorized

Pjesa me e madhe e territorit te Shteteve te Bashkuara te Amerikes eshte goditur nga i ftohti polar dhe temperatura qe shkojne ne minus 50 grade celsius. Moti i keq ne veri te SHBA-se ka shkaktuar probleme ne rruge dhe ne transportin publik. Ndersa dy persona kane humbur jeten per shkak te te ftohtit ekstrem. […]

Turqia, destinacioni me i mire i aventures 2019!   Turqia eshte ciklesuar si destinacioni me i mire i aventures ne bote per kete vit. Klasifikimin e ka bere The Backpacker Society , nje prej projekteve me te perfolura online per turizmin e aventures. Mikpritja, zonat e pafundme malore qe ofrojne natyre te mrekullueshme dhe sfide […]

Shtohet fluksi ne pikat kufitare, emigrantet kthehen per festa! Afrimi i festave te fund vitit ka rritur dhe fluksin ne pikat kufitare ne ne vendin tone. Ne piken kufitare te Kapshtices jane regjistruar hyrje te shumat te qytetareve, duke krijuar dhe radhe. Policia kufitare po punon me 4 sportele ne hyrje dhe 3 ne dalje. […]

Amsterdami do te heqe simbolin e famshmem “I Amsterdam”! Eshte nje prej atraksioneve kryesore te turisteve ne Amsterdam dhe per shkak se eshte kthyer ne nje vend ku turistet mblidhen masivisht, autoritetet holandeze kane vendosur te heqin simbolin “I Amsterdam”. Me tre metra lartesi, 26 metra gjatesi, dhe nje peshe prej 5 mije kg, shkrimi […]

Korca pret turistet me “Festivalin e Dritave”! Nje atmosfere magjike ka mbuluar Korçen ne prag te festave te fundvitit.“Festivali i Dritave” mbushi edhe kete vit me vizitore te shumte qytetin juglindor te Korçes.Dekori i veçante i vendosur ne Pazarin e Vjeter te Korçes, si dhe ne te gjitha sheshet e rruget e qytetit, qe terheq […]

Rritja ekonomike nuk tregon gjithmone gjithçka. Sipas studimit me te fundit te Gallup,  ndonese jetojne ne nje nder shtetet me pak te zhvilluara te Europes, shqiptaret dine te shijojne jeten dhe nuk u mungojne emocionet e mira. Raporti “Emocionet Globale 2017”, nxjerr Shqiperine si nje nder vendet me pozitive ne bote, me 51% te personave […]

Destinacionet me te mira last minute per muajin gusht   Sezoni veror i ketij viti do te karakterizohet nga rezervime te shumta te minutes se fundit nga turistet europiane. Sipas nje studimi te Standart UK kete vit rezervimet last minute do te rriten me 20% me shume sesa sezoni veror 2017. Destinacionet me te preferuara […]

TUI Travel: Rriten udhetimet e europianeve kete vere Kete sezon rezervimet per pushimet e veres jashte vendit nga ana e turisteve europiane jane rritur ne krahasim me nje vit me pare. Te dhenat i sjelle operatori turistik qe operon ne Europe TUI Travel qe thekson nje rritje me 4% te numrit te rezervimeve dhe me […]

Lumi i Shales, destinacioni i fundjaves per me shume se 500 turiste Alpet shqiptare gjithnje e me shume po marrin vemendjen vizitoreve vendas dhe turisteve te huaj. Gjate fundjaves vizitoreve te te gjitha moshave jane drejtuar drejt bukurive natyrore te veriut ne nje prej destinacioneve qe po zbulohet gjithnje e me shume kohet e fundit […]

Konferenca “Arkeologjia nenujore shqiptare”, me shume vemendje ndaj zbulimeve nen det! Historia dhe Zbulimet e Reja ne Ujerat Shqiptare ishte ne qender te diskutimeve te zhvilluara ne Akademine e Shkencave te Shqiperise ne kuader te konferences ”Arkeologjia Nenujore Shqiptare”. Konferenca u organizua nga Agjencia Kombetare e Bregdetit, Qendra Shqiptare e Kerkimeve Detare, Fondacioni i Nautikes […]


Current track

Title

Artist

Background