Travel Report

Page: 7

Lumturia tani vjen nga interneti. Kemi degjuar shpesh qe teknologjia na ben dem, por nuk e mendojne keshtu shkencetaret norvegjeze.Sipas tyre, sekreti i lumturise eshte te perdoresh internetin çdo dite. Te jesh “online”, thone ata, te ndihmon qe te kursesh kohen, te lidhesh me shpejt me miqte dhe te gjesh informacione te shumta qe ndihmojne […]

Apple do te nxjere iPhone-in e pare qe paloset!   Apple mund te nxjerre ne 2020 iPhone-in e pare qe paloset. Kjo sipas analistit te Bankes se Amerikes, Merrill Lynch, qe citon disa furnizues te Apple si burim. Analistet thone se ky iPhone hapet dhe behet si nje tablet iPad. Dizajni mund te jete sio […]

Pak dite larg eventit qe Apple do te organizoje me 27 mars ne Lane Tech College Prep High School ne Çikago kane nisur te qarkullojne disa thashesheme se çfare do te prezantoje kompania me seli ne Cupertino. Protagonist do te jete iPad, nje version ekonomik i tablet-it kushtuar studenteve dhe botes se shkolles.  iPad low […]

Sipas parashikimit te analisteve te IDC, kete vit, shitjet boterore te pajisjeve wearable si oret dhe byzylyket smart do te rriten me 15% ne 133 milione njesi. Ne pese vitet e ardhshme, shitjet do te regjistrojne nje norme vjetore rritjeje prej 13,4%, duke arritur ne 219,4 milione njesi ne vitin 2022. Per momentin, ato gjejne perdorim me te gjere […]

Skype po bashkepunon me TripAdvisor!   Skype tashme eshte bashkuar me TripAdvisor dhe perdoruesit mund te dergojne planet e udhetimit apo keshilla direkt nga aplikacioni pa dale jashte tij. Ne te njejten kohe ne Skype eshte integruar edhe StubHub qe eshte nje platforme per bileta eventesh sportive dhe koncertesh qe lejon perdoruesit te shfletojne dhe […]

Udhetimi ajror supersonik mund te beje nje rikthim nese aeroplani qe do zevendesoje Konkorde do ngjitet ne qiell. Richard Branson po pret nje prototip te nje aeroplani per pasagjere per te bere testin e fluturimit ne fund te ketij viti. Kete jave, firma ka bere nje hap me shume duke njoftuar se do behet nje […]

Komisioni Europian propozoi sot nje takse te re mbi te ardhurat e gjiganteve te internetit duke perfshire Facebook dhe Google ne sfondin e kercenimit per lufte tregtare me SHBA-ne.  Komisioni Europian njoftoi se kompanite me te ardhura te medha “online” duhet te paguajne 3% takse mbi fitimet per sherbimet e internetit, gje qe sipas analisteve […]

Mark Zuckerberg kerkon falje!     Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka kerkuar ndjese per debatin e te dhenave qe ka perfshire se fundmi platformen sociale, nderkohe qe ka shprehur gatishmerine per te deshmuar perpara Kongresit.Ne nje interviste per CNN, Zuckerberg deklaroi se Facebook ka pergjegjesine te mbroje te dhenat e perdoruesve dhe se i […]

Tashme Instagram po zgjeron opsionin e saj te blerjeve online ne shume shtete.Gjigandi i medias sociale do t’i lejoje bizneset te etiketojne produktet ne postimet e tyre.Ky opsion i ri gjithashtu do t’i lejoje bizneset te shtojne opsionin “Shop” ne profilet e tyre si dhe te mbledhin te dhena se sa njerez po i shohin […]

Ashtu sic kishte premtuar kompania IBM sapo ka publikuar kompjuterin me te vogel ne bote duke e cilesuar ate te ardhmen e teklonogjise. Sipas kompanise kompjuteri, me permasa 1mmx1mm, kushton me pak se 10 cent per tu prodhuar. Por mos lejoni qe madhesia t’ju genjeje. Ky kompjuter ka fuqine informatike te chip x86 te vitit […]


Current track

Title

Artist

Background