Travel Report

Page: 6

Dy kompanite me te medha ne fushen e telefonave inteligjente, perballen ne serine e trete per nje set prej pese patentash. Proceset gjyqesore kane nisur prej vitesh, kompania “Apple” fitoi ne 2012, duke detyruar “Samsung” qe te paguaje 1.05 miliarde dollare si demshperblim per kompanine amerikane.Shuma u reduktua ne 400 milione pas apelimit te kompanise […]

Tregu muzikor me rritje, muzike dixhitale ze me shume se gjysmen e tregut!   IFPI publikoi raportin e pervitshem me te dhenat per tregun muzikor boteror. Duke se muzika dixhitale perfaqeson me shume se gjysmen e tregut, nderkohe disa sektore dixhitale kane pesuar renie. Tregu i muzikes po perjeton nje situate pozitive pas me shume […]

Kina tregu me i madh per aplikacionet brenda vitit 2022. Sipas një raporti të ri, Kina do të jetë tregu më i madh në botë për aplikacionet në smartfon në vitin 2022. Shpenzimet për aplikacionet në smartfonë mund të arrijnë në 62,4 miliardë dollarë në vitin 2022 në pjesën kontinentale të Kinës, shifër kjo sa […]

Kina fiton garen globale per teknologjine 5G! Kina po e fiton garen globale qe eshte duke u zhvilluar per teknologjine 5G.Nga nje studim i kryer prej disa kompanive te kerkimit te specializuara ne telekomunikacion, Analysys Mason dhe Recon Analytics, rezultoi se Kina eshte me e pergatitur per gjeneraten e ardhshme super te shpejte te teknologjise […]

Tregu kinez i smartphone-ve ne renie! Tregu kinez i smartphone-ve, me i madhi ne bote, regjistroi renien me te madhe. Kete e bejne te ditur analistet e Canalys, sipas te cileve behet fjale per vellimin me te ulet qe eshte regjistruar qe nga viti 2013.Ne tremujorin e pare 2018, dergesat u ulen me 21% ne […]

Instagram vazhdon te jete nje nga aplikacionet me te dashura per funksione te reja per perdoruesit, dhe kjo si pasoje e futjes se here pas hershme te opsioneve dhe funksioneve te reja.Opsioni me i ri nga Instagram do t’ju lejoje te shtoni muzike ne “Story-t” tuaja. Ky opsion i ri eshte konceptuar pasi nje kodi […]

NASA nis InSight drejt Marsit! Agjencia Hapesinore Amerikane, NASA leshoi me sukses ne kozmos misionin e saj me te fundit drejt Mars. Sonda InSight do te jete e para qe vemendjen do ta perqendroje tek brendesia e planetit te kuq.Mjeti kozmik, i cili pritet te mberrije ne nentor ne Mars, do te vendose sizmometra mbi […]

 Galaxy X vjen se shpejti, do te jete smartphone me palosje! Samsung do te rikthehet me nje aparat qe kujton smartphonet e palosshem te serise televizive WestWorld me serine e radhes Galaxy X, prodhimi i te cilit po fillon.  Galaxy X, smartfoni i shumeperfolur i palosshem i koreanoeve, do te shfrytezoje kete veti per t’u […]

Instagram sapo ka nxjerre nje tjeter opsion  te ri persa i perket sondazheve ne “Story”.Tashme nje emoji me rreshqitje qe ju lejon te kerkoni dhe t’i pergjigjeni pyetjeve me nje emoji te ne nje shkalle rreshqitese.Shkalla rreshqitese lejon perdoruesit te pyesin njerezit “si” ne vend qe te zgjedhin midis dy opsioneve, duke perdorur nje emoji […]

Departamenti i Transportit në Shtetet e Bashkuara u dha dritën jeshile 10 projekteve pilot, në një vendim që pritet të revolucionarizojë transportin në qiej.Bëhet fjalë për ndërtimin e droneve për t’i përdorur si mjet, fillimisht në shërbimin postar, e më pas edhe në degë të tjera.Mes projekteve fituese është ai i Google, Intel, Qualcomm dhe […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background