Travel news

Page: 7

“Qyteti i trëndafilave”, Përmeti, në juglindje të Shqipërisë gjithnjë e më shumë po tërheq turistët e huaj me bukuritë e natyrës dhe monumentet e shumta kulturore që shtrihen në territorin e tij. I njohur si qyteti karakteristik i njerëzve të urtë dhe mikpritës, i luleve, i këngëve popullore lirike me saze, qyteti i verës, por […]

Mund të mos jetë e njohur si vendet e tjera, por ky vend i bukur në jug të Europës meriton të njihet si një nga destinacionet që nuk duhet humbur për vitin 2019. Kështu shkruan në artikullin e botuar në revistën australiane “Who”, gazetarja e pavarur e udhëtimeve, Amy Mills, e cila ka punuar në […]

 Shqipëria është një thesar i nënvlerësuar në Ballkan. Shumica e njerëzve vërtet nuk dinë shumë në lidhje me këtë vend të jashtëzakonshëm, madje më e keqja, kanë një imagjinatë të gabuar ne mendjen e tyre, shkruan blogerja e njohur hungareze, Gabriella Sovago në blogun e saj “The Feeling remains” që u kushtohet udhëtimeve. “Kur fillova […]

Ne nje reportazh kushtuar shqiperise, gazeta italiane IL SOLE 24 Ore e pershkruan Shqiperine si destinacioni qe ka 300 dite me diell ne vit, me bukuri dhe vlera kombetare turistike, e mbi te gjitha me nje popull mikprites dhe bujar. Pershkrimi nis me kryeqytetin e Shqiperise, Tirana duke I cilesuar si qyteti ku nderthuret historia […]

Nje numer i madh vizitoresh kane frekuentuar parqet arkeologjike te shqiperise gjate tremujorit te pare te vitit 2019 duke arritur nje shifër mbresëlënëse me 19 881 vizitorë. Duke e krahasuar këtë shifër me të njëjtën periudhë të 2016 që këto parqe kanë pritur 5800 vizitorë, për të njëjtën periudhë në 2019 ka një rritje me […]

Ne mbledhjen e komitetit te turizmit te zhvilluar ne Velipoje ku mori pjese edhe ministri i Turizmit dhe mjedisit z Blendi Klosi, u diskutua mbi masat qe duhen ndermarre per nje sezon veror te sigurte dhe cilesor per vitin 2019. “Vendimi i ri i Këshillit të Ministrave “Për kushtet dhe kriteret e ushtrimit të veprimtarisë […]

Kina ka arritur një marrëveshje me Malajzinë për të rifilluar projektin e linjës hekurudhore në Bregun e Lindjes. Projekti do të kushtojë 10.7 miliardë dollare dhe ka për qëllim të lidhë shumicën e bregut lindor të Malajzisë Peninsulare, ekonomia e të cilit është në bregun më të pasur perëndimor, në një port të madh pranë […]

Agjencia Kombëtare e Turizmit ishte pjesë e delegacionit shqiptar në “Vizitën Studimore”, që u zhvillua në Rajonin e Abruzzos, Itali. “Vizita Studimore” u zhvillua në kuadër të projektit “Shqipëri, Udhëto në Mënyrën Tënde: dhe u mundësua “shkëmbimi i eksperiencave dhe praktikave të mira” për delegacionin shqiptar përbërë nga anëtarët e konsorciumit Përmet, Skrapar, Berat, Gjirokastër […]

Agjencia Kombëtare e Turizmit organizoi “Tryezë Rajonale Multi-aktor”, me tematikë “Prezantimi i Kuadrit Ligjor mbi Turizmin dhe Standartet e Sektorit” në qytetin e Beratit. Aktiviteti u zhvillua në kuadër të projektit “Shqipëri, Udhëto në Mënyrën Tënde: Menaxhimi Multi – Aktor i Integruar i Turizmit Rural dhe Kulturor në Qarqet e Gjirokastrës dhe Beratit” Qellimi I […]

 Revista prestigjioze “Who” e rendit Shqipërinë ndër 4 destinacionet kryesore për t`u vizituar në Europë këtë verë, së bashku me Kroacinë, Greqinë dhe rajonin e Puglias në Itali. “Shqipëria mund të mos jetë një vend shumë i njohur, por pavarësisht kësaj, vendi jashtëzakonisht i bukur i Europës jugore meriton të njihet si një prej vendeve […]


Current track

Title

Artist

Background