Travel news

Page: 6

Shkolla e Lartë e Ekonomisë, një prej universiteteve më prestigjioze në Europë dhe botë ka publikuar një studim mbi ndryshimet klimatike në 27 vende të Europës qendrore dhe lindore, vendeve të Kaukazit dhe Azisë Qendrore, mes të cilave edhe Shqipëria. Studimi flet gjerësisht për ndryshimin klimatik si një kërcënim serioz për këto vende. Por, për […]

Britania e Madhe ka njoftuar se rikthimi i monumenteve historike në vendet e origjinës nuk mund të jetë pjesë e marrëveshjes tregtare që do të bëhet në Bashkimin Europian pas Brexit-it. Drafti negociues i BE-së parashikon që palët të diskutojnë problemet lidhur me veprat kulturore që janë nxjerrë  nga vendi në mënyrë të paligjshme. Greqia […]

Ditën e enjte janë rikthyer reshjet e borës në lartësinë 95 metra mbi nivelin e detit në qarkun e Korçës.Autoriteti Rugor Shqiptar ka bërë të ditur se po punohet në pastrimin e akseve rrugore Korçë-Ersekë, Qafë-Sharri, Boboshticë-Dardhë dhe Voskopojë. Kontraktorët kanë nisur punën për të përballuar çdo situatë. ARRSH ka rekomanduar përdorimin e zinxhirëve në […]

Në raportin e fundit lëshuar nga “The Lancet”, Norvegjia është vendi i parë për të rritur fëmijët. Shteti skandinav renditet para Koresë së Jugut, Holandës,Francës dhe Irlandës. Renditja varet nga masat që merren përsa i përket mirëqenies së fëmijëve, në fusha të tilla si shëndetësia,arsimi dhe ushqimi. Shtetet e Bashkuara të Amerikës, renditen në vendin […]

Anijet tregtare që kanë sjellë apo dërguar mallra nga Durrësi gjatë vitit 2019 janë ndalur në 72 porte në të gjithë botën. Afro gjysma e tyre i përkasin Turqisë dhe Italisë që zënë dy vendet e para për nga numri i porteve, ku janë përpunuar anijet me pikënisje apo mbërritjeje në Durrës. Shkëmbimet e mallrave […]

Qeveria gjermane ka nisur një program për të tërhequr fuqi punëtore në moton”Make it in Germany”. Ky mbetet prioriteti kombëtar. “Nuk është e drejtë që të pritet aq gjatë, duhet të punojmë për mundësinë e ardhjes së tyre”, ka deklaruar ministri i Punës Hubertus Heil. Numri i shtetave të gatshëm për punë në Gjermani do […]

Prevalenca që lidhet me stresin në punë është në nivelet më të larta në Shqipëri. Konkluzioni i arritur nga “Fondacioni Friedrich Ebert” tregon se stresi në punë ka potencialin të ndikojë negativisht në cilësinë e jetës së punonjësve. Studimi është përqëndruar në Tiranë dhe  në anketë kanë marrë pjesë 800 persona. Një pjesë e konsiderueshme […]

Kthimi i lumit Drin në atraksion turistik, përmes organizmit të sporteve ujore është nisma e fundit e bashkisë Lezhë, e cila ka promovuar aktivitetet sportive. Në lumin Drin ka mbërritur një sport i ri”dragon boat” që vjen në bashkëpunim të ngushtë me Canoa Club Sile në Itali. Iniciativa ka ardhur nga drejtoria e Sporteve në […]

Kopshti Zoologjik në Tiranë do të ndryshojë plotësisht.Bashkia e Tiranës ka hapur tenderin 702 milion lekë që mbyllet në 20 mars 2020. Zona në studim paraqet një interes të veçantë pasi është hapësirë unike. Projekti do të konsistojë në rikonceptimin e Kopshtit Zoologjik për tiu përshtatur kërkesave të ndryshme të vizitorëve që shkojnë aty, natyrisht […]

Vizitorët në Selanik do të provojnë hotelin e parë inteligjent me 5 yje nga gushti i këtij viti. Ndërtesa 8 katëshe në rrugën 24 Monastiriou është zgjedhur strategjikisht si vend ideal në qendër të qytetit të Selanikut. Falë teknologjisë së zgjuar, hoteli do tiu ofrojë mysafirëve shërbime plotësisht të personalizuara që ofrojnë ushqim për secilin […]


Current track

Title

Artist

Background