Travel news

Page: 5

Ekspertët e Agjencisë Kombëtare të Burimeve Natyrore të kryesuar nga Drejtori Ekzekutiv Adrian Bylyku, zhvilluan në Izola të Sllovenisë, një takim pune me homologët e huaj, për nxitjen e përhapjes së teknologjive të ngrohjes dhe ftohjes duke përdorur ujin e detit në rajonin Adriatik-Jon, e cila ka për qëllim përdorimin e energjisë së ujit të […]

 Aktivitete prane objekteve te trashegimise kulturore. Në Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve,me 18 prill, vizitorët do të kenë mundësi të vizitojnë falas të gjitha monumentet dhe sitet arkeologjike të vendit tonë. Kete e ka bere te ditur dite e djeshme Ministrja e Kulturës Elva Margariti e cila u shpreh se:” vizitoret do te kene mundësi të […]

 Presidentja e “Ligue de Football Professionnel”, Nathalie Boy de la Tour, bëri të ditur sot se futbolli francez do të mobilizohet “për të ndihmuar financiarisht në rindërtimin” e Katedrales Notre-Dame, e shkatërruar pasditen e 15 prillit nga një zjarr i madh. Presidentja e futbollit profesionist deklaroi se klubet do të përpiqen t’i rikthejnë monumentit lavdinë […]

Deputetët e Parlamentit Europian kane votuar masat e reja për të përmirësuar sigurinë në rrugë dhe për të reduktuar numrin e aksidenteve. Vdekjet në rrugët e Bashkimit Europian janë përgjysmuar në dy dekadat e fundit, por nevojiten përpjekje të mëtejshme për të përmirësuar sigurinë në rrugë dhe për të shpëtuar jetë. Rregullat e rej do […]

Qytetet që do të dominojnë botën në vitin 2025 janë Londra, Parisi dhe Hollanda. Sipas studimit të McKinsey & Company, popullsia e Londrës do të rritet nga 14 milionë në mbi 16 milionë deri në vitin 2025. Kjo për shkak se çmimet e pronave në kryeqytetin e Anglisë janë duke u rritur me një ritëm […]

 Në prag të sezonit turistik,vetem Booking.com, numërohen rreth 2100 apartamente të regjistruara për tu dhënë me qira nga Shqipëria. Pjesa më e madhe e apartamenteve të regjistruara janë në zonat turistike. Administrata Tatimore në Shqipëri ka deklaruar se shpesh here eshte e pamundur te kontrollohen individet e regjistruar ne keto platforma. Drejtoria e Përgjithshme e […]

 Një zjarr ka rene gjatë ditës së djeshme në katedralen emblematike të Notrë Dam në Paris. Katedralja Notrë Dam, është katedralja e dioqezës së kryepeshkopit të Parisit, në Francë. Ajo ndodhet në lindje të Ishullit të Qytetit, në lagjen numër 4 të Parisit dhe është objekti kulturor më i famshëm në europë. Katedralja 850 vjecare […]

 ”South Outdoor Festival” festivali me 32 aktivitete të ndryshme në natyrë, pranë brigjeve të kaltra të Jonit, prezanton edicionin e tij të tretë, i cili këtë vit do të zhvillohet në Borsh. Turistët vendas dhe të huaj si dhe të rinjtë do mund të shijojnë në këtë festival aktivitete sportive në natyrë, lojëra, argëtime por […]

 Europa rrezikohet të preket nga sëmundje epidemike, që deri tani kanë qenë të pranishme vetëm në zonat tropikale, thane shkencëtarët, të cilët ngrenë alarmin, megjithëse ritmi dhe shkalla e përhapjes vështirë se mund të parashikohet. Ngrohja globale ka lejuar mushkonjat dhe insekte të tjera transportuese të sëmundjeve të përhapen në sezone të ndryshme, si dhe […]

 Reforma europiane për të drejtën e autorit u miratua në mënyrë përfundimtare me votimin e fundit të ministrave të BE-së në Luksemburg. Gjashtë shtete votuan kundër, sipas një burimi europian, Italia, Finlanda, Suedia, Luksemburgu, Polonia dhe Holanda, megjithëse keto vota ishin te pamjaftueshme për të bllokuar tekstin.Në një komunikatë të Këshillit t ëBashkimit Europian, ministry […]


Current track

Title

Artist

Background