Travel news

Page: 4

Autoritetet Holandeze e Turizmit kane bere te ditur se mbi 1 milionë turistë të huaj pritet të vizitojnë Holandën në fundjavën e Pashkëve, duke shënuar kështu një rekord. Sipas tyre  parashikohet që vizitorët të shpenzojnë rreth 300 milionë euro. Shumë prej tyre preferojnë atraksione turistike si muze apo site të tjera kulturore, por në muajin […]

Një javë pasi ka nisur aksioni i pastrimit në Syrin e Kaltër, ne Sarandë ky destinacion po rifiton pamjen e tij të mrekullueshme. “Destinacioni më i preferuar për turistët që zbarkojnë në Sarandë, meriton pastrim rrenjesor ne menyre qe mos te kete me asnje mbetje inerte apo urbane. Gjelbërim i sistemuar dhe pastërti ashtu siç […]

Ministri I Turizmit dhe mjedisit, z.Blendi Klosi ne kuader te vizitës në Slloveni u fokusua në modelin dhe përvojën sllovene në fushën e agroturizmit. Bashkëbiseduesit u treguan të gatshëm për ofrim ekspertize dhe përvoje për adresimin sa më të mirë të projektit të 100 fshatrave turistikë në Shqipëri, nderkohe qe u diskutua gjithashtu edhe per […]

Një aeroplan i Qeverisë gjermane bllokoi pistën pas uljes së detyruar në një nga aeroportet e Berlinit, duke i detyruar autoritetet të manovrojne me mberritjen e aeroplanëve tjerë. Aviacioni gjerman tha se Bombardier Global 5000 u ul sot në aeroportin Schönfeld  për shkak të nje problemi teknik. Ne bordin e avionit fatmiresisht nuk kishte pasagjere. […]

Korridori Rrugor Adriatiko-Jonian do të lidhë Evropën Qendrore dhe Italinë Veriore me pjesën Joniane të gadishullit ballkanik nëpërmjet Sllovenisë, Kroacisë, Bosnjës dhe Hercegovinës, Malit të Zi, Shqipërisë dhe Greqisë u miratua definitivisht nga Këshilli Teknik i Autoritetit Rrugor Shqiptar duke i hapur rrugë njëherë e mirë financimit të përgatitjes së projektit përfundimtar. Projekti është i […]

Pas zjarrit qe shkaktoi deme te shumta materiale ne Katedralen 850 vjecare te Notre Dame, vemendja eshte kthyer tek rikonstruksioni i pjeseve te humbur. Per kete arsye Franca ka ftuar arkitektë nga e gjithë bota të paraqesin projektet e tyre për një majë të re që do të qëndrojë në mbi katedralen e Notre Damit. […]

Projekte te reja ne turizem dhe infrastrukture! Kryeministri Edi Rama zhvilloi një vizitë zyrtare me ftesë të Emirit të Katarit. I pritur ne nje takim te vecante nga personalitetet me te larta te shtetit, z.Rama vleresoi maredheniet e mira mes dy shteteve si dhe te dy palet shprehen angazhimin e tyre për të thelluar bashkëpunimin […]

 Komisioni për Sigurinë Kombëtare miratoi marrëveshjen Shqipëri-Kosovë për ngritjen e pikave të përbashkëta të kalimit kufitar dhe kryerjen e veprimtarive të përbashkëta të kontrollit kufitar. Të pranishëm në komision, për paraqitjen e këtij projektligji, ishin Zëvendësministrja e Brendshme, Rovena Voda ,si dhe specialist të kësaj ministrie. Masat e menaxhimit të integruar të kufirit , do […]

Në përgjigje të lajmeve në media në lidhje me politikën e vizave për udhëtimin për në Hollandë ka reaguar edhe ambasada e Holandës në Tiranë. Ambasada bën me dije se qeverisë holandeze i është kërkuar nga parlamenti i saj të kërkojë pezullimin e mekanizmit të rregjimit pa viza. “Për momentin, qeveria është duke shqyrtuar hapat […]

 Linja më e madhe ajrore në Gjermani, Lufthansa, raportoi një humbje prej 336 milionë euro për tremujorin e parë të vitit, prej kostove të mëdha të karburantit dhe kapacitetit të tepërt në Europë. Kompania deklaroi se rritja kostove të karburantit ka qenë faktori kryesor i humbjes. Ndërkohë, çmimet e biletave kanë rënë ndjeshëm te linjat […]


Current track

Title

Artist

Background