Travel news

Page: 2

Një delegacion francez nga instituti i studimeve të larta të Mbrojtes Kombëtare, kryesuar nga ambasadorja e Francës në vendin tonë ka mbërritur të dielën në portin e Durrësit. Gjatë takimit me përfaqësuesit e Autoritetit Portual të Durrësit, në sallën e konferencave është shfaqur një dokumentar i shkurtër për portin më të madh në vend. Specialistët […]

Shqiptarët e paguajnë nga xhepi i tyre shëndetin. Të dhënat e studimit të fundit të institutit “Legatum” përsa i përket indeksit të prosperitetit në vendet e Europës Qendrore dhe Lindore kanë treguar se 60% e shqiptarëve e paguajnë nga xhepi i tyre sigurimin shëndetësor. Vendi ynë është i pari në këtë drejtim duke mos patur […]

Shqipëria po përgatitet për futjen e teknologjisë 5G në telefoninë e lëvizshme. Hapi i parë është monitorimi i frekuencave për të përcaktuar më pas përdorimin e brezit. Procedura që do të ndiqet është e njëjta me lirimin e frekuencave të transmetimeve analoge.Provat e para do të bëhen në vitin 2020. Licencat 5G do të shiten […]

Një marrëveshje mes Italisë dhe Shqipërisë për njohjen e kontributeve të pensioneve është e nevojshme. Kështu është shprehur konsulli i përgjithshëm i republikës së Shqipërisë në Bari, Ardian Haskaj i cili ka marrë pjesë në konferencën e organizuar nga FAI CISL, në rolin e drejtuesit të një projekti europian për organizimin e një network-u për […]

Përdorimi i simboleve etnike në Mal të Zi është shndërruar në “mollë sherri” mes autoriteteve dhe përfaqësuesve të minoriteteve. Ministria e Kulturës në Mal të Zi ka njoftuar në gusht se do të ngrinte dy aktakuza ndaj pjestarëve të minoriteteve, me pretendimin e përdorimit të simboleve të shteteve të tjera në Mal të Zi. Në […]

Fondi Shqiptar i Zhvillimit po vijon ende punën për rindërtimin e rrugës Qafë Thorë-Theth. Aktualisht po punohet në dy segmente të kësaj rruge ku një pjesë e ndërhyrjes po kryhet në një shkëmb me nivel të lartë gërmimesh ditore. Rruga do të jetë kalim turistik në veri dhe do të lidhë Bogën, Qafë-Thorën dhe Thethin. […]

Shtetet e Bashkuara planifikojnë të vendosin tarifa ndëshkuese ndaj mallrave të Bashkimit Europian, tarifa që pritet të kenë ndikim negativ të vendet anëtare, kryesisht Spanjën.  Kjo lëvizje, që u mundësua nga Organizata Botërore Tregtare,  ka përkeqësuar marrëdhëniet përmes Oqeanit Atlantik.   Organizata Botërore e Tregtisë vendosi më 2 tetor se Shtete e Bashkuara mund të vendosin […]

Reshje dhe erëra të forta kanë goditur bregdetin lindor të Japonisë gjatë fundjavës, pasi tajfuni “Hagibis” preku gadishullin Izu,  sipas autoriteteve lokale, që lajmëruan se transportet publike janë mbyllur. Tajfuni pritet të sjellë reshje të mëdha në ishull që nuk janë parë që prej një tajfuni të fuqishëm në vitin 1958, sipas Agjencisë Meteorologjike Japoneze.Trenat […]

Pasagjerët në një anije kroçerë, kanë mbajtur pezull frymën ndërsa anija gjigante, 22.5 metra e gjerë, u bë më e madhja që ka kaluar përmes kanalit të ngushtë të Korinthit në Greqi. Me 929 pasagjerë në bord, anija “Braemer”, ia doli të kalonte përmes mureve shkëmbore të kanalit, që është maksimalisht 25 metra i gjerë […]

Liqeni i Dushkut ose siç njihet ndryshe Liqeni i Zambakëve ndodhet në afërsi të fshatit Lenie, në lartësinë 1105 metra mbi nivelin e detit.Ky liqen është nga më interesantët në zonën e Gramshit. Liqeni i Dushkut përfaqëson një liqen akullnajor me gjatësi rreth 800 metra dhe gjerësi 400 metra. Ka botë të gjallë të pasur, […]


Current track

Title

Artist

Background