Travel news

 Parku Kombëtar i Divjakës është transformuar në një destinacion turistik gjithnjë e më i vizituar nga shqiptarë e të huaj. Gjatë fundjavës ky park ka mirëpritur vizitorë të shumtë të cilët kanë shijuar një fundjavë ndryshe mes qetësisë natyrore dhe bukurive të peizazhit. Gjithashtu vizitorët në parkun e Divjakës shijuan dhe kundrimin e shpendëve dimërorë, […]

Festat tradicionale janë parë si një mundësi për promovimin e produkteve vendasve dhe nxitjen e turizmit në Lezhë. E tillë ishte edhe festa e Shën Jozefit, një festë tradicionale që kremtohet prej shumë kohësh në Gjadër të Lezhës. Panairi i traditës, artizanatit, prodhimet bujqësore dhe gatimet e zonës prezantuan vlerat më të mira zadrimore në […]

Gazetarja e njohur italiane Francesca Masotti i ka kushtuar një tjetër artikull të mrekullueshëm bukurive të rralla kulturore të Shqipërisë, i cili është botuar në edicionin italian të revistës prestigjioze “National Geographic”. “Shqipëria është një destinacion që duhet të zbulohet i tëri me qetësi dhe larg turmave”, sepse eshte nje vend qe te prezanton vlera […]

Eshte prezantuar Programi “Shkollat e Shekullit 21”, nje nisme e madhe arsimore e British Council në Ballkanin Perëndimor, i cili synon të rrisë brezin e ardhshëm të novatorëve dhe sipërmarrësve, si dhe të ndërtojë mundësi punësimi. Të gjitha shkollat e arsimit bazë në Shqipëri, si dhe në Kosovë, Bosnjë dhe Hercegovinë, Mal të Zi, Maqedoni […]

Nën kujdesin e Ministrisë së Kulturës, letërsia shqipe prezantohet në Panairin e Librit ne Lajpcig qe do te zhvillohet ne datat 21- 24 Mars. Stenda e Shqipërisë është ideuar si një vend promovimi dhe bashkëbisedimi mbi krijimtarinë shqiptare bashkëkohore të fokusuar në trajtimin e temës së kujtesës, përshtatjen me ndryshimet rrënjësore historike, emigrimin, bashkëjetesën dhe […]

Adoleshentja 16 vjecare suedeze Greta Thunberg, themeluese e lëvizjes “Greva e të Rinjëve për Klimën”, eshte nominuar per Cmimin Nobel te paqes. Lajmet për përzgjedhjen e saj kanë ardhur vetëm dy ditë para se te fillonin grevat studentore të frymëzuara nga veprimet e saj. Komiteti Nobel nuk komenton për përzgjedhjen, por Thunberg është kandidate për […]

Eshte mbyllur me sukses Panairi Ndërkombëtar i Mobilerisë mbajtur ne Tirane. Panairi “SHQIPERIA 2019″ cilësohet si vendi i zbulimit të ideve të reja dhe pergjate 4 diteve prezantoi para publikut produkte mobiliare me standarde bashkëkohore europiane Ministri i Shtetit për Sipërmarrjen z Eduart Shalsi, vlerësoi maksimalisht panairin dhe qëllimin e tij, duke shprehur gadishmërinë për […]

Rritja e temperaturave ka shtuar numrin e vizitorëve në Vlorë, shumë prej të cilëve zgjedhin shëtitjet në plazh, ndërsa më të guximshmit kanë preferuar të lahen në ujin e detit, duke shënuar kështu edhe nisjen e sezonit të plazhit.   Trafiku ka qenë disi i rënduar këtë të dielë, sepse shumë qytetarë janë drejtuar në […]

Rritet numri I pasagjereve dhe destinacioneve ne Aeroportin Nene Tereza! Numri i pasagjerëve që kanë udhëtuar nga aeroporti “Nënë Tereza” në vitin 2018 është rritur me 68%, duke e bërë Shqipërinë një vend të aksesueshëm nga turistët e huaj. Shtetasit shqiptarë që kanë udhëtuar nëpërmjet aeroportit në këtë periudhë janë rritur me 40%, e ndërkohë […]

Zbulohet shkaku I rrezimit te Boeing 737 Eshte zbuluar shkaku I rrezimit te avionit Ethiopian Airlines me 157 persona ne bord. Dyshohet se problem eshte I njejte me ate te Lion Air ne Indonezi ku humben jeten 189 persona. Ndonese autoritete t vendase nuk dhane detaje per defektin qe rrezoi avionin, dyshohet se kjo tragjedi […]


Current track

Title

Artist

Background