Teknologji

Një numër i madh i hulumtimeve sugjerojnë se mediat sociale po kontribuojnë në problemet e shëndetit mendor si ankthi, depresioni, privimi nga gjumi dhe problemet e imazhit të trupit tek të rinjtë, që janë përdoruesit më të mëdhenj të mediave sociale. Instagram, që tani ka 700 milionë përdorues globalisht, duket se është rrjeti social që […]

Ekspertët në Zelandën e Re kanë realizuar një skaner me rreze-X që arrin të japë imazhe nga brendësia e trupit të njeriut në të tria dimensionet, dhe me ngjyra.Kjo mënyrë do t’i mundësonte mjekët të bënin diagnostikime shumë më të qarta të kancerit e të smundjeve të tjera, duke pakësuar nivelin e ndërhyrjes në trup […]

Rikthehet Nokia 105, celulari bazik, por super rezistent dhe jetëgjatë: shumëkombëshja finlandeze prezantoi dy modele të reja për këdo që kërkon një telefon me funksione themelore, autonomi të zgjeruar, rezistencë dhe konektivitet. Në treg, ky model do të jetë në fillim të shtatorit në ngjyrat blu, rozë e të zezë. Nokia 220 4G mbështet telefonatat […]

    Gjiganti i teknologjik Apple, së fundmi ka listuar kodin telefonik +383 të Kosovës.Tashmë përdoruesit e iPhone mund t’i regjistrojnë numrat e miqve me kodin e ri të vendit. Kosovës iu kishte ndarë kodi telefonik nga Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikimeve në dhjetor të vitit 2016. Ky kod ishte rezultat i bisedimeve në Bruksel, ndërmjet […]

Kompania Microsoft do të investojë për inteligjencën artificiale të Elton Musk. Gjiganti i Redmond do të investojë një miliard dollarë tek OpenAI, (kompani e themeluar nga Musk dhe miliarderë të tjerë të Silicon Valley) për zhvillimin e inteligjencës artificiale, e aftë për t’u marrë me probleme shumë më komplekse sesa ato që janë në gjendje […]

Varësia e të rinjve ndaj ekraneve dhe internetit është në fokus të një projektligji në Itali që synon të luftojë përdorimin abuziv, deri patologjik, si kompjuterat dhe smartfonët. Ky projektligj ka për qëllim parandalimin dhe kujdesin që duhet treguar ndaj nomofobisë (akronim nga anglishtja “no mobile phone phobia”), e thënë më konkretisht frika për t’u […]

    Degëzimi çek i kompanisë telefonike kineze, “Huawei” ka grumbulluar në mënyrë të fshehtë të dhëna delikate të klientëve të saj, funksionarë dhe sipërmarrës me të cilët zhvillon negociata tregtare, theksoi sot radioja publike çeke “Radiozurnal”.Sipas radios që i bazon këto informacione në dëshmitë e dy ish-përgjegjësve të degëzimit të kompanisë kineze, Huawei i […]

Startup-i indian Renew Power ka arritur rreth 1 miliardë dollarë fonde, në biznesin e saj të energjisë së rinovueshme të diellit dhe erës. ReNew është prodhuesi më I madh i energjisë së ripërtëritshme në vend duke gjeneruar rreth 5GW. India prodhon panelet diellore më të lira në botë sipas një sondazhi të Agjensisë Ndërkombëtare të […]

    Në fund të muajit korrik, Klubi i Automobilit të Gjermanisë do të festojë 102 vjetorin e themelimit. Sot AvD  kujdeset për rreth 1.5 milion konsumatorë duke i ndihmuar ata përsa i përket lëvizshmërisë dhe sigurisë me gamën e gjerë të shërbimeve të saj në mbarë botën. Për të festuar këtë përvjetor, kompania do […]

    Fitimet e Samsung për tremujorin e dytë të  këtij viti kanë rënë ndjeshëm deri në 56%. Këtë  e ka konfirmuar vetë kompania, duke thënë se performanca e dobët mund të jetë rrjedhojë e dobësisë në çmime dhe rënies së kërkesës për çipet e memories. Por pavarësisht rënies së shitjes së çipeve kompania ka […]


Current track

Title

Artist

Background