Info News

Page: 8

Në 13-vjetorin e pavarësisë së Kosovës, Anëtari Gjerman i Bundestagut Peter Beyer ka kërkuar nga autoritetet Evropiane që të japin menjëherë hyrje pa viza për qytetarët e Kosovës. “Liberalizimi i vizave për të gjithë qytetarët e Kosovës është një premtim i parealizuar i BE-së. Ka vonuar shumë. Besueshmëria e BE-së është në rrezik. Nuk ka […]

Ditën e sotme Airbus zbuloi rezultatet e plota për vitin financiar 2020. Siç pritej, rezultatet ishin më të këqija se një vit më parë, kryesisht të nxitura nga pandemia e COVID-19. Sidoqoftë, linja ajrore ka ende një pozicion neto parash prej 4.3 miliardë eurosh. Si një nga prodhuesit më të mëdhenj të hapësirës ajrore, rezultatet […]

Mali i Zi ka konfirmuar së fundmi prezencën e variantit anglez brenda territorit. Konfirmimi erdhi pas dërgimit të monstrave në një laborator në Berlin. Sipas ekspertëve varianti britanik është disa herë më ngjitës  dhe kjo justifikon shtimin e ndjeshëm të infektimeve në pjesën më të madhe të Ballkanit dhe Evropës./radiotravel.al 

Në Berat ka nisur puna për ndërtimin e rrugës së Dobronikut. Aksi rrugor i cili të drejton tek Ballkoni i Beratit mendohet se do të jetë shumë shpejt një atraksion i frekuentuar për turistët vendas dhe të huaj. Sipas Ministrit të Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi, ky investim infrastrukturor  do të përmirësojë jetën e banorëve […]

Qeveria e Hungarisë ka vendosur të shpërndajë certifikata të imunitetit për të gjithë personat që janë shëruar kundrejt koronavirusit. Masa e fundit hungaraze vlen për të gjithë qytetarët që kanë marrë dozën e dytë të vaksinës kundër koronavirusit. Për momentin certifikata nuk do të ketë një datë skadence, sepse ende nuk ka informacion të mjaftueshëm […]

Udhëzuesi i udhëtimit Forbes zbuloi Çmimet për  2021, duke përfshirë një numër vlerësimesh speciale për punonjësit dhe markat në industrinë e mikpritjes. Lista e 63-të vjetore përmban hotelet më të mira me 4 dhe 5 yje, llixhat më të mira dhe punonjësit më të nderuar të vitit. Në Shtetet e Bashkuara, shtetet me numrin më […]

Pas gati dy vite e gjysmë ndërtimi, stacioni i ri i zjarrit i Aeroportit të Frankfurtit më në fund është gati. I vendosur në një hapësirë prej 2.1 hektarësh, kompleksi i ndërtesës kombinon funksione të shumta, por kryesorja është mbrojtja e ndërtesës dhe avionëve nga rreziku i zjarrit. Tridhjetë e një persona janë në detyrë […]

Pas Greqisë dimri i acartë ka pushtuar edhe Stambollin. Për këtë arsye vendi ka vendosur të mbyllë shkollat të paktën për këtë javë. Objektet e njohura që tërheqin një numër të madh turistësh si “Hagia Sophia” dhe Xhamia Blu janë zbardhur nga dëbora. Pritet që temperaturat e ulëta në Turqi të jenë prezente deri ditën […]

Aeroporti ndërkombëtar i Catania-s ka pezulluar të gjitha fluturimet hyrëse dhe dalëse. Shkak për këtë është bërë një shpërthim i fuqishëm në vullkanin Etna të Italisë, duke krijuar një shtëllungë tymi prej qindra kilometrash. Etna është një prej vullkananeve më aktivë të Europës dhe ka pasur shpërthime të vogla disa herë përgjatë muajve të fundit. […]

17 shkurti shënon sot një ditë të rëndësishme për Kosovën. Vendi feston 13-vjetorin e Pavarësisë dhe për këtë arsye një sërë aktivitetesh janë organizuar gjatë ditës. Pas ngritjes së flamurit nga garda, aktivitetet do të vazhdojnë me homazhet tek varri i ish-presidentit Rugova, memoriali i Adem Jasharit në Prekaz dhe më vonë te Varrezat e […]


Current track

Title

Artist

Background