Info News

Page: 7

Ka nisur punën kompleksi më i madh me energji të erës në detin Baltik. Ky kompleks do të furnizojë me energji rreth 400 000 shtëpi. Kompleksi ka pasur në bashkëpunim gjigandin e furnizimit me energji “Eon”, dhe grupin norvegjez “Equinor”. U deshën 14 muaj për ta përfunduar , dhe projekti kushtoi 1.2 miliardë euro.

Donatore ne te gjithe boten kanë premtuar më shumë se 1 miliardë dollarë për rindërtimin e Notre Dame. Megjithatë, sipas një zëdhënësi për katedralen, kjo shumë ende nuk duket të jetë e mjaftueshme. Perfaqesues nga Zyra e Prokurorit te Partisit jane shprehur se “ kostoja e rindertimit te Katedrales mund te kerkoje dy ose tre […]

Një raport I fundit nga agjencia e grumbullimit të biletave të udhëtimit Skyscanner ka zbuluar se përfitimi i ofertave më të mira dhe të lira të fluturimit mund të kërkojë zgjimin herët. Raporti i Skyscanner, detajon kohën më të mirë gjatë një muaji, jave por madje edhe gjate një ore. Sipas ketij raporti, për të […]

I cilësuar si një nga fshatrat më piktoreskë të Shqipërisë së Jugut, Borshi do të mirëpresë fundjavën që vjen nga 26-29 prill “South Outdoor Festival”. Kryetari i bashkisë së Himarës, Jorgo Goro, beri te ditur se “përgatitjet po shkojnë shumë mirë. Aktualisht organizimi eshte në hapat e fundit dhe gjithçka është gati për festën”. Sipas […]

Në prag të sezonit turistik Autoriteti Shtetëror i Sigurisë Portuale në Drejtorinë e Përgjithshme Detare, zhvilloi ne fudnjave, një testim sigurie në Portin Durrësit  për të parë  gatishmërinë e Forcës së Sigurisë dhe bashkëveprimin e strukturave përkatëse ligjzbatuese në port. Demonstrimi i ushtrimit testues u ndoq nga afër nga ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda […]

Zyra e prokurorit të Parisit ka paralajmëruar njerëzit të jenë të kujdesshëm kur dhurojnë për rindërtimin e Notrë Damit pasi ka marrë shumë ankesa në lidhje me mashtrime nëpërmjet telefonit dhe postës elektronike. Prokurori tha se ka hapur një hetim pasi organizata për bamirësi “Fondation du Patrimoine” ka denoncuar se janë bërë telefonata dhe janë […]

Rajoni francez i baskëve duket se pervec kulturës, historisë , gjuhës tashmë do të kenë edhe monedhën e tyre. Inkurajimi i komunitetit bask vjen sin je pergjigje për të mos humbur traditën e tyre ”Eusko”. Monedha e komunitetit sipas tyre do të rikthejë krenarinë baske , por është edhe një mjet i rëndësishëm për të […]

Deputeti slloven Lojze Peterle, ka bërë dicka të pazakontë në seancën parlamentare , por ne fund është duartrokitur nga politikanët europianë. Ndërsa përfundoi seancën parlamentare, deputeti dha një shfaqje muzikore me harmonikën e tij. Ai tha se kjo ishte një formë mesazhi për kolegët e tij .” Është përgjegjësi e jona të mbajmë Europën të […]

Kompania ajrore “Norwegian Air”, është kritikuar , pasi  “detyron “ stjuardesat të veshin taka të larta gjatë fluturimit. Përpos faktit që Norvegjia thuhet të jetë një ndër vendet me barazinë më të lartë gjinore, kodi rigoroz i kompanisë ajrore ka ngjallur mjaft debate . Kompania ka deklaruar se politika e saj është e ngjashme me […]

Në prag të nisjes së sezonit turistik, rreth 1000 të rinj vullnetarë  nisën pastrimin e bregdetit, pranë Kepit të Rodonit. Aksioni do të shtrihet në të gjithë Shqipërinë ndaj ministri i turizmit dhe mjedisit, Blendi Klosi kërkoi bashkëpunimin e të gjithë qytetarëve që dëshirojnë të japin kontributin e tyre. I pranishëm në këtë aktivitet, prefekti […]


Current track

Title

Artist

Background