Info News

Page: 5

Thuajse secili prej nesh ka mesatarisht 80 aplikacione ne telefonin e tij edhe pse mund te perdore vetem gjysmen e tyre. Nese ne vitin 2008, aplikacionet ishin nje treg thuajse inekzistent, shifrat tregojne se trendi i perdorimit dhe prodhimit te tyre eshte rritur ne menyre te jashtezakonshme. Sipas aplikacionit Annie, nje software qe merret me […]

Pekini sapo ka bere te ditur nje projekt se do te ndertoje rrugen e pare te trenit nenujor ne Kine. Linja do te lidhe Ningbo, nje port ne qytetin jugor te Shangait, ne Zhoushan, nje arkipelag jashte bregut lindor. Propozimi i tunelit nenujor do te jete pjese e planit hekurudhor Yong-Zhou prej 77 kilometrash ne […]

Departamenti izraelit i Antikitetit njoftoi gjetjen e nje maske prej guri me moshe 9 000-vjeçare. Behet fjale per nje ekzemplar shume te rralle, pasi deri sot kishte te dhena per vetem 15 maska te tilla ne te gjithe boten nga kjo kohe. Kjo maske u gjet disa muaj me pare ne Pnei Hever, prane Hebronit, […]

Banka e Anglise ka publikuar nje liste shkencetaresh qe jane propozuar si imazh per kartemonedhen e re 50 paund. Ne liste jane pioneret i kompjuterave Alan Turing dhe Ada Lovelace, shpikesi i telefonit Alexander Graham Bell apo astronomi Patrick Moore.Banka ka marre gjithsej 174 mije e 112 propozime, nga te cilat 114 mije permbushin kriterin […]

Ne Misuri sapo eshte hapur nje hotel, ku dhomat mund t’i zgjidhni ne varesi te emocioneve dhe gjendjes shpirterore. E kuqe (pasion), blu (qetesim), e gjelber (perteritje) dhe e verdhe (gezim). Angad Arts Hotel u hap kete muaj ne St. Louis. Dhomat e tij jane ne kater ngjyra te ndryshme. Zgjedhja e tyre nuk eshte e […]

Per te mesuar zyrtarisht se cili do te jete fituesi i Topit te Arte per vitin 2018, do te duhet te presim javen tjeter, por per median spanjolle “Onda Cero”, podiumi eshte vendosur tashme.Keshtu lojtari me i votuar duket se eshte kroati i Realit te Madridit, Luka Modriç, i ndjekur nga Cristiano Ronaldo dhe ylli […]

Per te “ndryshuar boten” njerezit duhet te punojne nga 80-100 ore ne jave, thote Elon Musk. Kur u pyet nga nje perdorues Twitter rreth numrit te oreve qe duhet te punojne çdo jave per te “ndryshuar boten”, Musk u pergjigj se mund te shkoje nga rreth 80 ne mbi 100. Musk tha ne nje interviste […]

Shqiperia eshte nder vendet qe kane me shume festa zyrtare ne kalendarin e nje viti. Ne nje harte te re te perpiluar nga WorldAtlas, rezulton se nga te gjitha vendet ne bote, Kamboxhia kryeson listen e festave me te zakonshme me 28 festat publike te verejtura çdo vit. Sri Lanka ndjek me 25, Indi dhe […]

Ushqimi eshte nje nder faktoret me kryesore qe ndikon ne jetegjatesine e njeriut. Studiues nga universiteti yales kane bere se fundmi nje studim ku kane percaktuar ne baze te vlerave 15 ushqime qe ndikojne ne nje jete me te gjate. Ato jane arrat, limonet, brokoli, fasulet, cokollata e zeze, salmoni, domatet, avocado, hudhrat, mana, spinaqi, […]

Autoritetet vendoret ne qytetin Italian, Bolonja do te fillojne nje testim per te perdorur pese drone, ne menyre per te verejtur krimin dhe menaxhuar ngjarjet publike. Sistemi do te perdoret per ngjarje te medha, per sigurine e qytetareve, per abuzime ndertimore ose krime mjedisore nderkohe qe privatesia eshte e garantuar nga ligjet e shtetit. Projekti, […]


Current track

Title

Artist

Background