Info News

Page: 5

Të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë se në tremujorin e fundit të vitit 2020, numri i netëqëndrimeve në hotele, bujtina dhe në struktura të tjera akomoduese ra me 58.4% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019. Numrat tregojnë qartazi se turizmi ka pësuar rënien më të fortë të xhiros. Rajoni i Veriut dhe […]

“Kalaja e Elbasanit është një aset i jashtëzakonshëm për turizmin dhe duhet të vihet në funksion për të thithur vizitorë”, kanë qenë këto fjalët e kryeministrit Rama gjatë një bashkëbisedimi me qytetarët në Elbasan.   Sipas Ramës, ky qytet e ka një magnet të jashtëzakonshëm kalanë për turizmin, por nuk është në funksion. “Kur të […]

Fotografja dhe blogerja e udhëtimeve, Julia Berkuta i ka kushtuar një hapësirë të veçantë Ksamilit në faqen e njohur turistike MagnificientWorld. Në shkrimin  e saj ajo e rekomandon Ksamilin si një destinacion që duhet vizituar nga të gjithë. Sipas saj, plazhet në Shqipëri janë disa nga më të mirat në botë dhe veçanërisht plazhet e […]

Projekti për ndriçimin e kalasë së Shkodës në ambientet e brendshme dhe të jashtme është tashmë i përfunduar. Ndriçimi i kalasë u mundësua nga Ministria e Kulturës e cila ndër të tjerash parashikon investimin edhe në 14 kala të tjera. Ndriçimi do ta kthejë kalanë e Rozafatit në një atraksion turistik, të vizitueshëm për turistët […]

Deri më tani, pothuajse gjysma e popullsisë së Izraelit është vaksinuar. Për këtë arsye, autoritetet në vend kanë vendosur që të hapin dyqanet dhe shumicën e aktiviteteve për qytetarët. Gjithsesi këta të fundit duhet të kenë me vete pasaportën e vaksinës nëse duan të vizitojnë palestrat dhe hotelet. Qytetarët që kanë marrë të dyja dozat […]

Brenda vitit 2030 Moska synon ta shndërrojë të gjithë rrjetin e transportit publik me  autobusë elektrikë.  “Nuk do t’i heqim dot qafe të gjithë autobusët me karburant tradicional, por plani është që hap pas hapi të arrihet në zëvendësimin e plotë të tyre”, tha Artyom Burlakov, drejtor i projektit të inovacionit”. Kjo risi synon të ndihmojë […]

Ndryshe nga strategjia e shumë vendeve Portugalia duket se ka zgjedhur një rrugë tjetër. Vendi ka vendosur të gjobisë linjat ajrore dhe jo individët, në rast se transportojnë pasagjerë pa rezultatet negative të testit kundër Covid-19. Gjoba për këto raste kap shifrat deri në 3000 euro. Testi nuk duhet të jetë më i vjetër se […]

Autoritetet Estoneze kanë përjashtuar nga kufizimet e hyrjes tetë shtetet anëtare të Bashkimit Evropian dhe Zonës Shengen, një vendim që hyn në fuqi më 22 shkurt. Sipas një njoftimi për shtyp të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Estonisë, gjatë gjithë javës së ardhshme, ardhjet nga këtë vende, ku shkalla e infeksionit është nën 150 […]

Qeveria e Greqisë po planifikon të prezantojë viza të veçantë për nomadët dixhitalë, e cila do të lejojë qytetarët e angazhuar në punë të largëta, të punojnë nga Greqia. Plani që do të realizohet së shpejti, vjen pas një marrëveshje të përbashkët të arritur midis Ministrave të Greqisë të Migracionit dhe Punëve të Jashtme për […]

Ministria daneze ka bërë të ditur se Danimarka do të shtrëngojë kufirin me Gjermaninë. Policia do të mbyllë një numër vendkalimesh kufitare dhe do të rrisë në mënyrë intensive kontrollin në kufi. Ky vendim i ashpër vjen pas përkeqësimit të situatës epidemiologjike me variantin e ri të virusit që u shfaq fillimisht në Britaninë e […]


Current track

Title

Artist

Background