Info News

Page: 4

  Air Canada behet nder linjat e para ajrore qe lejon pilotet te rrisin mjekren deri ne nje gjatesi te caktuar. Ne shume kompani ajrore pilotet nuk lejohen te rrisin mjekren dhe kjo per arsye sigurie sepse ne rast te ndonje emergjence ne fluturim, mjekra sipas eksperteve mund te perbeje pengese si psh ne rastin […]

  Restoranteve ne Angli do t’iu ndalohet me ligj mbajtja e bakshisheve te siguruara prej stafit.Rrjete te njohura atje, si “Prezzo”, “Strada” dhe “Zizzi” do te detyrohen t’ua kalojne punonjesve te gjithe çfare perfitohet ne kete menyre.Masa vjen si pasoje e indinjates publike, qe solli praktika e disa restoranteve te famshme ne vend per t’ua […]

  Nje jave pasi bashkethemeluesit e Instagramit dhane doreheqjen, eshte emeruar sot edhe drejtuesi i ri i aplikacionit mjaft popullor te shperndarjes se fotove.Behet fjale per Adam Mosserin, i cili iu bashkua Facebook-ut qe ne vitin 2008 dhe ka punuar si mbikeqyres i “News Feed”-it, duke qene shume prane Shefit Ekzekutiv Marc Zuckerberg.Se fundi Mosseri […]

  Ndonese kafeja eshte pikenisja e dites prej shume prej nesh, importet  kane shenuar renie ne 2017-n dhe renditemi te fundit per sa i perket konsumit per fryme. Pjesa me e madhe e importeve te kafese ne vend vjen nga Bashkimi Europian, Italia, e cila pergjigjet per rreth 63% te importit ne vend, apo rreth […]

  Shkencetaret e Universitetit te Tokios prezantuan veturen e pare ne bote te prodhuar 90 per qind nga plastika te llojeve te ndryshme.Per shkak te perdorimit mbizoterues te ketij materiali, shkencetaret e teknologjise inovative kane krijuar nje makine qe eshte 40% me e lehte se ajo standarde.Kjo lejon kursime te medha te energjise dhe hap […]

  Ne qytetin Naron te Spanjes qytetaret kane filluar te mendojne me shume per jeten e shendetshme. Ata kane marre fame se fundmi sepse pothuajse te gjithe i jane rikthyer sportit duke anashkaluar nga menuja ditore proshutat, llojet e pafundme te salsiçeve dhe kallamareve te skuqur, pasi qyteti spanjoll ka premtuar te humbe 100 000 […]

  Me nje çmim prej 75 mije dollaresh nata, Mark Hotel ne New York ofron tashme suiten me te shtrenjte ne Shtetet e Bashkuara. Vete godina e ngritur ne vitin 1927, u rinovua teresisht nga viti 2006 deri ne vitin 2009. Suita ndodhet ne katin e 16-te dhe 17-te, me nje hapesire prej rreth 930 […]

  Tifozet gjermane te futbollit mund te gezohen per turneun e ardhshem te madh pas Kampionatit Boteror 2006: Kampionati Europian 2024 do te mbahet ne Gjermani. Aplikimi i Federates Gjermane te Futbollit mori konfirmimin per organizimin e Kampionatit Europian pas gjashte vjetesh. Federata kishte hyre ne gare me moton “United by Football – te bashkuar […]

  Siç dihet Dubai eshte qyteti i milionereve dhe miliardereve dhe gjithcka qe prezantohet nga ky vend patjeter qe terheq vemendje.  Se fundmi nje pale kepuce prej ari mendafshi dhe diamantesh jane prezantuar ne hollin e  hotelit luksoz Burj Al Arab. Kepucet kushtojne 17 milione dollare dhe jane dizajnuar e punuar ne Itali. Ato perbehen […]

  Gjigandi i streaming Netflix po planifikon te dyfishoje investimet e tij ne France dhe te prodhoje 14 shfaqje lokale, gati dy here me shume se sa ishte planifikuar me pare. Lajmi u be i njohur nga  shefi ekzekutiv i Netflix. Vendimi vjen pasi numri i abonenteve eshte shtuar shume shpejt ne France duke arrritur ne 3.5 […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background