Info News

Page: 4

Sot, Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka zbuluar hartën për zhbllokimin e Mbretërisë së Bashkuar. Si pjesë e njoftimit, ai zbuloi se udhëtimet ndërkombëtare nuk do të lejohen përpara 17 majit, vendim që do të vijë si një goditje për industrinë e udhëtimit tashmë në luftë.   Britania e Madhe planifikon të rishikojë […]

Numri i mbërritjeve të paligjshme në kufijtë e BE-së vazhdon të bjerë, thekson raporti më i fundit i Agjencisë Evropiane të Kufirit mbi situatën e migrimit në muajin janar. Sipas raportit, numri i mbërritjeve ilegale të regjistruara në kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian ra me gati 1/2 , krahasuar me një vit më parë. […]

Ministria Norvegjeze e Tregtisë dhe Industrisë ka prezantuar një skemë të re përmes së cilës kompanitë mund të aplikojnë për të sjellë në Norvegji punëtorë të huaj të domosdoshëm. Skema lejon ndërmarrjet të sjellin punëtorë në disa zona në Norvegji, përfshirë ata që kanë ekspertizë teknike dhe që janë absolutisht të domosdoshëm për të mbledhur, […]

Një pikë e përhershme e pritjes së pasagjerit është hapur në Aeroportin e Rigës në Letoni duke u ofruar udhëtarëve dhe punonjësve të Aeroportit mundësinë për të kryer në çast testimin ndaj Covid-19. Laboratori është menduar të hapet në zonën e check-init. Duke marrë parasysh masat e sigurisë epidemiologjike të vendosura në Aeroportin e Rigës, […]

Maldivet mburren me 8.8 milionë hashtags dhe imazhe të ngarkuara në faqen e tyre të internetit, më shumë se çdo destinacion tjetër turistik ose atraksion në të gjithë globin. Kulla Eiffel e Parisit u gjet të jetë zona e dytë më e nxehtë turistike në Instagram me 6.5 milion hashtags ndërsa Times Square i New […]

Qatar Airways është linja e parë ajrore globale që u ofron pasagjerëve 100% teknologji të sigurt gjatë fluturimit. Konkretisht bëhet fjalë për “Zero-Touch”, pra teknologjia pa prekje, e vlerësuar me çmime në të gjithë flotën A350 si pjesë e masave më të fundit të sigurisë COVID-19.   Pasagjerët kanë mundësi të lundrojnë dhe shijojnë mbi […]

Emirates ka njoftuar se do të rifillojë shërbimet përmes Athinës nga 1 qershori. Rifillimi i fluturimeve do t’u sigurojë udhëtarëve globale një pikë tjetër hyrjeje në zonën e njohur metropolitane të Nju Jorkut, duke i shërbyer komunitetit të madh Greko-Amerikan në Shtetet e Bashkuara. Seattle, Boston, Chicago, Houston, Los Angeles, New York, Washington DC, Dallas […]

Italia ka vendosur të zgjasë sërish kufizimet midis vendeve për udhëtimet jo të domosdoshme. Me vendimin e ri kufizimet do të zgjasin deri më 27 mars dhe shkak është bërë rritja e kurbës së infeksionit me Covid-19. Autoritetet bëjnë thirrje që të shmanget puna jashtë shtëpisë në rastet kur është e mundur./radiotravel.al 

Sipas raportit të shoqërisë së konsulencës Bcg, industria ajrore mund të rimarrë veten, vetëm në fund të vitit 2023. Ky është skenari më pozitiv, të  paktën nëse brenda këtij viti vaksina do të jetë shpërndarë gjerësisht në botë dhe nëse çdo pasagjer do të këtë mundësi të kryej një tampon të shpejtë para udhëtimit. Nëse […]

Mbyllja e kufijve midis SHBA-së dhe Kanadasë do të shtyhet edhe me 1 muaj. Sipas vendimit të autoriteteve, data e re mbetet 21 marsi. Gjatë kësaj kohe do të lejohet vetëm tregtia e mallrave dhe udhëtimet që konsiderohen thelbësore. Në Kanada vazhdon të jetë në fuqi karantina dhe testi PCR, për çdo pasagjer që mbërrin […]


Current track

Title

Artist

Background