Info News

Page: 3

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden ka anulluar së fundmi një urdhër të paraardhësit të tij që bllokonte shumë aplikantë të kartës së gjelbër të hynin në Shtetet e Bashkuara. Presidenti demokrat tha se ajo masë kishte penguar familjet që të bashkoheshin në Shtetet e Bashkuara dhe dëmtonte bizneset amerikane. Demokrati Biden, ka premtuar […]

“Czech Airlines” një nga linjat ajrore më të vjetra në botë, duket se është në prag të falimentimit. Me qendër në Pragë linja ajrore ka njoftuar Zyrën e Punësimit të Republikës Çeke se do të pushojë të gjithë fuqinë e saj punëtore prej rreth 430 personash. Kompania evropiane 98-vjeçare shprehet se nuk ka asnjë mënyrë […]

Ministri për Mbrojtjen e Sipërmarrjes Eduart Shalsi ka bërë të ditur se në ditët në vijim qeveria do të shpalosë një paketë mbështetje për turizmin si asnjëherë më parë. Sipas tij, detajet do të bëhen publike nga kryeministri Rama dhe deklaroi se kjo paketë unike do të ketë aspiratat e biznesit. Duke e konsideruar turizmin si […]

Pushuesit britanikë me prova të vaksinimit do të jenë në gjendje të udhëtojnë në Greqi që nga maji, sipas planeve që diskutohen në Athinë. Greqia tashmë ka realizuar një marrëveshje me Izraelin dhe Qipron, që do të thotë se njerëzit e vaksinuar do të kenë mundësi  të udhëtojnë midis vendeve pa pasur nevojë për karantinë. […]

Autoriteti Rrugor Shqiptar bën me dije se ka nisur puna për Ndërtimin e Mbikalimit në zonën e njohur si Tegu dhe rrugët lidhëse të tij. Përsa i takon planit të menaxhimit të trafikut, aktualisht është bërë vendosja e sinjalistikës së nevojshme për të orientuar përdoruesit e rrugës në përdorimin e dy korsive. Në njoftimin e […]

Gjermania është e vendosur të mbajë kufijtë mbyllur deri më 3 mars me Republikën Çeke dhe me rajonin austriak të Tirolit. Këto dy rajone, së bashku me Sllovakinë, janë vendosur që prej 14 shkurtit në listën e vendeve që përbëjnë shqetësim të lartë për shkak të nivelit të lartë të rasteve me koronavirus. Nga kufizimet […]

Belgjika, Danimarka, Finlanda, Gjermania, Hungaria dhe Suedia janë urdhëruar të hapin kufijtë tokësorë brenda 10 ditëve. Ky vendim i prerë nga Brukseli vjen për të  shmangur shkeljen e legjislacionit të BE-së që sanksionon lirinë e lëvizjes brenda kontinentit. Ky hap konsiderohet i domosdoshëm për të shmangur katastrofën ekonomike dhe për të rinisur aktivitetin ekonomik në […]

Pas asaj së Shkodrës, ka përfunduar ndriçimi artistik edhe në Kalanë e Beratit. Si investim nga Ministria e Kulturës, projekti synon ta bëjë të vizitueshme kalanë edhe gjatë mbrëmjes, duke thithur një numër të madh turistësh vendas dhe të huaj.

Egjipti ka prodhuar 15 milion monedha të reja me imazhin e punëtorëve mjekësorë egjiptianë. Kjo nismë e veçantë është për t’i përkujtuar dhe shprehur mirënjohjen trupës mjekësore, për përpjekjet e tyre në luftën ndaj COVID-19 në vend. Ministri i Financave Mohamed Maait, deklaroi se Egjipti do të prodhojë 10 milion monedha paraprakisht të cilat do […]

Një total prej 4.1 miliardë udhëtimesh turistike të brendshme do të bëhen në Kinë gjatë 2021 ose 42 për qind më shumë se 2020-ta, sipas një raporti të lëshuar nga Akademia e Turizmit të Kinës. Kina pritet të fitojë kështu rreth 511 miliardë dollarë amerikanë të ardhura nga turizmi i brendshëm në 2021.   Krahasuar […]


Current track

Title

Artist

Background