Info News

Nje indian kaloi 40 vjet te jetes se tij duke mbjellur cdo dite nga nje peme ne vendin ku banonte duke e kthyer nga nje ishull te shkrete ne nje pyll te dendur me te madh se Central Park ne New York. Jadav Payeng ka bere nje pune te mrekullueshme ne ishullin e izoluar Majuli […]

Lëkundje tërmeti janë ndjerë në Tiranë, në orën 11:02 të paradites së të mërkurës.   Epiqendra e tërmetit ishte 31 km në veriperëndim të Tiranës. Lëkundjet janë ndjerë edhe në Vlorë, Durrës dhe Fier.

Freedom House me raportin e fundit per lirine e medias, Shqiperia pjeserisht e lire! Ne prag te dites boterore te lirise se medies, Freedom House, ka analizuar gjendjen e mediave duke u mbeshtetur ne raportet per Lirine ne Bote, Vendet ne tranzicion dhe Lirine ne internet, sipas se ciles pavaresia e medies eshte nen trysni […]

Rritja e kerkesave per makina me benzine rriti emetimet e karbonit ne ajer! Gjate vitit 2017 u vu re nje lidhje mes dy trendeve ne industrine e automjeteve ne Europe: emetimet e dioksidit te karbonit ne ajer u rriten, ndersa po ashtu u rrit edhe numri i automjeteve te reja me benzine qe regjistrohen ne […]

 Perfitimet e pafundme qe marrim nga buzeqeshja! Njerezit sot jane teper te angazhuar. Ndonjehere madje nuk kane kohe per t’u ulur dhe per te menduar rreth gjerave me te rendesishme sesa puna.Madje padashur harrojne te bejne edhe gjene me te rendesishme: Te qeshin! E qeshura ka shume perfitime shendetesore. Ajo eshte e mire per te […]

Kerkimet me teleskop, zbulohen gjurme uji ne nje planet! Me vendosjen ne hapesire te teleskopeve te fuqishem ne gjendje te kapin dhe sjellin ne toke imazhe nga distanca prej qindra-mijera vitesh drite larg, vitet e fundit zbulimet kane qene te medha.Njeri prej tyre eshte ai i botuar ne revisten “Nature” i shkencetareve te Universitetit te […]

Shitet ne ankand nje poster i rralle i Elvis Presleyt Nje poster i rralle i Elvis Presleyt nga viti 1955 eshte shitur ne nje ankand ne Karolinen Jugore per 42.500 dollare. Njoftimin e beri  nje shtepi ankandi ne Teksas. Behet fjale per posterin me te cilin ishte paralajmeruar koncerti ne Rally me 19 maj te 1955-es, […]

Facebook rrit masat per mbrojtjen e privatesise! Gjithmone e me shume, Facebook po rrit mbrojtjen e privatesise per perdoruesit ne mbare boten, pasi ajo duhet te perputhet me rregullat e reja evropiane per te mbrojtur konsumatoret, te cilet duhet te japin pelqimin e tyre ne perdorimin e te dhenave personale.Facebook po fut politika te reja […]

Shtepia njujorkeze e shek.XIX shitet per 4.8 milione$! Nje shtepi njujorkeze e ndertuar ne shekullin XIX eshte shitur per 4,8 milione $ pak dite me pare. E ndodhur ne zonen historike ne “Greenwich Village” ne Manhattan, pronari i saj i pare ka qene Aaron Burr, zevendespresidenti i trete ne historine e Shteteve te Bashkuara dhe […]

Shitet ne ankand menuja e pare e Titanikut Menuja e ushqimit te pare qe eshte sherbyer ne bordin e anijes se famshme te Titanikut eshte shitur per 100 mije paund ne ankand ne Britani. Dreka u eshte sherbyer oficereve ne diten e pare qe u provua anija ne det me 2 prill 1912. Menune e […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background