Info News

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës ka nisur zhvillimin e një prej projekteve më të rëndësishme të quajtur”Airfield 2020”. Projekti lidhet me rehabilitimin e pistës së rrugës lidhëse që mundëson lëvizjen e avionëve në zonën ajrore.”Airfield 2020” do të realizohet në disa faza të ndryshme .Gjatësia prej 45 m e rrugëve lidhëse është projektuar sipas rregulloreve kombëtare […]

Një studim global e lidh ndotjen e ajrit me depresionin . Grimcat e ndotjes të analizuara në studim janë marrë nga djegia e karburanteve fosile në makina, shtëpi dhe industri.  Provat e reja sipas OBSH-së janë “emergjencë e heshtur e shëndetit publik”. Studimi si kryeqytetin më të ndotur në Europë ka cilësuar Shkupin. Reduktimi i […]

Në 100 vjetorin  e “Bashkimit Ndërkombëtar Astronomik” , çdo shteti i është caktuar një yll, i cili do të mbajë emrin e vendosur nga populli i tij. Për emrin shqiptar  u propozuan shumë emra nga historia, gjeografia, kultura apo edhe fjalë shqip dhe në fund të garës ka fituar emri “Illyrian” dhe planetin rrethues “Arbër”. […]

Avioni eksperimental i NASA-s X-59 që mund të kthejë udhëtimin e pasagjerëve komercialë me shpejtësi superosnike, ka marrë leje për t’u ndërtuar. Avioni që do të ndërtohet nga Lockheed Martin, mund të vihet në punë në vitin 2021. Ky është avioni i parë e të cilin NASA ka punuar në 30 vitet e fundit dhe […]

Polonia mund të përfundojë jashtë Bashkimit Europian, për shkak të planeve nga nacionalistët në pushtet për miratimin e disa ligjeve që prekin sistemin e drejtësisë.Gjykata Supreme e Polonisë tha se planet janë në kundërshtim me ligjin europian dhe do të përkeqësojnë  tensionet ekzistuese midis Brukselit dhe partisë në qeveri në Poloni. Edhe pse Polonia ka […]

Papunësia ka shënuar rënie të konsiderueshme  në tremujorin e tretë duke i rezistuar kështu edhe ngadalësimit të ekonomisë. INSTAT ka bërë të ditur nga të dhënat e paraqitura se shkalla e papunësisë ka rënë në 11.4% nga 11.5% që ishte në tremujorin e dytë. Sipas statistikave, ky ishte niveli më i ulët i papunësisë në […]

Gazeta e njohur britanike”The Guardian” i ka kushtuar një reportazh të gjatë përmes të cilit tregohet një rrugëtim nëpër viset shqiptare. “Në shtegun e të papriturës , një udhëtim tokësor nëpër Shqipëri”, përshkuan me detaje kryqëzimet kulturore dhe ato aventureske. I çuditshëm , antik dhe i  mrekullueshëm , është përshkrimi që i rri më së […]

Në vitet e fundit është ngushtuar më tepër hendeku midis burrave dhe grave në aspektin e ndikimit politik, përfitimit ekonomik,shëndetit e arsimit.  Forumi Ekonomik Botëror me seli në Zvicër ndjek në mënyrë të vazhdueshme përparimin global në barazinë gjinore. Ndërsa më shumë gra hynë në qeveri në shumë vende, hendeku ekonomik është zgjeruar.Forumi parashikon se […]

Një numër i lartë i vendeve të varfëra në botë po përballen me nivele të larta obeziteti dhe kequshqyerje sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Në raport thuhet se problemi i kequshqyerjes shkaktohet nga qasja globale në ushqime shumë të përpunuara, pakësimi i tregjeve me ushqime të freskëta dhe kontrolli zinxhir ushqimor në supermarkete. Autorët vlerësojnë […]

Detajet e Shqipërisë së bukur në fokusin e artistëve të rinj të cilët promovojnë me kartolinat e tyre turizmin shqiptar në 12 muajt e vitit u prezantuan në konkursin “The Beautiful Albania” .I pranishëm mes të rinjve pjesëmarrës ishte dhe ministri i Turizmit Blendi Klosi i cili mes të tjerash theksoi se në ditën e […]


Current track

Title

Artist

Background