Highlights

Page: 6

Fluksi i turisteve ne Greqi ka nisur qe tani Konfederata e Turizmit e Greqise pret qe numri i vizitoreve te rritet me nje rekord 33 milione kete vit. Presidenti i grupit te industrise tha se rritja e turisteve do te sjelle 800 milione euro  te ardhura shtese ne ekonomine greke. Nderkohe te dhenat e Ministrise […]

Ku shkojne miliarderet per pushime? Studimi i fundit i Airbnb ka treguar se fundmi se cilat jane destinacionet kryesore te preferuara nga turistet e pasur per pushime. Studimi tregoi se vec resorteve me 5 yje, preference mbeten vilat private ne disa prej destinacioneve me te shtrenjta ne bote. Vendet qe mbiztorojne ne kerkesat e turisteve […]

Spanja, zemra e turizmit te krocerave Autoritetet e turizmit ne Spanje kane vendosur te promovojne me tej sektorin e lundrimit me krocera ne vend pasi deri me tani perfitimet nga anijet turistike ne kete destinacion kane qene te medha. Spanja eshte nje prej destinacioneve me popullore per turizmin e krocerave ne Europe. Vitin e kaluar […]

Ku do te “gelojne” turistet kete vere? Sipas operatorit prestigjoz te udhetimeve Thomas Cook rezervimet per kete sezon veror nga turistet europiane jane rritur me 40% per destinacionin Greqi nderkohe qe nje interes i konsiderueshem po shfaqet edhe per destinacionet Turqi dhe Egjipt. Sipas operatorit qe u sherben me shume se 20 milione turisteve ne […]

Lumturia tani vjen nga interneti. Kemi degjuar shpesh qe teknologjia na ben dem, por nuk e mendojne keshtu shkencetaret norvegjeze.Sipas tyre, sekreti i lumturise eshte te perdoresh internetin çdo dite. Te jesh “online”, thone ata, te ndihmon qe te kursesh kohen, te lidhesh me shpejt me miqte dhe te gjesh informacione te shumta qe ndihmojne […]

Dubai mahnit me kullen me te larte ne bote te energjise diellore. Faza e katert e parkut diellor te Mohammed bin Rashid Al Maktoum ne Dubai do te shfaqe kullen me te larte te energjise diellore ne bote, duke ndihmuar ne sigurimin e energjise se paster per me shume se 270,000 banesa. Kulla prej 260 […]

Kur milje mbi toke ndihesh si ne shtepi. Muajin tjeter, Grupi HNA i Kines do te marre dorezimin e nje avioni te ri Boeing 787-8, privat, qe per parametrat dhe ate cfare ofron ne brendesi mund te mbaje vertete titullin e nje “shtepie fluturuese”. 787 Boeing Business Jet, mund te pershkoje nje distance prej gati […]

Te rinjte “marrin kot” me alkool dhe festa te cmendura ne Miami. Autoritetet ne Majemi jane duke planifikuar nje sere masash te ashpra per te penguar festat ne brigjet e qytetit pas turmave te fundit te studenteve te kolegjeve dhe turisteve qe kane festuar te shfrenuar duke u bere problem per shfaqjet e pahijshme ne […]

Sipas parashikimit te analisteve te IDC, kete vit, shitjet boterore te pajisjeve wearable si oret dhe byzylyket smart do te rriten me 15% ne 133 milione njesi. Ne pese vitet e ardhshme, shitjet do te regjistrojne nje norme vjetore rritjeje prej 13,4%, duke arritur ne 219,4 milione njesi ne vitin 2022. Per momentin, ato gjejne perdorim me te gjere […]

Kjo pajisje e kthen shtepine tuaj ne High tech! Kompania Sony surprizon me pajisjen e radhes teknologjike. Behet fjale per Xperia Touch qe kushton 1500 euro dhe ben mrekulli per shtepine e perdoruesit. Funksionon pak a shume si nje smartphone, dhe ka nje projektor, i cili sherben per te kthyer ne ekran çdo siperfaqe ne […]


Current track

Title

Artist

Background