Highlights

Page: 5

Sistemi operativ iOS11.3 sjell risi per sigurine dhe baterine e iPhone   Azhornim ne privatesi dhe i baterise se iPhone. Keto jane nder risite me te rendesishme te iOS 11.3, perditesimi i sistemit operativ te Apple per pajisjet mobile te disponueshme prej pak oresh. Sa i perket privatesise se te dhenave, kompania me seli ne […]

Para per te shpenzuar? Italia, destinacioni kryesor per blerjet e luksit.   Turistet jashte Europes zgjedhin Italine, si destinacionin e tyre te preferuar per shoping. Te dhenat e fundit te Premier Tax Free tregon se kur vjen puna tek blerjet e luksit turistet amerikane dhe aziatike kane tre qytete europiane te preferuara dhe te treja […]

Original Group , nje prej me te njohurve ne bote per turizmin e “te rriturve” me qender ne Meksike, ka njoftuar planet per prezantimin se shpejti te kroceres se pare topless qe do te akomodoje ne bordin e saj turiste nudo. Anija turistike do te quhet “Temptation Caribbean Cruise” ashtu si dhe hoteli me te […]

Fluksi i turisteve ne Greqi ka nisur qe tani Konfederata e Turizmit e Greqise pret qe numri i vizitoreve te rritet me nje rekord 33 milione kete vit. Presidenti i grupit te industrise tha se rritja e turisteve do te sjelle 800 milione euro  te ardhura shtese ne ekonomine greke. Nderkohe te dhenat e Ministrise […]

Ku shkojne miliarderet per pushime? Studimi i fundit i Airbnb ka treguar se fundmi se cilat jane destinacionet kryesore te preferuara nga turistet e pasur per pushime. Studimi tregoi se vec resorteve me 5 yje, preference mbeten vilat private ne disa prej destinacioneve me te shtrenjta ne bote. Vendet qe mbiztorojne ne kerkesat e turisteve […]

Spanja, zemra e turizmit te krocerave Autoritetet e turizmit ne Spanje kane vendosur te promovojne me tej sektorin e lundrimit me krocera ne vend pasi deri me tani perfitimet nga anijet turistike ne kete destinacion kane qene te medha. Spanja eshte nje prej destinacioneve me popullore per turizmin e krocerave ne Europe. Vitin e kaluar […]

Ku do te “gelojne” turistet kete vere? Sipas operatorit prestigjoz te udhetimeve Thomas Cook rezervimet per kete sezon veror nga turistet europiane jane rritur me 40% per destinacionin Greqi nderkohe qe nje interes i konsiderueshem po shfaqet edhe per destinacionet Turqi dhe Egjipt. Sipas operatorit qe u sherben me shume se 20 milione turisteve ne […]

Lumturia tani vjen nga interneti. Kemi degjuar shpesh qe teknologjia na ben dem, por nuk e mendojne keshtu shkencetaret norvegjeze.Sipas tyre, sekreti i lumturise eshte te perdoresh internetin çdo dite. Te jesh “online”, thone ata, te ndihmon qe te kursesh kohen, te lidhesh me shpejt me miqte dhe te gjesh informacione te shumta qe ndihmojne […]

Dubai mahnit me kullen me te larte ne bote te energjise diellore. Faza e katert e parkut diellor te Mohammed bin Rashid Al Maktoum ne Dubai do te shfaqe kullen me te larte te energjise diellore ne bote, duke ndihmuar ne sigurimin e energjise se paster per me shume se 270,000 banesa. Kulla prej 260 […]

Kur milje mbi toke ndihesh si ne shtepi. Muajin tjeter, Grupi HNA i Kines do te marre dorezimin e nje avioni te ri Boeing 787-8, privat, qe per parametrat dhe ate cfare ofron ne brendesi mund te mbaje vertete titullin e nje “shtepie fluturuese”. 787 Boeing Business Jet, mund te pershkoje nje distance prej gati […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background