Highlights

Page: 2

Google , krijon ambiente clodhese per punonjesit Gjiganti i teknologjise, Google mendon vazhdimisht per t’u krijuar ambiente sa me komode dhe çlodhese punonjesve te tyre. Kjo duket qarte edhe ne projektin qe eshte duke perfunduar ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, ku gjithçka eshte vertete fantastike.Megjithate, nuk mbeten pas as ambientet e Google, ne Gjermani, […]

“Vado in Albania” shkruan per Saranden turistike Fama e Shqiperise vazhdon te rritet mes turisteve italien dhe se fundmi qyteti i Sarandes eshte vendosur midis destinacioneve te para te Mesdheut per pushimet verore te 2018. Portali i informacionit turistik mbi Shqiperine “Vado in Albania” ka shkruar se fundmi per Saranden. Sipas ketij shkrimi qyteti ofron […]

Kompania Adria Airways ka lajmeruar se fundmi disa linja te reja qe lidhin Tiranen me kryeqendrat europiane si Hamburg, Dyseldorf, Gjeneve, Bukuresht, Sofje, Manchester, Kiev, Dubrovnik dhe ishullin Brac ne Dalmaci. Krahas ketyre linjave te reja, Adria njofton edhe disa oferta ne grup per 129 Euro vajtje – ardhje me bagazhe dhe taksa te perfshira […]

Zona historike te rrezikuara? Vizitojini virtualisht! Skanime te rezolucionit te larte 3D te me shume se 25 zonave historike anembane botes jane prezantuar per publikun me qellimin e thjeshte mbrojtjen e objekteve te veçanta. Teknika te sofistikuara jane perdorur per realizimin e tyre ndersa nje pjese e pamjeve u realizuan me drone.Monumente historike ne çdo […]

Motorri i nje avion i Southwest Airlines ka shperthyer dje ne ajer 20 minuta mbasi eshte ngritur nga New Yorku Nje cope metalike e dale nga motorri ka thyer njeren dritare te avionit dhe pasagjerja e ulur ngjitur me te, nje 43 vjecare drejtoreshe banke, ka dale jashte avionit si pasoje e presionit te ajrit. […]

“Boat International”: ne Shqiperi duhet te zhvillohen portet e jahteve!   Revista e njohur nderkombetare “Boat International”, ka shkruar se fundmi  per bukurite natyrore dhe bregdetin shqiptar ku theksohet se zhvillimi detar i Shqiperise eshte ende ne hapat e para. Autori i shkrimit evidenton disa nga brigjet me te bukura shqiptare dhe ndalet ne vecanti […]

New Yorku, qyteti me i shtrenjte ne bote.   Londra per here te pare del nga klasifikimi i 10 destinacioneve me te shtrenjta ne bote. Renditjen e fundit e ka bere kompania e studimeve mbi turizmin Eca International qe ne baze te cmimeve te sherbimeve ne qytete te ndryshme te botes ka percaktuar New York-un […]

WTTC: Rritje me ritme pozitive te turizmit ne Shqiperi Kontributi i turizmit ne PBB-ne e Shqiperise pritet qe te jete 26.3% per vitin 2018. Keshilli Boteror i Turizmit dhe Udhetimit ne raportin per vitin 2018 per ndikimin ne ekonomi, parashikon qe turizmi shqiptar do te rritet me ritme pozitive. Rritja kryesisht reflekton aktivitetin ekonomik te […]

Turqia nje destinacion low cost per turizmin mjeksor! Turqia po vijon te promovoje turizmin mjeksor se fundmi duke u cilesuar edhe si nje destinacion low cost ne kete drejtim. Qeveria vendase ka investuar me shume se 30 milione dollare gjate viteve te fundit per turizmin mjeksor ku mbjellja e flokeve dhe sherbimet dentare jane me […]

Gjirokastra pergatitet per sezonin, me shume siguri rrugore!  Permiresimi i infrastruktures rrugore ne hyrje te qytetit te Gjirokastres si dhe plotesimi me bordura i rrugeve nacionale Tepelene-Kakavije, Gjirokaster-Sarande dhe Tepelene-Gjirokaster, do te lehtesojne levizshmerine e vizitoreve dhe turisteve kete sezon turistik ne Prefekturen Gjirokaster. Keto u theksuan gjate nje takimi te fundit te autoriteteve drejtuese […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background