Featured

Page: 2

Se shpejti do te hapet rezidenca e pare nenujore ne ishullin Conrad Maldives Rangali, e cila thuhet se do te jete njekohesisht edhe rezidenca e pare nenujore ne bote. Ndertimi i rezidences, e quajtur “Muraka”, ka kushtuar 15 milione dollare dhe pamjet qe ajo do t’u mundesoje te gjithe vizitoreve te Oqeanit Indian jane mbreselenese. […]

Kompania Adria Airways ka lajmeruar se fundmi disa linja te reja qe lidhin Tiranen me kryeqendrat europiane si Hamburg, Dyseldorf, Gjeneve, Bukuresht, Sofje, Manchester, Kiev, Dubrovnik dhe ishullin Brac ne Dalmaci. Krahas ketyre linjave te reja, Adria njofton edhe disa oferta ne grup per 129 Euro vajtje – ardhje me bagazhe dhe taksa te perfshira […]

Zona historike te rrezikuara? Vizitojini virtualisht! Skanime te rezolucionit te larte 3D te me shume se 25 zonave historike anembane botes jane prezantuar per publikun me qellimin e thjeshte mbrojtjen e objekteve te veçanta. Teknika te sofistikuara jane perdorur per realizimin e tyre ndersa nje pjese e pamjeve u realizuan me drone.Monumente historike ne çdo […]

Mire se vini ne “Ishullin e Njebrireshave”!   Ne ujrat e Subic Bay , 120 km larg nga Manila ne Filipine eshte hapur nje nder atraksionet turistike me te vecanta. Behet fjale per ate qe quhet The Inflatable Island , thene ndryshe “Ishulli i Njebrireshave”. Ky ishull eshte nje parajse e vertete per ata qe […]

Motorri i nje avion i Southwest Airlines ka shperthyer dje ne ajer 20 minuta mbasi eshte ngritur nga New Yorku Nje cope metalike e dale nga motorri ka thyer njeren dritare te avionit dhe pasagjerja e ulur ngjitur me te, nje 43 vjecare drejtoreshe banke, ka dale jashte avionit si pasoje e presionit te ajrit. […]

Greqia pergatitet per sezonin veror!   Greqia ka nisur pergatitjet per te pritur nje fluks turistesh gjate sezonit veror. Autoritetet e turizmit vendas kete vit kane menduar te shtojne ofertat ne lidhje me turistet e huaj qe do te mirepresin duke ofruar cmime te mira ne resortet turistike greke dhe duke i shtuar kalendarit kulturor […]

Ne nje interviste direkte per emisionin Travel Club ne Radio Travel, Z.Ledion Lako, Drejtor i Muzxeut Arkeologjik te Durresit na beri nje panorame te muzeut kryesor te Durresit Ne në katin e parë të muzeut janë të ekspozuara 2412 objekte arkeologjike, që fillojnë me periudhën prehistorike, arkaike, klasike, helene dhe romake. Ajo që ka ndryshuar […]

Drejtori i Muzeut Kombetar te Krujes, Z. Mehdi Hafizi ishte ne nje lidhje me emisionin Travel Club ne Radio Travel ku na dha nje panorame te vizitoreve te Muzeut te Krujes diten nderkombetare te muzeumeve Z. Hafizi theksoi se jane me qindra numri i tyre që vizitojnë Krujën dhe natyrisht veprat historike siç është Muzeu […]

I ftuar per te folur ne nje lidhje direkte ne emisionin Travel Club te dites se sotme ne Radio Travel, Z. Skender Bushi, arkeolog ne Muzeun Historik Kombetar theksoi se Muzeu ka planifikuar nje sere aktivitetesh ne kuader te Dites Nderkombetare te Monumenteve dhe Siteve Arkeologjike, kryesisht me nxenes shkollash me qellim afrimin e tyre […]

Vijojne efektet Brexit, bie numri i turisteve ne Britani!     Vijojne polemikat mbi efektet e Brexit ne turizmin britanik. Se fundmi efektin negativ te procedurave per largimin nga Bashkimi Europian i Britanise i ka theksuar edhe Forward Keys qe ka kryer nje studim per trendin e udhetimeve turistike ne Britani ne 3 muajt e […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background