Travel News

Page: 7

    Kompleksi gjigand i parkut brenda aeroportit Changi te Singaporit ka përfunduar punimet dhe është i hapur tashmë edhe për publikun. Jewel Changi Airport ka një sipërfaqe prej 500 metër katrorë, është dizajnuar nga 3 projektuesë britanikë. Hapsira ofron dhe një sërë argëtimesh për vizitorëtsi:salla kërcimi, skulptura arti, galeri shikimi dhe një dysheme qelqi. […]

  Koha e bukur dhe temperaturat e larta kanë sjellë një prurje të shumtë të turistëve vendas dhe të huaj në vijën bregdetare të vendit tonë. Vlora është ajo që kryeson listën e qyteteve për nga numri i vizitorëve, duke u pasuar nga Saranda, Durrësi, Velipoja dhe plazhe të tjera.Turistët përveç detit kanë shijuar edhe […]

    Në Iran janë mbyllur 547 restorante. Sipas policisë iraniane bizneset janë mbyllur pasi nuk kanë respektuar”parimet islame”. Gjykata e Teherani u ka bërë thirrje qytetarëve të raportojnë raste të sjelljeve immorale duke dërguar mesazh. Disa vite më parë kafenetë iraniane u urdhëruan të instaloni kamera për të monitoriar sjelljet e klientëve.

    New York ka mirëpritur paradën e komunitetit shqiptar këtë të shtunë. Parada e shqiptarëve është e përvitshme dhe asaj i bashkohen shqiptarë nga të gjitha shtetet në të cilat jetojnë. Tema e paradës këtë vit ishte Çamëria. Rrugët e Manhatanit janë mbushur me një det flamujsh të kuq, dhe shqiptarët që këndonin e […]

    Pas përfundimit të serialit disavjeçar “Game of Thrones”, në skenë ka dalë një fenomen I ri kinematografik. “Chernobyl”, ka thyer çdo rekord të mundshëm. Ashtu siç ndodhi me qytetin e Dubrovnikut me “Game of Throne”, ashtu ka ndodhur edhe me Chermobyl, duke rritur numrin e turistëve në qytetin fantazmë. Agjensitë turistike flain për […]

    Më në fund pas 137 vitesh Barcelona i ka dhënë lejen e ndërtimit njërit prej atraksioneve më të famshme turistike të saj. Leja e ndërtimit është marrë për”La Sagrada Familia”, duke i lejuar punimet deri në vitin 2026. Zyrtarët kanë thënë se qyteti do të paguhet rreth 5 melion euro si pjesë e […]

    Portali i specializuar për udhëtimet,”Travel Awaits” ka rekomanduar Shqipërinë si destinacion të preferuar të vitit 2019. Vendi ynë është renditur i dyti mes 11 destinacioneve më të bukura në të gjithë botën për turizmin. “Nëse dëshironi të bëni një udhëtim që të mbetet në kujtesën tuaj për një kohë të gjatë, ndoshta ju […]

    Fuqitë më të mëdha ekonomike të botës kanë kërkuar të vendoset një taksë më e drejtë për gjigandët e internetit si Google dhe Facebook. Kjo kërkesë është bërë pas mbledhjes në Japoni të ministrave të financës së SHBA, Kinës ,Francës dhe Britanisë së Madhe. Varianti i taksimit të propozuar për kompanitë teknologjike do […]

    Ndotja dhe veprimtaritë e pandërgjegjshme njerëzore janë bërë një problem shqetësues kryesisht për oqeanet dhe gjallesat që gjenden në to. Një numëri pafundëm si zogjtë e detit, balena, foka, peshq dhe të tjera gjallesa janë gjendur të ngordhura në breg. Sipas specialistëve të fushës plastikat, rrjetat e peshkimit të përdorura nga njerëzit apo […]

    Sipas raporteve të qeverisë amerikane, SHBA ishte tregu më i fuqishëm botëror gjatë tremujorit të parë të vitit 2019. Shkak i këtij fuqizimi ka qenë sektori i turizmit. Gjatë kësaj periudhe janë vënë re një numër shumë i lartë i vizitorëve të huaj në SHBA dhe Karaibe. Kjo situatë nuk ka ndikuar aspak […]


Current track

Title

Artist

Background