Travel News

Page: 6

Spanja hoqi të martën ndalesën e fluturimeve të drejtpërdrejta nga Italia, të vendosur që më 11 mars, për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Ndalesa u hoq edhe për anijet nga Italia, megjithëse karantina e detyrueshme 14-ditore për udhëtarët që hyjnë në Spanjë, do të mbetet në fuqi. Rënia e vdekshmërisë nga koronavirusi ka inkurajuar Spanjën […]

Greqia mbetet një destinacion kryesor për turistët gjermanë. Vendet rinisën një ditë më parë fluturimet duke aplikuar masat e reja anti-Covid. Kanë mbetur pezull udhëtimet me vendet e tjera. Greqia ka rihapur transportin ajror me Gjermaninë, duke hequr barrikadën e ngritur dy muaj më herët me arsyen e koronavirusit.Një avion transportoi të hënën pasagjerët e […]

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi zhvilloi dje një video-konferencë me ministrat e Turizmit të rajonit, ku diskutuam mbi përpjekjet e përbashkëta për promovimin e turizmit të vendeve tona.Po ashtu në në këtë video-konferencë u diskutua edhe mbi hapat që duhet të ndërmerren, në respekt të vendimeve të organeve të shëndetësisë, për hapjen e […]

Linja ajrore britanike EasyJet tha se hakerat kishin hyrë në email-et dhe detajet e udhëtimit të rreth 9 milion klientëve, dhe detajet e kartës së kreditit të më shumë se 2,000 prej tyre, në një sulm “shumë të sofistikuar”.“Nuk ka prova që çdo informacion personal i çfarëdo natyre është keqpërdorur, megjithatë ne jemi duke komunikuar […]

Turistët që do të vizitojnë Rivierën e Shqipërisë këtë verë do të gjejnë një rrugë të rehabilituar, të pajisur me të gjithë elementët e sigurisë nga Llogoraja në Sarandë.Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se ka përfunduar puna për vendosjen e sinjalistikës përgjatë të gjithë aksit Llogora-Sarandë.“Përfundoi sinjalistika horizontale në këtë segment rrugor, ndër më piktoreskët në […]

Kina ka premtuar marrjen e pesë masave për të nxitur bashkëpunimin global në betejën kundër pandemisë së COVID-19, duke përfshirë ndihmën prej dy miliardë dollarësh amerikanë për vendet e prekura më rëndë, sidomos vendet në zhvillim. Këtë e bëri të ditur presidenti kinez Xi Jinping në fjalimin e mbajtur nëpërmjet lidhjes video në ceremoninë e […]

Sipas agjencisë italiane të lajmeve “Ansa”, Italia ka hapur sot zyrtarisht një nga aeroportet e Milanos duke realizuar fluturimin e saj të parë në mëngjesit e sotëm nga Bergamo – Orio al Serio.Bëhet fjalë per një fluturim Wizzair të ardhur nga Sofja, në bordin e të cilit ishin 109 pasagjerë i cilii u pasua me […]

Pogradeci, qyteti magjik i liqenit të Ohrit, është ndër qytetet që i mban hapur dyert për vizitorët në të katër stinët e vitit.Sportet ujore në qytetin liqenor si “Stand up paddle”, xhiro me Lyhnidas-in e shumë e shumë risi të tjera do jenë pjesë e sezonit veror këtë vit në qytetin e Pogradecit.Bashkia Pogradec njofton […]

Kufiri mes Shqipërisë dhe Kosovës pritet të hapet brenda muajit maj.Kështu deklaroi Kryeministri Edi Rama në një intervistë televizive, duke theksuar se për të hapur kufirin nuk ka nevojë të merremi vesh me asnjë. “Ne do marrim vendimin dhe do hapim kufirin”, tha ai.“Këtë gjë do ta bëjmë brenda muajit maj, nuk di t’ju them […]

Media amerikane online”Thrillist” e profilizuar në udhëtime, gastronomi dhe kulturë ka publikuar një artikull mbi Shqipërinë të titulluar: “Një nga destinacionet më të bukura verore në Europë nuk është aty ku mendoni”. Sipas këtij artikulli bukuria e Rivierës Shqiptare nuk ka të krahasuar as me brigjet e Amalfit në Itali, as me Santorinin e Greqisë […]


Current track

Title

Artist

Background