Travel News

Page: 5

Reshjet e dendura që vazhdojnë prej ditësh në shtetin amerikan të Miçiganit kanë shkaktuar një katastrofë natyrore me shpërthimin e dy digave, duke përmbytur qytezat qendrore të vendit.Disa qyteza amerikane në shtetin e Miçiganit kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të përmbytjeve.Mijëra banorë në zonat qendrore të vendit u detyruan të evakuohen pasi dy […]

Ukraina është e gatshme të nisë fluturimet e dedikuara turistike drejt Shqipërisë më 2 qershor.Lajmin e bëri të ditur ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi i cili zhvilloi një videokonferencë me zv.ministrin e Jashtëm të Ukrainës, Vasyl Bodnar.Në videokonferencë me zv.ministrin e Jashtëm të Ukrainës, Vasyl Bodnar, i ngarkuar për bisedime dypalëshe për hapjen […]

Të gjitha aeroportet italiane do të jenë në gjendje të rihapen nga 3 qershori, njoftoi ditën e djeshme ministrja e Transportit dhe Infrastrukturës, Paola De Michel.“Do të jetë e mundur të rihapen të gjitha aeroportet duke filluar nga 3 qershori, kur të lejohen sërish lëvizjet ndërajonale dhe ndërkombëtare”, tha ajo.Qeveriaitaliane njoftoi të shtunën se do […]

Sekretari gjerman i Shtetit për Turizmin,Thomas Bareiss, tha të mërkurën se ishte i sigurt se europianët do të mund të udhëtojnë në Bashkimin Europian këtë verë, pas një videokonference me ministrat e BE-së kushtuar këtij sektori.“Unë besoj se ka një shans të mirë që njerëzit këtë verë të mund të jenë në gjendje të udhëtojnë […]

Importet dhe eksportet ndërkombëtare kanë rënë në nivelin e tyre më të ulët në katër vite, sipas shifrave të Organizatës Botërore të Tregtisë që zbulojnë dëmin ekonomik të shkaktuar nga pandemia e koronavirusit.Paralajmërimi se kishte pak prova të rënies së shpejtë pasi Covid-19 e sjell ekonominë botërore në një ndalje efektive, autoriteti global mbi tregtinë […]

Kompania britanike “Easyjet” njoftoi sot se synonte të rifillonte disa fluturime duke nisur nga 15 qershori, kryesisht fluturime të brendshme në Britaninë e Madhe dhe në Francë me masa shëndetësore në bord.“Një numër i vogël fluturimesh do të rekomandohen në linjat ku ne mendojmë se kërkesa është e mjaftueshme për të mundësuar fluturimet”, konfirmoi në […]

Rifillimet e fluturimeve do të thotë ndër të tjera që pasagjerët do të planifikojnë më tepër kohë për të shkuar në aeroport. Krahas maskës dhe distancës parashikohen një mori masash të tjera kontrolli. Aktualisht aeroportet gjermane kanë të detyruar maskën në të gjitha terminalet. Ndër të tjera do të ketë më shumë autobusë, më pak […]

Kryeministri grek ka deklaruar se do të  shqyrtojë planin e qeverisë për punësimin, ekonominë dhe turizmin. Faktin që Greqia do të hapë kufijtë me 15 qershor, ai e ka theksuar në samitin katërpalësh me disa vende të Ballkanit , në kuadër të perspektivës së rimëkëmbjes së rajonit pas pandemisë. Kryeministri grek ka miratuar rihapjen e […]

Universiteti i Kembrixhit ka njoftuar se nuk do të ketë ligjërata në mjediset e tij në vitin e ardhshëm akademik për shkak të pandemisë. Megjithatë mësimet do të jenë online , derisa mësimi në klasa të jetë i mundshëm, duke zbatuar distancën fizike . Kampuset universitare janë mbyllur këtë vit për shkak të pandemisë. Zyrtarët […]

“Metropolitan Museum” në New York parashikon të rihapet të mes të gushtit ose disa javë më vonë me orare të reduktuara. Institucioni, mbyllur me 13 mars është i pari muze në qytet që ka publikuar datën e hapjes, ndërkohë që guvernatori i New Yorkut nuk ka dhënë ende afate. Rihapja do të jetë në katër […]


Current track

Title

Artist

Background