Travel News

Page: 4

Punonjësit e administratës do të punojnë në distancë, çka do të thotë se përgjatë pandemisë një pjesë e punonjësve nk do të shkojnë në zyrë. Kjo është tashmë zyrtare me anë të një rregulloreje të miratuar javën e shkuar në një pjesë të mirë të institucioneve. Rregullorja qartëson se puna në distancë do të shihet […]

Ulja e temperaturave në rajon po sjell  moti mjaft të paqëndrueshëm, kurse në malet e Bosnjës ka patur reshje bore. Në disa foto të publikuara nga mediet e Bosnjës , shihet borë në afërsi të liqenit Prokoskos, në Bosnjën Qendrore. Masat e ftohta ajrore do të vazhdojnë të jenë prezente edhe në ditët e ardhshme, […]

Kryeministri malazez , Dushko Markoviç ka deklaruar se do të hapë kufijtë në 1 qershor me Shqipërinë, Kroacinë, Slloveninë,Austrinë, Gjermaninë, Poloninë, Greqinë dhe Republikën Çeke.Nuk do të kërkohen teste speciale por do të marrin udhëzime të qarta se çfarë i pret në vendi fqinj. Kryeministri malazez ka theksuar se se është vendi i parë në […]

Pogradeci nuk ka vetëm liqenin por edhe destinacione turistike malore ku gjenden dhjetra liqene akullnajore në malin Valamara. Bashkia e Pogradecit ka theksuar se guidat turistike kanë nisur në malin Valamara. Pika me potencial të lartë turistik bashkon pjesën Pogradec-Maliq-Gramsh. Mali i Valamarës mban liqenet akullnajore dhe bimësi mbi 300 vjeçare.

Kryeministri Edi Rama deklaroi dje se “deri në fund të muajit do të kemi strategjinë e re për transportin publik dhe do t’i hapim pjesë-pjesë linjat e transportit publik”.“Ne do të vëmë në jetë një reformë tërësore të këtij sektori me një pjesëmarrje direkte të shtetit në garantimin e standardeve të reja, jo thjesht në […]

Një vështrim në të dhënat e pagave nga kompanitë më të larta të teknologjisë në botë tregon se, megjithë përpjekjet për të arritur pagë të barabartë, hendeku i pagave midis gjinive vazhdon. Mesatarisht, një grua që punon me kohë të plotë fiton 80.7 cent për çdo dollar që një burrë që punon me kohë të […]

Skuadra e divizionit të dytë të futbollit gjerman ”Greuther Fuerth” njoftoi se do të hapte ambientet e saj në mënyrë që shkollat të zhvillonin provimet përfundimtare duke respektuar rregullat e distancimit social si pasojë e pandemisë.Klubi theksoi se nxënësit mund t’i zhvillojnë provimet në zonën kryesore dhe disa shkolla njoftuan se do të përdorin ofertën […]

Nga 1 qershori, Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët. Lajmin e ka dhënë kryeministri Rama teksa komunikoi lehtësimin e masave për muajin qershor.”Jemi gati të hapim kufijtë tokësorë por duhet të marrim miratim nga vendet me të cilat kemi lidhje direkte të transportit ajror. Nëse nuk biem dakord nuk hapen ato me ne. […]

Qeveria zvicerane vendosi të mërkurën të lejojë frekuentimin e vendeve të adhurimit të të gjitha besimeve nga 28 maji, duke lejuar kështu rifillimin e martesave, pagëzimeve dhe riteve të tjera fetare.“Jeta normale ka rifilluar rrjedhën e saj dhe Këshilli Federal vendosi të autorizojë shërbimet fetare nga 28 maji, një javë më herët nga sa pritej”, […]

Një tërmet me magnitudë prej 5,9 ballësh të shkallës Rihter u regjistrua sot në Greqi, me epiqendër në det, 238 kilometra në jugperëndim të Pylosit.Sipas Qendrës Sizmologjike Mesdhetare Europiane, dridhja ishte 6,2 Rihter në  jugperëndim të Methonit.Nuk ka njoftime për viktima apo dëme materiale.Një tërmet tjetër me magnitudë 4,6 ballë të shkallës Rihter, goditi Greqinë […]


Current track

Title

Artist

Background