Travel News

Page: 2

Gjermania kerkon perjashtimin e Huawei nga ankandi i teknologjise 5G Gjermania po kerkon nje menyre per te perjashtuar kompanine e  telefonise Huawei nga ankandi per zhvillimin e rrjeteve te reja te telekomunikacionit 5G, per shkak te frikes se spiunazhit ne emer te qeverise kineze. Sipas mediave gjermane ankandi i frekuencave eshte planifikuar per ne pranvere. […]

Machu Pichu preket nga turizmi masiv, tashme turistet me “bileta kohore”! Edhe qyteti antik i Machu Pichu preket nga fenomeni i turizmit masiv. Per kete arsye autoritetet kane menduar te prezantojne “biletat kohore” per te vizituar sitin e famshem arkeologjik te Peruse. Biletat kohore do te kene nje limit prej 4 oresh per te vizituar […]

Shqiperia mes vendeve me te lira ne rajon! Kosova, Maqedonia dhe me pas Shqiperia jane vendet me çmimet me te lira te ne rajon, sipas te dhenave krahasuese qe raportohen nga Numbeo.com per 2019. Qyteti me kostot me te lira per ushqim dhe akomodim rezulton Prishtina dhe me pas Shkupi. Ne vend te trete renditet Tirana. […]

Dubai, rinovohet aeroporti, Emirates shkurton 25% te fluturimeve! Aeroporti i Dubait i cili vetem para pak ditesh priti pasagjerin e tij te 1 miliardte dhe qe konsiderohet si nje nder aeroportet me me fluks ne bote do t’i nenshtrohet nje rinovimi gjate ketij viti per te permiresuar sherbimin dhe zgjeruar hapsirat. Punimet jane parashikuar te […]

Ndertohet moli i varkave ne Parkun e Madh te Liqenit! Bashkia e Tiranes ka nisur rikualifikimin e bregliqenit ne Parkun e Madh . Investimi me i ri eshte moli i varkave me e pa vela dhe kanoeve, si nje nevoje per ta kthyer zonen ne nje hapesire rekreative multifunksionale. Punonjesit e Bashkise se Tiranes kane […]

Lokalizohet varri i humbur i Kleopatres dhe Mark Antonit Varri 'i humbur' i Kleopatres dhe Mark Antonit eshte lokalizuar. Vendndodhja e varrit eshte vleresuar te jete ne rajonin e Taposiris Magna, 30 kilometra larg Aleksandrise. Lajmi u be i ditur nga arkeologu egjiptian ZahiHawass ne nje deklarate gjate Konferences se Palermos. Zbulimi i varrit mendohet […]

Islande, “dritat e veriut” rrezikojne jeten e turisteve! Islanda u ka bere nje lajmerim turisteve te cilet zgjedhin te shijojne spektaklin e “Aurores se Veriut” te tregohen te kujdesshem dhe te bejne viziten me ane te nje guide te specializuar per te shmangur incidentet. Policia islandeze eshte ne monitorim te turisteve nderkombetare qe shpesh zgjedhin […]

Nis ne Helsinki Matka Nordi Travel Ka nisur sot ne Helsinki te Finlandes Panairi me i rendesishme i industrise se turizmit per vendet nordike, Matka Nordik Travel. Ne kete edicion te panairit do te jene prezente mbi 400 kompani turistike nga dhjetra vende te botes, perfshire edhe Shqiperine qe do te njihen me produktin turistik […]

Ngrihet Qendra Kombetare e Librit dhe Leximit Qeveria ka vendosur te ngre qendren kombetare te librit dhe leximit. Ne mbledhjen fundit te Keshillit te Ministrave, thuhet se qellimi kesaj qendre eshte permbushja e detyrave zhvillimore dhe sherbimeve te drejtperdrejta ne fushen e librit, brenda dhe jashte territorit te Republikes se Shqiperise". Misioni i qendres eshte […]

WBC(World Boxing Council) urdhëron: Deontay Wilder dhe Tyson Fury të nisin zyrtarisht negociatat.   .Përballja e parë e cila u zhvillua më 2 dhjetor në Los Anxhelos u mbyll në barazim, për këte arsye WBC kërkon medoemos që të nxjerrë një fitues i cili do të mbajë titullin kampion botë të kësaj kategorie. Fakt interesant […]


Current track

Title

Artist

Background