Travel News

Page: 2

Shengjini me 7 kulla te reja vrojtimi ne plazh Plazhi i Shengjinit eshte pajisur me 7 kulla vrojtimi te cilat mundesojne sigurine e plote per pushuesit ne kete sezon veror. Ministrja e Shtetit per Mbrojtjen e Sipermarrjes, zhvilloi ne Shengjin nje inspektim te kushteve te sigurise qe po zbatohen pergjate vijes bregdetare ne kete qark. […]

Nisin punimet per Bypassin e Tepelenes Sot nisin punimet per ndertimin e Bypassit te Tepelenes, i cili lidh segmentin Levan-Tepelene me segmentin Tepelene-Gjirokaster-Kakavije. Gjatesia e segmentit do te jete 2.3 km me dy korsi nga 3.7 m dhe me nje vlere investimi prej 2.87 miliard leke. Projekti parashikon mbrojtje lumore poshte kalase, mbjellje me peme […]

Alpitour nis ndertimn e nje resorti me 4 yje ne Shqiperi Alpitour kompania me e rendesishme e turizmit italian fokusohet ne Shqiperi dhe fillon ndertimin e nje resorti me 4 yje dhe me 200 dhoma ne nje nga zonat me te bukura te bregdetit jugor, midis Sarandes dhe Dhermiut. Resorti do te ndertohet nga nje […]

Vjedhjet ne sezon, policia paralajmeron turistet ne Paris   Turistet ne Paris jane lajmeruar qe te tregohen te kujdesshem sepse pikerisht, tani ne pikun e sezonit eshte regjistruar edhe numri me i larte i vjedhjeve. Kjo vere pritet te shenojne edhe nje prej me te ngarkuarave per sa i perket numrit te turisteve ne kryeqytetin […]

“Il Viaggio” dedikon artikull promovues per destinacionet shqiptare   Gazeta italiane e udhetimeve “Il Viaggio” ka shkruar se fundmi nje artikull per Shqiperine turistike. Ne kete artikull pershkruhet bukuria natyrore e vendit tone dhe kultura e pasur duke u sugjeruar si nje destinacion ideal pushimesh. Ne reportazhin qe italianet e Il Viaggio kane shkruar, tregojne […]

Turizmi ne Alpe, lehtesi per bizneset dhe investime ne infrastrukture Investimet ne infrastrukture dhe ne energji ne zonen  malore te Alpeve jane pjese e projektit te prezantuar nga ministri i  Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi. Ne takimin e zhvilluar me operatore te ndryshem turistike dhe investitore, Klosi theksoi se do te ofrohen lehtesira fiskale per […]

Termeti nxjerr ne drite nje tempull te lashte Termeti qe shkaterroi qendren e Meksikos me 19 shtator te vitit te kaluar ka nxjerre ne drite nje zbulim te madh arkeologjik. Arkeologet qe po skanonin nje piramide meksikane per demtime pas termetit, kane zbuluar gjurmet e nje tempulli te lashte i cili u prezantua per median […]

Festa kombetare franceze dhe finalja e Boterorit shtojne forcat e policise ne France! Me rastin e festes kombetare franceze te 14 korrikut do te mobilizohen ne gjithe Parisin 12 000 turpa policore te cilat do te jene ne terren edhe per finalen e boterorit. Rreth 3 000 anetare te personelit te shpetimit do te angazhohen […]

Ja kush jane destinacionet me ujrat me te pastra ne Mesdhe Il Sole ka publikuar harten e cilesise ne plazhet e Mesdheut. Sipas raportit vendet me cilesi me te mire te ujerave ne Mesdhe jane Qipro, Greqia, Kroacia, Turqia  dhe Malta. Studimi tregon se rreth 85% e plazheve te Mesdheut jane te nje cilesie te […]

Rriten shpenzimet e te huajve ne Shqiperi   Ne periudhen 2013-2017, shpenzimet e jo-rezidenteve ne Shqiperi kane arritur ne me shume se 10 miliarde leke. Sipas statistikave te publikuara nga Instituti i Statistikave, rritja mesatare e ketyre shpenzimeve per kete periudhe eshte rreth 8.5%. Sipas INSTAT, hyrjet e shtetasve te huaj ne periudhen 2013-2017 jane […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background