Mbrëmjen e së enjtes me 22 gusht një kometë e madhe e quajtur është parashikuar sipas shkencëtarëve, të arrijë pikën e saj më të ndritshme, duke e bërë atë të dukshëm në qiellin e natës.Ngjarja ka të ngjarë të shihet me sy të lirë, ndaj nuk do të jetë e nevojshme vendsoja e pajisjeve të […]

  Të ardhurat nga eventet e sporteve elektronike, janë rritur vitin e kaluar, nëpërmjet shitjeve të biletave, të drejtave mediatike dhe marrëveshjet e sponsorizimit në këtë fenomen të ri botëror të lojërave sportive elektronike. Të dhënat tregojnë se të ardhurat kanë shkuar deri në 70 milion euro për vitin 2018. Këto të ardhura e pozicionojnë […]

Gazeta e përditshme gjermane “Welt” i ka dedikuar një artikull të plotë Shqipërisë duke e cilësuar si destinacionin e turizmit kulinar. Një udhëtim me taksi nëpër kryeqytetin e Shqipërisë është si një turne nëpër ndalesat kryesore të historisë shqiptare-dhe pse jo një pjesë e pazbuluar e Europës. Vendi nuk është ende i mbipopulluar, ndonëse shquhet […]

Konsumatorët holandezë kanë zgjedhur një mënyrë origjinale për të përballuar ndryshimet klimatike.Gjithnjë e më shumë ata po i afrohen fermave kolektive.Në jug të vendit, një fermë aspak tradicionale ushqen qindra banorë lokalë. Kjo konsiderohet si risia më e fundit në një vend të angazhuar në një “luftë” për mbijetesë kundër ndryshimeve të klimës. Banorët paguajnë […]

Ishulli Paros në Greqi po mbushet me mbetje plastike gjatë sezonit , ku e vizitojnë më shumë 400 mijë turistë.  Parosi me vetëm 13 mijë banorë është në qendër të përpjekjeve për tu kthyer në ishulin e parë në botë të çliruar nga mbetjet plastike. Edhe pse sistemi grek i menaxhimit është reduktuar, duke bërë […]

“Festa e Birrës” në qytetin e Korçës ka mbyllur siparin ditën e diel. Qyteti për disa ditë me radhë u shndërrua në hapësirë masive të shesheve të tejmbushura, hoteleve e hosteleve të prenotuara nga turistë vendas e të huaj . Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi ka theksuar se ajo që po ndodh është […]

Sipas njoftimeve zyrtare britanike vendi do të humbasë ushqime të freskët, karburant dhe barna në rastin e një Brexit pa marrëveshje. Ky është vetëm skenari më i keq që ka të ngjarë të ndodhë.Portet britanike do të jenë në shkrirje për të paktën 3 muaj dhe do të ketë probleme të mëdha në kufi me […]

  Dashi Dashuria do të jetë në qendër të mendimeve tuaja në këtë periudhë, duke bërë që të jeni një person që i bëni vend vetes duke tërhequr vëmendjen. Mirëpo shpesh ju ndodh që të kuptoni se interesi juaj nuk është më si në fillim, ndaj bëni kujdes ndaj shpërqendrimeve. Demi Ka ardhur momenti për […]

Sëmundjet e shëndetit mendor po njohin përhapje të madhe në Shqipëri, kohët e fundit. Vendi ynë renditet i fundit në Europë për nga numri i mjekëve psikiatër të specializuar. Të dhënat e INSTAT tregojnë se në Shqipëri janë vetëm 25 të tillë. Një tjetër anketë ka treguar se më shumë se 60% e të rriturve […]

Tre gjimnaziste nga Tirana kanë fituar vendin e parë në konkursin e organizatës “Technovation”në Kaliforni, për zgjidhjen e problemeve reale në komunitetet  e tyre përmes teknologjisë. Vajzat paraqitën një aplikacion që u vjen në ndihmë grave dhe vajzave të dhunuara në shoqërinë shqiptare. Ka qenë një rrugëtim emocionues për tre gjimnazistet të cilat iu përgjigjën […]


Current track

Title

Artist

Background