Kompania ajrore britanike “EasyJet” ka njoftuar ditën e mërkurë shkurtimin e 4500 vendeve të punës, me qëllim  për ti bërë ballë pasojave të virusit. EasyJet synon të ruajë financat dhe të përshtatet me një trafik ajror më të ulët për një periudhë të gjatë. Kompani të tjera ajrore kanë njoftuar shkurtime të vendeve të punës.

Vizitorët që do të zgjedhin këtë verë të vizitojnë Lezhën do të kenë mundësi të eksplorojnë lehtësisht malin e  Rrencit. Shtegu interesant përshkron kurrizin malor të një zone që më parë ka qenë e banuar duke shijuar pamjet e mrekullueshme që natyra ka krijuar në këtë zonë historinë,kulturën dhe panoramën e bukur që e shoqëron […]

Panairi i Librit në Frankfurt, panairi më i madh në botë për libra, do të zhvillohet në tetor pavarësisht pandemisë së koronavirusit, vendosi sot Bordi Mbikëqyrës i panairit.“Këtë vit është më e rëndësishme se kurrë që të zhvillohet Panairi i Librit në Frankfurt”, tha drejtori, Juergen Boos. Panairi i Librit i Frankfurtit daton që nga […]

Kina do të lehtësojë kufizimet drastike të vendosura që prej dy muajsh për fluturimet ndërkombëtare, njoftoi sot një zyrtar i sektorit, ndërkohë që shumë kinezëve të bllokuar jashtë vendit kërkojnë të kthehen në vend. Duke iu trembur rasteve të importuara me koronavirus, Kina, ku epidemia u shfaq për herë të parë në fund të vitit […]

Serbia do të lejojë tifozët të marrin pjesë në ndeshjet e futbollit dhe sportet e tjera në natyrë nga 1 qershori e tutje, për aq kohë sa respektohen rregullat e distancimit social në mes të pandemisë koronavirusit të ri, sipas qeverisë“Tifozët do të duhet të qëndrojnë në një metër largësi nga njëri- tjetri”, tha Komiteti […]

Në vendimet e publikuara nga Këshilli i Ministrave të datës 27 maj gjendet edhe ajo për miratimin e marrëveshjes midis qeverisë shqiptare dhe asaj turke për shkëmbimin dhe njohjen e ndërsjelltë të lejeve të drejtimit. Në këtë mënyrë Turqia, i bashkohet Italisë, e cila gjithashtu kohë më parë miratoi një marrëveshje të tillë me shtetin […]

Qeveria spanjolle ka shpallur 10 ditë zie kombëtare për 27 mijë viktimat nga Covid-19. Duke filluar nga sot, të gjithë flamujt në ndërtesat publike do të ulen në gjysmë shtizë.Përmes një postimi në Twitter, kryeministri Spanjoll Pedro Sanchez tha se 10 ditë është periudha më e gjatë që është është mbajtur zi kombëtare në historinë […]

Ata që banojnë në Tiranë kishin të ardhura për frymë më të lartat në vitin 2018, ndërsa Kukësi vijon të jetë rajoni më i varfër i Shqipërisë, sipas të dhënave të INSTAT për Prodhimin e Brendshëm Bruto rajonal, 2018. Për frymë, të ardhurat janë sa 31.1% e mesatares së Bashkimit Europian, që sipas Eurostat, është […]

Komisioni Europian propozoi një plan prej 750 miliardë eurosh për rimëkëmbjen e ekonomisë nga koronavirusi, nga 500 miliardë që ishte fillimisht.”Paketa stimuluese do të përbëhet nga 500 miliardë euro grante dhe 250 miliardë euro kredi”, sipas burimeve.Presidentja e Komisionit, Ursula von der Leyen do të publikojë zyrtarisht propozimin.Kjo do të krijojë bazën për negociata të […]

Danimarka ka hapur kufijtë për çiftet që karantina i ndau për muaj me radhë. Raportohet se nga dita e hënë, çiftet që jetonin në vendet nordike ose në Gjermani, mund të kthehen në Danimarkë dhe të bashkohen me njeriun e zemrës.Një prej rregullave që duhet të zbatohet për të përfituar nga ky vendim janë provat […]


Current track

Title

Artist

Background