0 0

Artur Kurtallari: “ Gjallica , ballkoni i Shqiperise Etnike”!

Mali i Gjallices ne Kukes eshte nder me te bukurit dhe me sfiduesit ne vend. Kete e di mire edhe gazetari i apasionuar pas turizmit te aventures Artur Kurtallari i cili e ka vizituar shpesh. Ne nje lidhje te drejperdrejt me Travel Club, gazetari pranoi se maja e Gjallices sfidon jo vetem malet shqiptare si […]

0 0

Rehova e Kolonjes ne vemendje per zhvillimin e agroturizmit!

Rehova, fshati piktoresk i Kolonjes dhe me nje arkitekture te veçante, tashme eshte bere pjese e projektit qeveritar te 100 fshatrave me potencialin me te madh per te zhvilluar agro-turizmin.Gjate fundjaves qe lame pas ne kete pike interesante te natyres u zhvillua dhe Festa Tradicionale e ketij fshati qe terhoqi vemendjen e vizitoreve vendas por […]

0 0

Projekti per ta kthyer Beogradin ne Dubain e Ballkanit has kundershtimin e banoreve!

Projekti per ta kthyer Beogradin ne nje qytet te transformuar me kulla gjigande e qendra biznesi, megjithe zhvillimin qe pritet te sjelle ne kete vend po has ne kundershtimin e banoreve.  Beogradi eshte bere pjese e nje zhvillimi, me nje investim prej 3 miliarde eurosh, ose rreth 3.6 miliarde dollare, qe po merr forme pergjate […]

0 0

Dita Nderkombetare e Bleteve, mjalti si produkt per agroturizmin!

Ne Diten Nderkombetare te Bleteve ne sheshin “Gjergj Kastrioti” ne Lezhe u organizua gjate fundjaves nje panair me hojet e bleteve dhe produktet e tyre. Te pranishem ishin bletare te Shqiperise, Kosoves e Lugines se Presheves, te cilet prezantuan produktet e tyre dhe paralajmeruan rrezikun qe i kanoset bleteve nga njerezit. Bletaret apeluan per me […]

0 0

Vendet qe paguajne me shume punonjesit!

Vende te medha si Los Anxhelos dhe San Francisco jane te njohur per koston e tyre te larte te jeteses. Por ato jane gjithashtu pika te nxehta per pune te kompensuara mire. “Ladders”, faqja qe liston vendet e punes ne SHBA ka renditur qytetet te cilat ofrojne pune me te ardhura mjaft te larta.Listen sigurisht […]

Do të duhen disa javë për të shpallur luftën kundër koronavirusit të fituar në Itali. Bllokimi i përgjithshëm do të zgjasë të paktën deri në Pashkë, më pas nëse numri i pacientëve vazhdon të bjerë, qeveria do të vlerësojë një rihapje graduale. Por asnjë shëtitje para majit, dhe as bare dhe restorante nuk do të […]

Situata e krijuar nga përhapja e koronaviursit të ri, duket se ka ndikuar edhe në garën ndërkombëtare për ndërtimin e aeroportit të Vlorës. Pas 2 shtyrjeve të mëparshme, tashmë gara është pezulluar, ndërkohë që nuk dihet se kur do të rihapet për kompanitë e interesuara.Me hapjen e agarës, afati fillestar për pranimin e ofertave ishte […]

Pandemia Covid-19, i dha tokës dhe ajrit ‘’kohë  për tu shëruar’’ nga mbingarkesa në  ndotje që po përjetonte. Gjatë kësaj periudhe, u shfaqën sërish delfinët në  kanalet e Venecias, zogjtë  duke kënduar masivisht në Francë, dhelprat duke shëtitur në Mbretërinë e Bashkuar dhe drerët i kemi parë  duke qarkulluar në  stacionet e metrosë  në  Japoni. […]

Ndërprerjet e udhëtimeve kanë rezultuar me miliarda dollarë të bllokuara për kompanitë e fluturimeve. Pandemia ka dhënë një “tronditje të paparë” për linjat ajrore me sfida të mëdha përpara, thotë Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror. Kërkesa për udhëtim me aeroplan ka rënë, me dy milion fluturime tashmë të anuluara, dhe IATA vlerëson se industria do […]

Në Ishullin e Pelikanit në Karavasta, natyra vijon ciklin e saj.  Rreth 55 zogj kanë çelur gjatë këtyre ditëve në Parkun Kombëtarë të Karavastasë, shifra më e lartë në 30 vitet e fundit.Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosit ka publikuar një video me pamjet të mrekullueshme nga Ishulli i Pelikanit, ku jeta, siç nënvizon […]

Linjat ajrore amerikane kërkojnë nga qeveria një fond prej 12 miliardë dollarësh për të përballuar pandeminë e koronavirusit.Nëpërmjet adresave elektronike, kompanitë i kanë komunikuar punonjësve se do të lejohen vetëm fluturimet e nevojshme për të riatdhesuar qytetarë amerikanë.Me miratimin e kësaj pakete, punonjësit e aviacionit do të paguhen plotësisht pavarësisht nëse do të jenë në […]

Si pjesë e reagimit global ndaj epidemisë të Coronavirusit, Komisioni Europian ka shpallur një mbështetje të menjëhershme deri në 38 milionë Euro për Ballkanin Perëndimor për të trajtuar emergjencën shëndetësore të shkaktuar nga Coronavirusi dhe rishpërndarjen e 374 milionë Eurove për të ndihmuar rimëkëmbjen socio-ekonomik të rajonit. Me kërkesën e partnerëve, Komisioni po reagon ndaj […]

Autoritetet holandeze kanë njoftuar vjedhjen e pikturës së mjeshtrit holandez Vincent van Gogh herët të hënën nga Muzeu i Singer Laren të Hollandës, i cili aktualisht është i mbyllur për publikun për shkak të koronavirusit.Piktura “Lentetuin”, ose “Kopshti i Pranverës”, që daton në 1884 dhe përshkruan kopshtin e rektorit në Nuenen, kishte qenë me hua […]

Pas gjestit human të Shqipërisë e cila në solidaritet me Italinë dërgoi 30 mjekë dhe infermierë për të dhënë ndihmën e tyre në “luftën” me virusin COVID-19 , italianët nuk kanë ngurruar të shprehin mirënjohjen e tyre. Trajneri i famshëm Italian, Riccardo Piatti i tenistëve dhe tenisteve me famë botërore ka ofruar një bursë për […]

Gjermanët së shpejti mund të pajisen me ‘certifikata të imunitetit’ të cilat do t’i lejojnë ata të lënë karantinën e koronavirusit më herët se pjesa tjetër e popullsisë nëse testojnë pozitivë për antitrupa ndaj virusit.Landet në të gjithë Gjermaninë aktualisht janë të mbyllura rreptësisht.Sidoqoftë, Studiuesit gjermanë në Qendrën Helmholtz për Hulumtime të Infeksionit në Braunschweig, […]


Current track

Title

Artist

Background