0 0

Artur Kurtallari: “ Gjallica , ballkoni i Shqiperise Etnike”!

Mali i Gjallices ne Kukes eshte nder me te bukurit dhe me sfiduesit ne vend. Kete e di mire edhe gazetari i apasionuar pas turizmit te aventures Artur Kurtallari i cili e ka vizituar shpesh. Ne nje lidhje te drejperdrejt me Travel Club, gazetari pranoi se maja e Gjallices sfidon jo vetem malet shqiptare si […]

0 0

Rehova e Kolonjes ne vemendje per zhvillimin e agroturizmit!

Rehova, fshati piktoresk i Kolonjes dhe me nje arkitekture te veçante, tashme eshte bere pjese e projektit qeveritar te 100 fshatrave me potencialin me te madh per te zhvilluar agro-turizmin.Gjate fundjaves qe lame pas ne kete pike interesante te natyres u zhvillua dhe Festa Tradicionale e ketij fshati qe terhoqi vemendjen e vizitoreve vendas por […]

0 0

Projekti per ta kthyer Beogradin ne Dubain e Ballkanit has kundershtimin e banoreve!

Projekti per ta kthyer Beogradin ne nje qytet te transformuar me kulla gjigande e qendra biznesi, megjithe zhvillimin qe pritet te sjelle ne kete vend po has ne kundershtimin e banoreve.  Beogradi eshte bere pjese e nje zhvillimi, me nje investim prej 3 miliarde eurosh, ose rreth 3.6 miliarde dollare, qe po merr forme pergjate […]

0 0

Dita Nderkombetare e Bleteve, mjalti si produkt per agroturizmin!

Ne Diten Nderkombetare te Bleteve ne sheshin “Gjergj Kastrioti” ne Lezhe u organizua gjate fundjaves nje panair me hojet e bleteve dhe produktet e tyre. Te pranishem ishin bletare te Shqiperise, Kosoves e Lugines se Presheves, te cilet prezantuan produktet e tyre dhe paralajmeruan rrezikun qe i kanoset bleteve nga njerezit. Bletaret apeluan per me […]

0 0

Vendet qe paguajne me shume punonjesit!

Vende te medha si Los Anxhelos dhe San Francisco jane te njohur per koston e tyre te larte te jeteses. Por ato jane gjithashtu pika te nxehta per pune te kompensuara mire. “Ladders”, faqja qe liston vendet e punes ne SHBA ka renditur qytetet te cilat ofrojne pune me te ardhura mjaft te larta.Listen sigurisht […]

Erërat e forta dhe shirat e vazhdueshëm kanë bërë që dy tragetet e linjës Durrës – Bari të nisen me 10 orë vonesë. Ato u nisën gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm dhe pritet të mbërrijnë në Bari në mesditë. Aktualisht si pasojë e motit të paqëndrueshëm dhe detit me dallgë të forta, […]

“United Airlines” është bërë transportuesi i parë në Shtetet e Bashkuara që ofron një program testimi të koronavirusit për pasagjerët. Udhëtarët që fluturojnë për në Hawaii nga Aeroporti Ndërkombëtar i San Franciskos do të kenë mundësinë të marrin teste me përgjigje të shpejtë COVID-19 për të shmangur kërkesat e karantinës që fillojnë më 15 tetor. […]

Nga data 30 shtator deri më 6 tetor do të zhvillohet gara e njohur e arinjve të shëndoshë që ndodh çdo vit në Alaskë. Gara do të zhvillohet në Parkun Kombëtar të vendit. Arinjtë i kanë grumbulluar energjitë duke ngrënë shumë ushqim gjatë gjashtë muajve të fundit për të siguruar mbijetesën e tyre gjatë letargjisë […]

Festivali i përvitshëm i “Za Fest” me muzikë, poezi dhe aktivitete, këtë vit është zhvilluar online dhe  do t’i përcillet publikut përmes një filmi, premiera e të cilit është më datë 27 shtator. Pavarësisht  kushteve të vështira prej koronavirusit, festivali është mbajtur një ditë në Kalanë e Rozafës dhe dy ditë në Theth për të promovuar bukurinë natyrore […]

Qeveria në Francë ka vendosur të dyfishojë ditët e pushimit për lejen e lindjes për baballarët, nga 14 në 28 ditë. Sipas presidentit Macron, kjo masë do të ndihmojë në zhvillimin e fëmijës, por do të përmirësojë dhe barazinë gjinore. Rregullat e reja që priten të kthehen në ligj do të hyjnë në fuqi në korrik […]

Një avion ushtarak me 27 persona në bord është rrëzuar në afërsi të qytetit Chuguev, në Ukrainën lindore. Sipas burimeve, 25 persona kanë gjetur vdekjen, ndërsa dy të tjerë janë në gjendje të rëndë. Nuk dihen ende shkaqet e tragjedisë, por deri në këtë moment nuk flitet për rrëzim të qëllimshëm. Sipas dëshmive të deritanishme […]

Administrata Trump ka propozuar të eliminojë “kohëzgjatjen e statusit” për vizat për studentët ndërkombëtarë, vizitorët e programeve të shkëmbimit dhe ata që punojnë në mediat ndërkombëtare. Zyrtarët shpresojnë të vendosin data fikse të përfundimit, në vend që të lejojnë që vizat të jenë të vlefshme për aq kohë sa u duhen atyre për të marrë […]

Plot 67.850 paund janë sekuestruar nga autoritetet kufitare në aeroportin e Rinasit. Shuma e madhe e parave iu gjet një shtetasi nga Tunizia dhe banues në Angli. Nga kontrollet në kufi në vijën e dytë, 63 vjeçarit iu konstatuan paratë e fshehura në çantën e shpinës dhe në valixhe. Vlerat monetare u sekuestruan, ndërsa tuniziani […]

14 fluturime në destinacione të ndryshme janë konfimuar këtë të shtunë nga Aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Sipas njoftimit të TIA-s, lejohen të udhëtojnë, rezidentët në Bashkimin Europian, nënshtetasit EU dhe qytetarët me dokumente të veçanta. Listën e plotë të udhëtimeve të konfimuara e gjeni në njoftimin zyrtar të Aeroportit Nënë Tereza.

Reshje të dendura shiu me intensitet të lartë dhe erëra të forta kanë përfshirë vendin nga mesnata e djeshme. Drejtoria e Përgjithshme Detare njofton se me qëllim parandalimin e çdo situate të papritur për shkak të kushteve atmosferike kërkohet bashkëpunimi i të gjithë subjekteve që ushtrojnë veprimtari në fushën e detarisë. Ato duhet të marrin […]


Current track

Title

Artist

Background