Author: Radio Travel

Mali i i Zi mbyll kufirin me Shqipërinë. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se Njësia Operacionale e Krizës së Qeverisë së Malit të Zi ka vendosur sot të rishikojë listën e vendeve që do të lejohen të hyjnë në territorin e tij në kuadër të luftës kundër pandemisë COVID-19.Nisur nga numri në […]

Kryeministri irlandez, Leo Varadkar njoftoi sot se qeveria e tij do të përshpejtonte edhe një herë procesin e lehtësimit të masave kufizuese në Irlandë, në sajë të progreseve të regjistruara në luftën kundër koronavirusit.“Qeveria miratoi një ndryshim të planit të veprimit”, theksoi drejtuesi në një konferencë shtypi.Vendet e kultit dhe të argëtimit, palestrat, kinematë dhe […]

Nuk mund të nisesh nga Taiwan, atëherë bëj sikur po shkon jashtë vendit,” lexohet në një letër të publikuar në website e aeroportit ndërkombëtar të Taipei. Për të shuar sadopak nostalgjinë e udhëtimit tek njerëzit, të detyruar prej muajsh të reduktojnë në maksimum lëvizjet për shkak të pandemisë Covid 19, aeroporti Songshan do të ofrojë […]

“Bota ka hyrë në një fazë të re dhe të rrezikshme. Shumë njerëz janë lodhur nga qëndrimi në shtëpi. Vendet janë të prirura të rihapin shoqëritë dhe ekonomitë e tyre”, deklaroi kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, në një konferencë virtuale shtypi.“Por, virusi vazhdon të përhapet me shpejtësi, ai mbetet fatal dhe shumica e personave […]

Thesari që koleksionisti amerikan i artit, Forrest Fenn kishte fshehur në malet shkëmbore, një arkë prej ari, e mbushur dhe smeralde, diamante dhe sende antike për një vlerë të vlerësuar prej mbi një milion dollarë, dukej me të vërtetë e pamundur për t’u gjetur.Të paktën deri të shtunën, kur koleksionisti i artit 89-vjeçar mori një […]

Me natyrën e mrekullueshme dhe mikpritjen karakteristike, fshati 2400-vjeçar i Nivicës është një tjetër destinacion turistik për vizitorët vendas e të huaj.E përfshirë në programin “100 fshatrat”, që synon të krijojë një pikë të fortë referimi për zhvillimin rural, Nivica është kthyer në një pikë referimi për zhvillimin e agroturizmit.Malësia e jugut ka kanionet më […]

Hong Kongu është qyteti më i shtrenjtë në botë për të huajt, vlerëson një studim i kompanisë amerikane Mercer.Studimi mat koston e 200 gjërave – përfshirë strehimin, transportin, ushqimin, veshjet, sendet shtëpiake dhe argëtimin – në 209 qytete. Kryesisht për shkak të çmimeve të larta të banesave, Hong Kongu zë vendin e parë për të […]

Tregtia gjermane pësoi rënie në muajin prill kur pandemia e koronavirusit shkatërroi ekonominë më të madhe të Europës, me eksportet që shënuan rënien e tyre më të madhe në bazë vjetore që nga viti 1950. Ndërsa eksportet mujore gjermane ranë më shumë sesa pritej, me 24%, importet në vend u zvogëluan 16,5%”, ka njoftuar Zyra […]

Asambleja Kombëtare e Vietnamit miratoi të hënën një marrëveshje të gjerë të tregtisë së lirë midis Vietnamit dhe Bashkimit Europian, duke i hapur rrugën asaj që të hyjë në fuqi më vonë këtë vit.Marrëveshja tregtare, e njohur si Marrëveshja e Tregtisë së Lirë BE-Vietnam është përshkruar nga Brukseli si marrëveshja e saj më ambicioze me […]

Organizata Botërore e Shëndetit u bëri thirrje të hënën të gjitha vendeve që të vazhdojnë përpjekjet e tyre për të ndaluar koronavirusin, duke theksuar se pandemia është përkeqësuar në të gjithë botën dhe ende nuk ka arritur kulmin në Amerikën Qendrore.”Kanë kaluar më shumë se gjashtë muaj nga fillimi i pandemisë dhe tani nuk është […]


Current track

Title

Artist

Background