Author: Radio Travel

Rreth 6000 punonjës të linjës ajrore “British Airways” kanë pranuar të jenë tepricë vullnetare ndërsa linja ajrore ka filluar një lëvizje për tiu treguar ekuipazheve të kabinës dhe stafit tokësor nëse do të mbajnë punën e tyre apo do të përballen  me ulje pagash. Linja ajrore në Mbretërinë e Bashkuar, e cila po kërkon të […]

Lira turke vazhdon rënien e lirë. Kjo monedhë pësoi goditje historike ditën e sotme kundrejt euros dhe dollarit. Rënia e madhe e monedhës turke po shkakton alarme të forta dhe po merr vëmendjen e medive vendase. Ndërmjet shqetësimeve kryesore është zvogëlimi i rezervave në valutë, veçanërisht asaj në dollarë, e kosnumuar vitet e fundit pikërisht […]

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë hequr të enjten udhëzimet e lëshuara për të mos udhëtuar, në rang botëror , masë kjo që u mor në muajin mars me anë të së cilës u rekomandohej qytetarëve amerikanë të shmangnin udhëtimet ndërkombëtare.  Paralajmërimet individuale të nivelit të lartë për 30 vende. Departamenti i shtetit ka lëshuar […]

Danimarka ka vendosur të shtyjë pa afat vendimin për të rritur numrin  e njerëzve që lejohen t ë mblidhen së bashku, pas një rritjeje të numrit të rasteve me koronavirus në Europë dhe në territorin e saj. Sipas planeve fillestare të shpallura në korrik, numri aktual i 100 personave të lejuar të marrin pjesë në […]

Një bashki italiane në Alpe ka urdhëruar banorët të evakuoheshin ditën e enjte ndërsa një akullnajë në Mont Blanc kërcënon të shembet për shkak të temperaturave të larta. Disa rrugë janë mbyllur dhe hyrja për këmbësorët është bërë rreptësisht e ndaluar. Zona është e njohur për ecje të gjata në sezonin veror.Zyrtarët lokalë kanë sqaruar […]

Shqipëria është përfituese e 7 projekteve europiane në kuadër të thirrjes “Bashkëpunimi Kulturor në Ballkanin Perëndimor 2020”.Ministrja e Kulturës, Elva Margariti ka deklaruar se ndër 300 aplikues, vetëm 13 projekte janë shpallur fituese , shtatë organizata jofitimprurëse dhe institucione publike kulturore nga Shqipëria. Ministrja ka sqaruar se programi “Europa krijuese” mbështet Shqipërinë në disa projekte. […]

“Microsoft” raportohet se mund të paguajë rreth 10 miliardë dollarë deri në 30 miliardë dollarë për të përvetësuar operacionet e TikTok-ut  në ShBA nga kompania e saj mëmë kineze. “ByteDance” po zhvillon diskutime me “Microsoft” dhe kompani të tjera të teknologjisë amerikane ndërsa përpiqet të gjejë një blerës të operacioneve të tij në SHBA ,“ByteDance” […]

Australia do të vazhdojë me mbylljen e kufijve për të huajt të paktën për disa muaj për shkak të rritjes së numrit të rasteve me COVID-19. Njofitmi ka ardhur nga kryeministri australian Scott Morrison. Më tej ai ka shtuar se masat do të qëndrojnë në këtë fazë pa ndryshuar. Kufizimet në Australi ashtu si në […]

Distancimi social është një ndër masat që theksohet më shpesh nga autoritetet në këto kohë të vështira pandemie dhe sidomos për të rinjtë , për të shmangur përhapjen e mëtejshme të virusit. Moszbatimi i kësaj mase kaq të thjeshtë, por shumë të nevojshme, ka detyruar bashkinë e Los Angelos të marrë një vendim shumë të […]

Linja ajrore gjermane “Lufthansa” ka njoftuar se po planifikon të shkurtrojë 22 000 vende pune në të gjithë botën, pasi ka rregjistruar një humbje neto prej 1.5 miliardë eurosh në tremujorin e dytë. Së bashku me humbjen neto në T1 , transportuesi shënoi një humbje totale neto prej 3.62 miliadë eurosh në gjysmën e parë […]


Current track

Title

Artist

Background