Author: rt

Page: 9

I ftuar mëngjesin e sotëm në “Boeing 104.6”  ishte dhe Lumbardh Rexhepi, shqiptari që jeton dhe punon në Shtutgart, duke ushtruar profesionin e arkitektit. Ai është një 25 vjeçar që ka studiuar bachelor për arkitekturë në Universitetin e Prishtinës, ndërsa Masterin në Universitetin Politeknik të Milanos dhe atë të Shtutgartit. Në Kosovë, Lumbardhi ishte student […]

E ftuar sot në mëngjes në emisionin “Boeing 104.6” ishte Sonila Misho, vajza nga Përmeti që jeton dhe punon në Shtutgart të Gjermanisë për më shumë se tre dekada. Sonila ka lindur në Tiranë, por origjinën e prindërve e ka nga Përmeti, gjë që nuk humbet rast pa e treguar. Ajo ka studiuar për Asistente […]

Britania e Madhe nuk do të hapë shkollat të paktën deri më 8 mars. Sipas kryeministrit Johnson ende nuk ka të dhëna të mjaftueshme për të ditur saktësisht sesa shpejt do të jetë e sigurt për të rihapur shoqërinë dhe ekonominë e vendit. Gjithsesi në një konferencë shtypi në Downing Street Johnson theksoi se 8 […]

Për të shmangur përhapjen e mëtejshme të variantit të ri të koronavirusit, Norvegjia bëhet vendi i fundit i cili ka vendosur të mbyllë kufijtë për të gjithë jorezidentët. Lajmin e bëri të ditur në një konferencë për shtyp kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg ku deklaroi se ky vendim pritet të zgjasë të paktën deri më 12 […]

Ulja e tarifës së pasagjerit nga 12.5 euro në 10 euro është vendimi i parë që ka marrë TIA , tani nën zotërimin e Kastrati Group i cili ka 100% të kapitalit aksionar. “Si pasojë e kësaj uljeje të tarifës, efekti në uljen e çmimit të biletës së avionit dhe në rritjen e numrit të […]

Referuar të dhënave zyrtare të Autoritetit të Aviacionit Civil  gati 1.310.614 pasagjerë kanë udhëtuar gjatë vitit 2020 nga Aeroporti Ndërkombëtar Nënë Tereza. Një vit më parë, aeroporti priti një numër rekord pasagjerësh prej 3.2 milionësh. Operatori me kosto të ulët “Wizz Air” ka zotëruar tregun me 24% të totalit të pasagjerëve gjatë vitit 2020, duke vijuar […]

E ftur mëngjesin e sotëm në “Boeing 104.6  ishte dhe Ana Furxhiu, vajza që jeton në ishullin e Mykonos që prej vitit 1997, kohë kur u largua nga Shqipëria si shumë njerëz të tjerë. Me të ardhur në ishull ajo ka ndërruar disa punë dhe për shkak të tyre ka takuar shumë VIP-a me famë […]

E ftuar sot në mëngjes në emisionin “Boeing 104.6” Travel ishte Ardita Selfo Baboci, e cila jeton në Mykonos që prej vitit 2003. Ajo për shumë vite ka punuar në ishull si bartender në poolbar area, ndërsa gjatë viteve 2010-2015 u përkushtua pozicionit të agjentes së shitjeve në Acanthus artcraft. Ardita është nga Gjirokastra dhe […]

Variantet e reja të koronavirusit po ndryshojnë edhe njëherë axhendën e udhëtimeve për vitin 2021. Gjermania po mendon reduktimin në “thuajse zero” të trafikut ajror ndërkombëtar, për të parandaluar infektimet nga versionet e reja. Autoritetet ndër të tjerash po mendojnë mbylljen e rajoneve ku mutacionet e virusit dominojnë. Më herët, Izraeli mori nje vendim radikal […]

Analiza e fundit e të dhënave ka zbuluar se 46 përqind e udhëtarëve në Lindjen e Mesme po planifikojnë të udhëtojnë gjatë vitit 2021. Sondazhi pyeti njerëzit nëse po planifikonin të bënin një pushim gjatë këtij viti dhe më shumë se gjysma, rreth 52% e të anketuarve konfirmuan se do të bënin. 25 përqind e […]


Current track

Title

Artist

Background